Tour de Hongrie

Final Classification

Sunday 3rd July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
16:34:50
2. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:18
3. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:20
4. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
1:21
5. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
1:32
6. nl
VAN ENGELEN Adne
3:23
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
3:25
8. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
3:50
9. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
4:00
10. no
LøVIK Asmund Romstad
Team FixIT.no
4:06
11. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
4:08
12. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
4:34
13. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
4:45
14. it
TAGLIANI Filippo
4:59
15. ua
KHRIPTA Andriy
Kolss BDC Team
5:05
16. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
5:41
17. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
5:42
18. us
BUTLER Chris
Cycling Academy Team
5:50
19. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
6:32
20. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
6:37

Mountains Classification

1. us
BUTLER Chris
Cycling Academy Team
00:00:00
2. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-
3. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
-
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
5. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
6. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
7. it
BRESCIANI Alessandro
-
8. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
9. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
10. de
HELLMANN Julian
-
11. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
12. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
13. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-

Points Classification

1. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
00:00:00
2. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
3. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
-
4. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
5. de
HELLMANN Julian
-
6. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
7. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
8. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
-
9. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
10. de
LEPPERT Andreas
-
11. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
12. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
13. hu
POPOVICS Gergely
-
14. ua
KHRIPTA Andriy
Kolss BDC Team
-
15. it
TAGLIANI Filippo
-
16. de
FIEGE Lorenz
-
17. it
FIORELLI Filippo
-
18. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
19. de
STAUDER Benjamin
-
20. nl
GROEN Dex
-

Youth Classification

1. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
16:39:35
2. it
TAGLIANI Filippo
0:14
3. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
0:57
4. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
1:55
5. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
2:08
6. it
FIORELLI Filippo
2:40
7. er
ZEMEKAEL GHEBREINDRIAS Adhanom
Start - Vaxes Cycling Team
3:25
8. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
4:44
9. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
5:42
10. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
5:50
11. it
BRESCIANI Alessandro
6:17
12. cz
PAPULA Lukáš
7:52
13. hu
RUTTKAY Zoltan
Szuper Beton
7:57
14. hu
LENGYEL Zoltán
Szuper Beton
8:13
15. hu
LOKI Bence
Szuper Beton
8:38
16. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
9:00
17. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
9:16
18. hu
KOVáCS Dávid
9:21
19. hu
KOVÁCS Máté
10:03
20. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
11:39

Teams Classification

1.
Cycling Academy Team
49:47:48
2.
Kolss BDC Team
5:49
3.
Team Differdange - Losch
7:26
4.
Tusnad Cycling Team
9:21
5.
Radenska Ljubljana
10:29
6.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
13:49
7.
Team FixIT.no
15:08
8.
Start - Vaxes Cycling Team
18:27
9.
West-Frisia
18:57
10.
Szuper Beton
20:01
11.
Epronex Special-bikes Team
27:25
12.
Dr. Bátorfi-Agria Ktk.
29:28
13.
Dksi-kontent
37:55
14.
Team Forman Cinelli
39:50
15.
Team Embrace The World
45:35
16.
Mugenrace Team Prolog
47:23