Go to:  Prologue  Stage 1 

GP Internacional Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho

Stage 1

: Ventosa > Alto de Montejunto

Friday 8th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 179km


Stage Result

1. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
04:59:54
2. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:04
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
0:16
4. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:26
5. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
0:30
6. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
7. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
8. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
0:35
10. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
11. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
0:54
12. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
1:04
13. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
1:10
14. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:16
15. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
-
16. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
1:17
17. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular Boavista
-
18. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:28
19. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
1:29
20. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-

General Classification

1. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
05:10:27
2. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
0:26
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
4. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:39
5. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:40
6. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
0:43
7. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:52
8. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
0:56
9. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
1:03
10. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
1:10
11. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
1:16
12. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
1:18
13. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
1:40
14. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1:41
15. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:46
16. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular Boavista
1:48
17. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
1:56
18. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
-
19. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
2:00
20. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
2:03

Mountains Classification

1. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
00:00:00
2. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
4. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
5. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
6. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
7. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
8. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
10. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-

Points Classification

1. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
00:00:00
2. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
4. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
5. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
6. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
7. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
8. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
9. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
10. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
-
11. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
12. fr
PENVEN Clément
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
13. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
14. ma
EL KOURAJI Mohcine
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
05:12:27
2. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
1:08
3. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
2:24
4. pt
GONÇALVES Júlio
Sporting Clube de Portugal/Tavira
2:25
5. co
SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo
Team Manzana Postobon
-
6. pt
MANSILHAS Fabio
2:32
7. pt
SALVADOR Marcelo
2:39
8. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
3:03
9. ma
SAHBAOUI Soufiane
3:20
10. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
3:32
11. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
4:06
12. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
4:30
13. pt
FERNANDES João
4:33
14. et
BURU Temesgen
Burgos-BH
5:06
15. pt
SCHEULEN Marvin
5:17
16. pt
RAMALHO Andrè
6:21
17. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
8:39
18. pt
SILVA Xavier
9:31
19. pt
LEAÇA Gonçalo
10:44
20. ma
EL KOURAJI Mohcine
11:02

Teams Classification

1.
LA Aluminios - Antarte
15:33:43
2.
W52-FC Porto-Porto Canal
1:05
3.
Louletano - Hospital de Loulé
1:25
4.
Rádio Popular Boavista
1:38
5.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
2:31
6.
Burgos-BH
5:31
7.
Euskadi Basque Country - Murias
6:05
8.
Lokosphinx
6:23
9.
Team Manzana Postobon
6:37
10.
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:43
11.
Bridgestone Anchor Cycling Team
11:36
12.
Boyacá Raza de Campeones
12:54
13.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
13:51
14.
Efapel
14:28
15.
Sicasal/constantinos/udo
15:15
16.
Morocco
15:33
17.
Anicolor
27:17