Go to:  Prologue  Stage 1 

Tour de Bretagne Feminin

Stage 1

: Maure de Bretagne > Guichen

Thursday 14th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 131km


Stage Result

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
03:41:44
2. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
0:43
3. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
4. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
5. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
0:47
6. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
0:58
7. us
OSSOLA Irena
-
8. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
-
9. kr
NA Ahreum
-
10. fr
SACHET Iris
-
11. be
VAN SEVEREN Celine
-
12. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
13. fr
GROSSETETE Maelle
-
14. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
-
15. fr
RIMASSON Gabrielle
-
16. nl
OOSTERWOUD Wendy
-
17. gb
OSBORNE Rose
Drops Cycling Team
-
18. pt
REIS Daniela
-
19. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
20. gb
ROSE Claire
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
21. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
-
22. fr
QUINIOU Marine
-
23. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
24. ch
HENZELIN Lise-marie
-
25. fr
CHAZAL Astrid
-
26. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
27. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
-
28. gb
COBB Alice
-
29. fr
LABOUS Juliette
-
30. nl
DE VRIES Simone
-
31. fr
LESUEUR Mélodie
-
32. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
33. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
-
34. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
35. fr
ZAMBON Fanny
-
36. fr
GUEDON Mélanie
-
37. fr
FENART Ophelie
-
38. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
-
39. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
-
40. be
CANT Sanne
-
41. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
-
42. gb
GEORGE Jennifer
Drops Cycling Team
-
43. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
-
44. fr
EUSTACHE Esther
-
45. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
-
46. au
MOERIG Nicole
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
47. fr
CEYSSAT Loriane
-
48. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
49. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
-
50. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
-
51. it
VALSECCHI Silvia
Bepink
-
52. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
-
53. fr
DELBOVE Noëline
-
54. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
-
55. fr
ALLIN Pauline
-
56. fr
LE FOURN Aodez
-
57. us
WETZEL Stephanie
-
58. it
NANNI Giulia
Bepink
1:18
59. ca
PROVOST Adriane
1:56
60. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
2:01
61. et
BEKELE Eden
2:05
62. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
2:17
63. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
3:08
64. et
BEYENE Tsega
4:02
65. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
5:53
66. fr
ALMEIDA Sophie
5:54
67. nl
TIESSENS Ivana
5:56
68. nl
PELLIKAAN Nynke
-
69. nl
OTTEN Vera
-
70. gb
COLEMAN Sophie
Drops Cycling Team
9:33
71. nl
LUBBINGE Leonie
-
72. fr
LE HUITOUZE Fanny
10:59
73. fr
CADOL Margaux
11:31
74. nl
LISSENBERG Daniëlle
-
75. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
-
76. es
LLABRES Elisabet
Lointek
11:39
77. nl
MEIJERING Mareille
-
78. nl
CLERX Nicole
-
79. fr
BIANCOLIN Audrey
14:23
80. fr
SOUYRIS Manon
-
81. fr
COURAULT Joy
17:55
82. es
FELIX Empar
Lointek
20:58
83. fr
MIDELET Alphanie
-
84. fr
GASCON Audrey
-
85. nl
KOSTER Paulien
-
86. fr
COSTON Morgane
-
87. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
25:59
88. za
TSHOKO Zanele
26:04
89. fr
JAMONEAU Steffi
26:07
90. fr
GAMBIER Kelly
26:12
91. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
29:25
92. es
RIPOLL Teresa
Lointek
31:15
93. fr
FAVRE Mathilde
31:17
94. fr
GERARD Hélène
-
DNF. fr
BIDEAU Sandrine
-

General Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
03:45:11
2. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
0:51
3. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
4. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
1:03
5. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
6. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
1:06
7. be
VAN SEVEREN Celine
1:10
8. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
9. us
WETZEL Stephanie
1:12
10. kr
NA Ahreum
1:13
11. gb
GEORGE Jennifer
Drops Cycling Team
1:15
12. fr
LABOUS Juliette
1:16
13. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
1:17
14. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
15. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
16. gb
ROSE Claire
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
17. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
-
18. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
1:18
19. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
-
20. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
-
21. gb
COBB Alice
1:19
22. fr
QUINIOU Marine
-
23. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
1:20
24. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
25. fr
ZAMBON Fanny
-
26. fr
FENART Ophelie
-
27. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
28. it
VALSECCHI Silvia
Bepink
-
29. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:21
30. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
-
31. be
CANT Sanne
-
32. ch
HENZELIN Lise-marie
1:22
33. fr
SACHET Iris
-
34. fr
GROSSETETE Maelle
-
35. us
OSSOLA Irena
1:23
36. gb
OSBORNE Rose
Drops Cycling Team
1:24
37. au
MOERIG Nicole
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:25
38. nl
DE VRIES Simone
-
39. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
-
40. fr
LESUEUR Mélodie
1:26
41. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
1:27
42. fr
RIMASSON Gabrielle
-
43. fr
CEYSSAT Loriane
-
44. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
1:28
45. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
1:29
46. fr
ALLIN Pauline
-
47. fr
EUSTACHE Esther
-
48. nl
OOSTERWOUD Wendy
1:32
49. fr
DELBOVE Noëline
1:35
50. fr
CHAZAL Astrid
-
51. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
1:36
52. fr
LE FOURN Aodez
1:37
53. pt
REIS Daniela
-
54. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
1:38
55. fr
GUEDON Mélanie
1:40
56. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:43
57. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
1:44
58. it
NANNI Giulia
Bepink
1:49
59. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
2:13
60. ca
PROVOST Adriane
2:18
61. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
2:41
62. et
BEKELE Eden
2:52
63. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
3:22
64. et
BEYENE Tsega
4:43
65. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
6:16
66. nl
TIESSENS Ivana
6:20
67. nl
OTTEN Vera
6:22
68. nl
PELLIKAAN Nynke
6:28
69. fr
ALMEIDA Sophie
6:36
70. gb
COLEMAN Sophie
Drops Cycling Team
9:49
71. nl
LUBBINGE Leonie
9:57
72. fr
LE HUITOUZE Fanny
11:23
73. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
11:59
74. nl
CLERX Nicole
12:05
75. fr
CADOL Margaux
12:09
76. nl
MEIJERING Mareille
12:16
77. nl
LISSENBERG Daniëlle
12:20
78. es
LLABRES Elisabet
Lointek
12:27
79. fr
BIANCOLIN Audrey
14:55
80. fr
SOUYRIS Manon
14:56
81. fr
COURAULT Joy
18:49
82. fr
COSTON Morgane
21:19
83. fr
MIDELET Alphanie
21:29
84. es
FELIX Empar
Lointek
21:33
85. nl
KOSTER Paulien
21:42
86. fr
GASCON Audrey
21:44
87. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
26:19
88. za
TSHOKO Zanele
26:49
89. fr
JAMONEAU Steffi
27:12
90. fr
GAMBIER Kelly
27:21
91. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
29:46
92. fr
GERARD Hélène
31:53
93. es
RIPOLL Teresa
Lointek
32:02
94. fr
FAVRE Mathilde
32:09

Mountains Classification

1. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
00:00:00
2. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
3. kr
NA Ahreum
-
4. be
VAN SEVEREN Celine
-
5. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
6. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
7. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
8. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
9. fr
LABOUS Juliette
-
10. gb
COBB Alice
-

Points Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
00:00:00
2. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
3. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
4. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
-
5. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
6. us
OSSOLA Irena
-
7. be
VAN SEVEREN Celine
-
8. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
9. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
10. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
-
11. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
-
12. kr
NA Ahreum
-
13. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
14. fr
SACHET Iris
-
15. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
-
16. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
17. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
18. fr
GROSSETETE Maelle
-
19. us
WETZEL Stephanie
-
20. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
-
21. fr
RIMASSON Gabrielle
-
22. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-

Youth Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
03:45:11
2. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
0:51
3. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
4. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:03
5. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
1:06
6. be
VAN SEVEREN Celine
1:10
7. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
8. fr
LABOUS Juliette
1:16
9. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:17
10. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
11. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
-
12. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
1:18
13. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
-
14. gb
COBB Alice
1:19
15. fr
QUINIOU Marine
-
16. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
1:20
17. fr
ZAMBON Fanny
-
18. fr
FENART Ophelie
-
19. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
20. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:21
21. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
-
22. fr
SACHET Iris
1:22
23. fr
GROSSETETE Maelle
-
24. nl
DE VRIES Simone
1:25
25. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
-
26. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
1:27
27. fr
RIMASSON Gabrielle
-
28. fr
CEYSSAT Loriane
-
29. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
1:28
30. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
1:29
31. fr
ALLIN Pauline
-
32. fr
EUSTACHE Esther
-
33. nl
OOSTERWOUD Wendy
1:32
34. fr
DELBOVE Noëline
1:35
35. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
1:36
36. pt
REIS Daniela
1:37
37. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
1:38
38. fr
GUEDON Mélanie
1:40
39. it
NANNI Giulia
Bepink
1:49
40. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
2:13
41. ca
PROVOST Adriane
2:18
42. et
BEKELE Eden
2:52
43. et
BEYENE Tsega
4:43
44. nl
OTTEN Vera
6:22
45. nl
PELLIKAAN Nynke
6:28
46. fr
ALMEIDA Sophie
6:36
47. fr
LE HUITOUZE Fanny
11:23
48. fr
CADOL Margaux
12:09
49. nl
MEIJERING Mareille
12:16
50. es
LLABRES Elisabet
Lointek
12:27
51. fr
BIANCOLIN Audrey
14:55
52. fr
SOUYRIS Manon
14:56
53. fr
MIDELET Alphanie
21:29
54. es
FELIX Empar
Lointek
21:33
55. nl
KOSTER Paulien
21:42
56. fr
GASCON Audrey
21:44
57. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
26:19
58. za
TSHOKO Zanele
26:49
59. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
29:46
60. fr
GERARD Hélène
31:53
61. es
RIPOLL Teresa
Lointek
32:02
62. fr
FAVRE Mathilde
32:09