Go to:  Stage 1 

Tour de Wallonie

Stage 1

: Charleroi > Mettet

Saturday 23rd July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 178.3km


Stage Result

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
04:15:32
2. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
3. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
4. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
6. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
7. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
11. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
12. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
13. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
15. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
16. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
-
17. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
18. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
19. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
21. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
22. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
23. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
24. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
25. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
26. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
27. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
28. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
30. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
31. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
32. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
33. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
34. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
35. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
36. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
37. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
38. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
39. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
40. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
41. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
42. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
-
43. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
44. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
45. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
46. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
47. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
48. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
49. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
50. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
51. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
52. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
53. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
54. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
56. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
57. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
58. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
59. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
60. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
61. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
62. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
63. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
64. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
65. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
66. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
67. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
68. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
69. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
70. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
71. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
72. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
73. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
74. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
75. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
76. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
77. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
78. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
79. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
80. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
81. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
82. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
83. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
84. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
85. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
86. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
87. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
88. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
89. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
90. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
91. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
92. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
93. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
-
94. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
95. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
96. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
97. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
98. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
99. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
100. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
101. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
102. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
103. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
104. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
105. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
106. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
107. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
108. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
109. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
110. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
111. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
112. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
113. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
114. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
115. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
116. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
117. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
118. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
119. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
120. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
121. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
122. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
123. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
124. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
125. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
126. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
127. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
128. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
129. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
130. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
131. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
132. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
133. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
134. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
135. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
136. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
0:17
137. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
138. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
0:24
139. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:29
140. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
0:40
141. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
1:22
142. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
2:17
143. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
2:30

General Classification

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
04:15:22
2. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
0:04
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:06
5. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
6. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:07
7. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
0:08
8. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
9. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:09
10. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
0:10
11. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
12. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
13. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
14. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
17. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
18. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
19. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
-
22. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
23. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
24. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
26. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
27. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
28. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
29. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
30. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
31. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
32. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
33. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
34. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
35. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
36. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
37. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
38. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
39. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
40. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
41. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
42. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
43. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
44. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
46. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
-
47. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
48. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
49. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
50. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
51. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
52. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
53. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
54. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
55. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
56. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
57. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
58. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
59. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
60. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
61. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
62. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
63. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
64. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
65. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
66. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
67. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
68. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
69. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
70. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
71. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
72. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
73. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
74. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
75. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
76. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
77. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
78. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
79. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
80. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
81. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
82. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
83. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
84. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
85. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
86. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
87. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
88. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
89. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
90. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
91. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
92. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
93. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
94. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
95. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
-
96. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
97. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
98. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
99. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
100. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
102. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
103. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
104. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
105. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
106. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
107. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
108. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
109. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
110. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
111. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
112. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
113. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
114. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
115. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
116. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
117. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
118. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
119. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
120. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
121. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
122. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
123. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
124. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
125. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
126. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
127. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
128. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
129. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
130. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
131. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
132. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
133. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
134. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
135. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
136. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
0:27
137. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
138. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
0:34
139. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:39
140. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
0:50
141. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
1:32
142. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
2:27
143. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
2:40

Mountains Classification

1. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
4. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
5. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
6. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-

Points Classification

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
3. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
4. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
6. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
7. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-

Youth Classification

1. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
04:15:29
2. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
0:01
3. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
0:03
4. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
6. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
-
7. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
8. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
9. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
10. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
11. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
12. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
15. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
17. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
18. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
19. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
20. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
22. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
23. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
24. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
25. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
26. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
27. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
28. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
29. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
30. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
31. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
32. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
33. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
34. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
35. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
36. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
37. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
38. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
39. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
40. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
41. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
42. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
0:20

Teams Classification

1.
Etixx - Quick Step
12:46:36
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3.
IAM Cycling
-
4.
Crelan - Vastgoedservice
-
5.
Direct Energie
-
6.
Team Katusha
-
7.
Wanty - Groupe Gobert
-
8.
Veranclassic - AGO
-
9.
Roompot - Oranje Peloton
-
10.
Cofidis, Solutions Crédits
-
11.
Color Code - Arden 'Beef'
-
12.
AG2R La Mondiale
-
13.
FDJ
-
14.
Wallonie - Bruxelles
-
15.
Gazprom-RusVelo
-
16.
Fortuneo - Vital Concept
-
17.
Lotto Soudal
-
18.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-