Sibiu Cycling Tour

Stage 2

: Sibiu > Paltinis

Friday 8th July (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 231km


Stage Result

1. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
05:18:55
2. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:46
3. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
3:59
4. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
4:28
5. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
6:47
6. it
GENOVESE Nicola
d'Amico - Bottecchia
8:03
7. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
8:23
8. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
8:57
9. mx
LEMUS Luis
Cycling Academy Team
9:27
10. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
10:14
11. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
10:21
12. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
10:23
13. us
BUTLER Chris
Cycling Academy Team
10:24
14. jp
KOISHI Yuma
Nippo - Vini Fantini
10:45
15. se
LARSSON Gustav
ColoQuick CULT
10:59
16. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
12:18
17. bg
HRISTOV Stefan Koychev
Bulgaria
12:36
18. it
PACCHIARDO Davide
GM Europa Ovini
13:03
19. it
DI SANTE Antonio
GM Europa Ovini
-
20. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-

General Classification

1. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
10:04:55
2. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:56
3. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
4:09
4. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
4:42
5. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
7:05
6. it
GENOVESE Nicola
d'Amico - Bottecchia
8:14
7. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
8:41
8. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
9:14
9. mx
LEMUS Luis
Cycling Academy Team
10:04
10. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
10:17
11. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
10:31
12. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
10:50
13. us
BUTLER Chris
Cycling Academy Team
10:56
14. se
LARSSON Gustav
ColoQuick CULT
11:09
15. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
12:50
16. bg
HRISTOV Stefan Koychev
Bulgaria
13:05
17. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
13:06
18. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
13:09
19. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
13:10
20. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
13:16

Mountains Classification

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
00:00:00
2. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
3. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
5. ve
MORA Luis
d'Amico - Bottecchia
-
6. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
7. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
8. dk
DAM SøRENSEN Emil
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
9. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
10. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
11. mx
LEMUS Luis
Cycling Academy Team
-
12. it
GENOVESE Nicola
d'Amico - Bottecchia
-
13. it
BOCCHIOLA Giorgio
d'Amico - Bottecchia
-
14. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-

Points Classification

1. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
00:00:00
2. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
3. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. it
GENOVESE Nicola
d'Amico - Bottecchia
-
6. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
7. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
8. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
9. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
10. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
11. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
12. ru
BALYKIN Ivan
GM Europa Ovini
-
13. nl
VAN BEUSICHEM Thijs
Parkhotel Valkenburg CT
-
14. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
16. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
17. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
-
18. mx
LEMUS Luis
Cycling Academy Team
-
19. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
20. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-

Youth Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
10:18:13
2. de
STRITZINGER Joshua
Christina Jewelry Pro Cycling
0:25
3. se
ANDERBERG Hampus
ColoQuick CULT
0:27
4. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
2:59
5. de
FUßNEGGER Moritz
Christina Jewelry Pro Cycling
5:43
6. nz
MCCORMICK Hayden
One Pro Cycling
5:50
7. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
8:22
8. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
8:24
9. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
9:33
10. dk
VINGEGAARD Jonas
ColoQuick CULT
12:50
11. de
SCHULZE Julian
Christina Jewelry Pro Cycling
13:31
12. dk
SIGGARD Soren Malling
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
14:06
13. de
LOEF Georg
Christina Jewelry Pro Cycling
15:38
14. ve
MORA Luis
d'Amico - Bottecchia
17:54
15. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
18:13
16. dk
NORDKROGGAARD Jonas
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
23:49
17. bg
AZHI Ivan
Bulgaria
24:23
18. bg
GENOV Nikolay
Bulgaria
26:49
19. ro
DIMA Emil
Romania
28:22
20. dk
BUSK Elias Helleskov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
31:28

Teams Classification

1.
Parkhotel Valkenburg CT
30:37:55
2.
CCC Sprandi Polkowice
3:15
3.
Cycling Academy Team
4:29
4.
Androni Giocattoli - Sidermec
7:03
5.
Unieuro Wilier
7:54
6.
Nippo - Vini Fantini
11:08
7.
d'Amico - Bottecchia
11:39
8.
GM Europa Ovini
16:43
9.
Tusnad Cycling Team
18:48
10.
Team Differdange - Losch
21:05
11.
ColoQuick CULT
27:40
12.
Christina Jewelry Pro Cycling
28:10
13.
Synergy Baku Cycling Project
31:58
14.
One Pro Cycling
33:34
15.
Bulgaria
35:26
16.
Dukla Banska Bystrica
55:56
17.
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
1:01:04
18.
Romania
1:09:09
19.
Stradalli - Bike Aid
1:23:33