Tour de Wallonie

Final Classification

Wednesday 27th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
22:02:48
2. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
0:05
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
0:06
4. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
0:07
5. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
0:09
6. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:13
7. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:15
8. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:16
10. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
0:17
11. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
0:20
12. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:21
15. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
16. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:23
17. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
0:26
18. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
19. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
0:28
20. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
0:42
21. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
0:43
22. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
23. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
0:48
24. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
1:07
25. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
1:11
26. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
27. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
1:12
28. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
1:35
29. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
1:39
30. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
1:41
31. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
2:01
32. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
2:25
33. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
3:11
34. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3:13
35. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
3:19
36. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
3:40
37. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
3:54
38. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
4:00
39. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:03
40. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
4:08
41. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
5:00
42. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
5:11
43. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
5:46
44. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
6:02
45. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
6:05
46. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
6:36
47. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
6:48
48. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
6:53
49. fr
LE GAC Olivier
FDJ
7:11
50. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
7:27
51. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
8:31
52. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
9:05
53. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
10:03
54. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
10:09
55. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
11:00
56. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
11:42
57. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
11:58
58. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
12:25
59. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
60. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
12:30
61. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
12:56
62. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
13:35
63. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
14:11
64. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
15:09
65. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
15:10
66. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
15:14
67. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
68. fr
HUREL Tony
Direct Energie
15:58
69. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
16:24
70. de
POLITT Nils
Team Katusha
16:27
71. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
16:34
72. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
73. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
16:45
74. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
17:06
75. fr
SARREAU Marc
FDJ
17:32
76. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
17:58
77. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
18:10
78. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
18:35
79. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
18:44
80. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
18:51
81. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
19:06
82. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
19:08
83. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
19:30
84. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
19:34
85. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
19:40
86. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
19:49
87. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
19:53
88. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
22:10
89. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
22:15
90. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
22:47
91. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
22:52
92. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
23:43
93. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
23:52
94. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
24:10
95. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
26:01
96. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
26:28
97. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
26:38
98. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
27:13
99. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
27:18
100. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
28:06
101. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
102. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
30:08
103. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
31:20
104. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
31:50
105. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
32:40
106. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
37:31
107. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
38:48
108. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
40:50
109. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
41:08
110. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
41:12
111. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
42:35
112. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
113. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
44:54

Mountains Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
3. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
4. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
5. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
6. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
7. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
8. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
9. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
11. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
12. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
13. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
16. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
17. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
18. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
19. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
20. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
21. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
22. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
23. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
24. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
25. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
27. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
28. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
29. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
30. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
31. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
32. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
33. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
34. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
35. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
36. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
37. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
38. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
3. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
4. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
5. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
6. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
7. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
8. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
9. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
11. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
12. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
14. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
15. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
16. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
18. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
20. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
21. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
22. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
23. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
24. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
25. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
26. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
27. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
28. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
29. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
30. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-

Youth Classification

1. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
22:03:03
2. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:06
3. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
0:11
4. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:28
5. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
2:56
6. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
3:39
7. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
5:31
8. fr
LE GAC Olivier
FDJ
6:56
9. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
7:12
10. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
11:43
11. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
12:15
12. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
14:59
13. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
14. de
POLITT Nils
Team Katusha
16:12
15. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
16:30
16. fr
SARREAU Marc
FDJ
17:17
17. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
18:53
18. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
19:19
19. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
19:25
20. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
19:34
21. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
19:38
22. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
22:37
23. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
23:37
24. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
26:23
25. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
27:51
26. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
29:53
27. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
31:35
28. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
32:25
29. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
38:33
30. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
40:53
31. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
40:57
32. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
42:20

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
66:09:24
2.
Team Katusha
0:01
3.
Wanty - Groupe Gobert
1:09
4.
Lotto Soudal
1:12
5.
Roompot - Oranje Peloton
1:20
6.
Fortuneo - Vital Concept
2:47
7.
Etixx - Quick Step
3:07
8.
Gazprom-RusVelo
3:23
9.
Crelan - Vastgoedservice
3:39
10.
AG2R La Mondiale
3:59
11.
IAM Cycling
4:07
12.
Direct Energie
6:24
13.
FDJ
8:40
14.
Wallonie - Bruxelles
13:52
15.
Equipe Cycliste Armée de Terre
25:37
16.
Color Code - Arden 'Beef'
25:56
17.
Cofidis, Solutions Crédits
27:12
18.
Veranclassic - AGO
32:46