Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

GP Internacional Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho

Stage 2

: Palhagueiras > Torres Vedras

Saturday 9th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 154.3km


Stage Result

1. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
04:00:56
2. pt
BARBIO António
Efapel
0:05
3. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
4. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
5. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
6. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
7. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
8. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
-
9. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
10. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
11. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular Boavista
-
12. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
13. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
14. pt
ISIDORO Micael
Louletano - Hospital de Loulé
-
15. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
16. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
17. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
18. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
19. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
20. pt
MESTRE Ricardo
W52-FC Porto-Porto Canal
-

General Classification

1. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
09:11:28
2. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
0:26
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
4. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
0:28
5. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:39
6. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:40
7. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:52
8. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
0:56
9. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
1:03
10. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
1:18
11. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
1:36
12. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
1:41
13. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:46
14. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
1:47
15. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular Boavista
1:48
16. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
1:56
17. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
-
18. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
2:00
19. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
2:03
20. pt
MESTRE Ricardo
W52-FC Porto-Porto Canal
2:07

Mountains Classification

1. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
00:00:00
2. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
3. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
4. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
5. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
6. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
7. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
8. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
9. co
GARCIA CRUZ Nestor Javier
Boyacá Raza de Campeones
-
10. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
-
12. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
14. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
15. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

Points Classification

1. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
3. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
4. pt
BARBIO António
Efapel
-
5. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
6. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
7. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
8. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
9. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
10. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
12. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
13. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
14. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
-
17. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
18. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
19. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
09:13:28
2. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
1:08
3. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
4:06
4. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
4:33
5. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
6:22
6. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
6:53
7. co
SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo
Team Manzana Postobon
6:54
8. pt
SALVADOR Marcelo
7:08
9. ma
SAHBAOUI Soufiane
7:10
10. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
8:59
11. pt
MANSILHAS Fabio
11:21
12. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
13:08
13. ma
EL KOURAJI Mohcine
14:52
14. pt
SILVA Xavier
17:53
15. pt
FERNANDES João
22:10
16. pt
RAMALHO Andrè
22:39
17. et
BURU Temesgen
Burgos-BH
22:42
18. pt
SCHEULEN Marvin
22:54
19. pt
GONÇALVES Júlio
Sporting Clube de Portugal/Tavira
26:34
20. pt
LEAÇA Gonçalo
28:21

Teams Classification

1.
LA Aluminios - Antarte
27:36:46
2.
W52-FC Porto-Porto Canal
1:00
3.
Louletano - Hospital de Loulé
1:25
4.
Rádio Popular Boavista
1:38
5.
Burgos-BH
6:02
6.
Team Manzana Postobon
9:27
7.
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:19
8.
Lokosphinx
13:10
9.
Efapel
14:28
10.
Euskadi Basque Country - Murias
14:54
11.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
16:37
12.
Boyacá Raza de Campeones
18:53
13.
Bridgestone Anchor Cycling Team
22:31
14.
Morocco
34:55
15.
Sicasal/constantinos/udo
45:16
16.
Anicolor
48:57
17.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
50:56