Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 (ITT) 

Tour de Bretagne Feminin

Stage 2 (ITT)

: Radenac > Morbihan

Friday 15th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Woman

Distance: 11.2km


Stage Result

1. it
VALSECCHI Silvia
Bepink
00:14:58
2. gb
ROSE Claire
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
0:06
3. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:08
4. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
0:17
5. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
0:33
6. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
0:38
7. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:45
8. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:53
9. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
-
10. fr
LESUEUR Mélodie
0:56
11. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
-
12. gb
COBB Alice
-
13. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
1:00
14. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
1:01
15. fr
LABOUS Juliette
1:02
16. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
1:06
17. kr
NA Ahreum
1:08
18. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:10
19. fr
ZAMBON Fanny
1:12
20. fr
CEYSSAT Loriane
1:13
21. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
22. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:14
23. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
1:15
24. pt
REIS Daniela
1:19
25. us
OSSOLA Irena
1:21
26. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
27. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
1:22
28. nl
LISSENBERG Daniëlle
1:23
29. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
1:24
30. gb
COLEMAN Sophie
Drops Cycling Team
1:29
31. fr
FAVRE Mathilde
1:33
32. fr
GERARD Hélène
-
33. be
VAN SEVEREN Celine
1:34
34. au
MOERIG Nicole
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
35. nl
TIESSENS Ivana
-
36. fr
GROSSETETE Maelle
-
37. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
1:35
38. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
-
39. be
CANT Sanne
1:36
40. ca
PROVOST Adriane
1:37
41. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
1:40
42. nl
CLERX Nicole
1:43
43. fr
LE HUITOUZE Fanny
1:44
44. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
1:47
45. nl
DE VRIES Simone
-
46. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:48
47. gb
GEORGE Jennifer
Drops Cycling Team
1:53
48. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:55
49. nl
KOSTER Paulien
1:56
50. nl
OOSTERWOUD Wendy
1:59
51. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
2:00
52. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
2:06
53. ch
HENZELIN Lise-marie
2:07
54. fr
ALLIN Pauline
2:08
55. fr
MIDELET Alphanie
2:11
56. fr
QUINIOU Marine
-
57. nl
LUBBINGE Leonie
2:12
58. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
2:14
59. et
BEYENE Tsega
-
60. et
BEKELE Eden
-
61. gb
OSBORNE Rose
Drops Cycling Team
2:15
62. nl
MEIJERING Mareille
2:16
63. fr
RIMASSON Gabrielle
-
64. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
2:18
65. us
WETZEL Stephanie
2:20
66. fr
COSTON Morgane
2:22
67. fr
FENART Ophelie
2:24
68. it
NANNI Giulia
Bepink
-
69. fr
BIANCOLIN Audrey
2:25
70. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
2:28
71. nl
OTTEN Vera
-
72. fr
SACHET Iris
2:30
73. za
TSHOKO Zanele
2:36
74. es
FELIX Empar
Lointek
2:37
75. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
2:39
76. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
-
77. es
RIPOLL Teresa
Lointek
-
78. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
2:41
79. fr
ALMEIDA Sophie
2:42
80. nl
PELLIKAAN Nynke
2:43
81. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
2:44
82. fr
SOUYRIS Manon
2:46
83. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
2:50
84. fr
GUEDON Mélanie
2:54
85. fr
GASCON Audrey
3:00
86. fr
LE FOURN Aodez
3:08
87. fr
DELBOVE Noëline
3:09
88. fr
EUSTACHE Esther
3:11
89. fr
COURAULT Joy
3:14
90. fr
GAMBIER Kelly
3:19
91. fr
JAMONEAU Steffi
3:30
92. fr
CHAZAL Astrid
-
93. fr
CADOL Margaux
3:49
94. es
LLABRES Elisabet
Lointek
3:54

General Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
04:00:42
2. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
0:38
3. it
VALSECCHI Silvia
Bepink
0:47
4. gb
ROSE Claire
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
0:50
5. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
6. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
1:26
7. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
1:31
8. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
1:41
9. gb
COBB Alice
1:42
10. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
11. fr
LABOUS Juliette
1:45
12. kr
NA Ahreum
1:48
13. fr
LESUEUR Mélodie
1:49
14. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
1:53
15. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:54
16. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:55
17. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
1:57
18. fr
ZAMBON Fanny
1:59
19. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
2:00
20. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
2:03
21. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:05
22. fr
CEYSSAT Loriane
2:07
23. be
VAN SEVEREN Celine
2:11
24. us
OSSOLA Irena
-
25. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
2:17
26. nl
VAN DER GRAAF Anne Marijn
2:19
27. es
LóPEZ MORALES Belén
Lointek
2:22
28. pt
REIS Daniela
2:23
29. fr
GROSSETETE Maelle
-
30. be
CANT Sanne
2:24
31. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
2:25
32. au
MOERIG Nicole
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
2:26
33. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
2:28
34. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:32
35. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
2:34
36. gb
GEORGE Jennifer
Drops Cycling Team
2:35
37. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:36
38. nl
DE VRIES Simone
2:39
39. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
2:50
40. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
2:54
41. ch
HENZELIN Lise-marie
2:56
42. fr
QUINIOU Marine
2:57
43. nl
OOSTERWOUD Wendy
2:58
44. us
WETZEL Stephanie
2:59
45. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
3:03
46. fr
ALLIN Pauline
3:04
47. gb
OSBORNE Rose
Drops Cycling Team
3:06
48. fr
COSTON Morgane
3:08
49. fr
RIMASSON Gabrielle
3:10
50. fr
FENART Ophelie
3:11
51. fr
SACHET Iris
3:19
52. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
3:20
53. ca
PROVOST Adriane
3:22
54. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
3:27
55. it
NANNI Giulia
Bepink
3:40
56. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
3:50
57. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
3:55
58. fr
GUEDON Mélanie
4:01
59. fr
EUSTACHE Esther
4:07
60. fr
DELBOVE Noëline
4:11
61. fr
LE FOURN Aodez
4:12
62. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
4:24
63. fr
CHAZAL Astrid
4:32
64. et
BEKELE Eden
4:33
65. et
BEYENE Tsega
6:24
66. nl
TIESSENS Ivana
7:21
67. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
7:57
68. nl
OTTEN Vera
8:17
69. nl
PELLIKAAN Nynke
8:38
70. fr
ALMEIDA Sophie
8:45
71. gb
COLEMAN Sophie
Drops Cycling Team
10:45
72. nl
LUBBINGE Leonie
11:36
73. fr
LE HUITOUZE Fanny
12:34
74. nl
LISSENBERG Daniëlle
13:10
75. nl
CLERX Nicole
13:15
76. nl
KOSTER Paulien
13:38
77. fr
MIDELET Alphanie
13:40
78. nl
MEIJERING Mareille
13:59
79. fr
VERHOEVEN Aurore
Lointek
14:05
80. es
FELIX Empar
Lointek
14:10
81. fr
GASCON Audrey
14:44
82. fr
CADOL Margaux
15:25
83. es
LLABRES Elisabet
Lointek
15:48
84. fr
BIANCOLIN Audrey
16:47
85. fr
SOUYRIS Manon
17:09
86. fr
COURAULT Joy
21:30
87. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
28:27
88. za
TSHOKO Zanele
28:52
89. fr
JAMONEAU Steffi
30:09
90. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
30:27
91. fr
GERARD Hélène
32:53
92. fr
FAVRE Mathilde
33:09
93. es
RIPOLL Teresa
Lointek
34:08
94. fr
GAMBIER Kelly
35:12

Mountains Classification

1. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
00:00:00
2. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
3. kr
NA Ahreum
-
4. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
5. be
VAN SEVEREN Celine
-
6. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
7. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
8. gb
COBB Alice
-
9. fr
LABOUS Juliette
-
10. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-

Points Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
00:00:00
2. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
3. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
4. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
-
5. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
6. be
DUYCK Ann-sophie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
7. us
OSSOLA Irena
-
8. gb
STOREY Sarah
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
9. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
-
10. it
VALSECCHI Silvia
Bepink
-
11. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
12. be
VAN SEVEREN Celine
-
13. gb
ROSE Claire
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
14. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
-
15. fr
JEULAND-TRANCHANT Pascale
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
16. kr
NA Ahreum
-
17. fr
SACHET Iris
-
18. gb
HARRIS Elizabeth-Jane
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
-
19. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
-
20. fr
GROSSETETE Maelle
-
21. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
22. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
-
23. us
WETZEL Stephanie
-
24. fr
LESUEUR Mélodie
-
25. fr
RIMASSON Gabrielle
-

Youth Classification

1. cu
SIERRA CAñADILLA Arlenis
04:00:42
2. fr
DUVAL Eugénie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
1:23
3. sk
MEDVEDOVA Tereza
Bepink
1:26
4. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
1:31
5. gb
COBB Alice
1:42
6. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
7. fr
LABOUS Juliette
1:45
8. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
1:53
9. gb
GARNER Grace
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
1:54
10. be
INGHELBRECHT Sarah
Lares-Waowdeals
1:57
11. fr
ZAMBON Fanny
1:59
12. fr
SICOT Marion
Servetto Footon
2:00
13. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
2:03
14. fr
RICHIOUD Greta
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:05
15. fr
CEYSSAT Loriane
2:07
16. be
VAN SEVEREN Celine
2:11
17. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
2:17
18. pt
REIS Daniela
2:23
19. fr
GROSSETETE Maelle
-
20. mx
SANTOYO PEREZ Brenda Andrea
2:28
21. fr
DEMAY Coralie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:32
22. gb
PAYTON Hannah
Drops Cycling Team
2:34
23. fr
GUILMAN Victorie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
2:36
24. nl
DE VRIES Simone
2:39
25. ca
LAROSE-GINGRAS Frédérique
2:50
26. ca
RASMUSSEN Sarah-anne
2:54
27. fr
QUINIOU Marine
2:57
28. nl
OOSTERWOUD Wendy
2:58
29. gb
SHAW Lucy
Drops Cycling Team
3:03
30. fr
ALLIN Pauline
3:04
31. fr
RIMASSON Gabrielle
3:10
32. fr
FENART Ophelie
3:11
33. fr
SACHET Iris
3:19
34. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
3:20
35. ca
PROVOST Adriane
3:22
36. it
NANNI Giulia
Bepink
3:40
37. es
MARTINEZ Cristina
Lointek
3:55
38. fr
GUEDON Mélanie
4:01
39. fr
EUSTACHE Esther
4:07
40. fr
DELBOVE Noëline
4:11
41. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
4:24
42. et
BEKELE Eden
4:33
43. et
BEYENE Tsega
6:24
44. nl
OTTEN Vera
8:17
45. nl
PELLIKAAN Nynke
8:38
46. fr
ALMEIDA Sophie
8:45
47. fr
LE HUITOUZE Fanny
12:34
48. nl
KOSTER Paulien
13:38
49. fr
MIDELET Alphanie
13:40
50. nl
MEIJERING Mareille
13:59
51. es
FELIX Empar
Lointek
14:10
52. fr
GASCON Audrey
14:44
53. fr
CADOL Margaux
15:25
54. es
LLABRES Elisabet
Lointek
15:48
55. fr
BIANCOLIN Audrey
16:47
56. fr
SOUYRIS Manon
17:09
57. gb
VAN TWISK Abigail
Drops Cycling Team
28:27
58. za
TSHOKO Zanele
28:52
59. ie
CREAMER Lauren
Podium Ambition Pro Cycling p/b Club la Santa
30:27
60. fr
GERARD Hélène
32:53
61. fr
FAVRE Mathilde
33:09
62. es
RIPOLL Teresa
Lointek
34:08