Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Wallonie

Stage 2

: Saint-Ghislain > Le Roeulx

Sunday 24th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 180km


Stage Result

1. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
04:18:50
2. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
3. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
4. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
6. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
7. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
8. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
9. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
12. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
13. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
15. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
16. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
17. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
19. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
21. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
22. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
23. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
24. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
25. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
26. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
27. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
28. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
31. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
32. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
33. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
34. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
35. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
36. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
38. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
39. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
41. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
42. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
43. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
44. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
45. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
46. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
47. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
48. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
49. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
50. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
51. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
52. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
53. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
54. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
55. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
56. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
57. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
58. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
59. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
60. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
61. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
62. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
63. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
64. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
65. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
66. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
67. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
68. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
69. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
70. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
71. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
72. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
73. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
74. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
75. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
76. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
77. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
78. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
79. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
80. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
81. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
82. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
83. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
84. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
85. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
86. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
87. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
88. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
89. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
90. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
91. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
92. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
93. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
94. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
95. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
96. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
97. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
0:20
98. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:00
99. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
100. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
101. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
102. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
103. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
0:20
104. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
0:00
105. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
106. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
107. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
108. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
109. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
110. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
111. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
112. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
2:37
113. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
0:00
114. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
115. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
116. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
117. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
118. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
119. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
3:01
120. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
0:00
121. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
122. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
123. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
124. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
125. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
126. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
3:30
127. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
3:39
128. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
0:00
129. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:54
130. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
4:56
131. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
4:58
132. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
133. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
5:56
134. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
6:09
135. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
0:00
136. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
137. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
138. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
139. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
140. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
141. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
20:58
142. no
EIKING Odd Christian
FDJ
0:00
143. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-

General Classification

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
08:34:06
2. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
0:06
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
0:09
4. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
0:10
5. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:11
6. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
0:12
7. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
8. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
9. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
10. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:13
11. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
0:14
12. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
13. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
14. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
15. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:15
16. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
17. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
0:16
18. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
20. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
21. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
22. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
23. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
24. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
25. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
26. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
27. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
28. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
30. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
31. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
32. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
33. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
34. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
35. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
36. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
37. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
38. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
39. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
40. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
41. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
42. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
43. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
44. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
45. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
46. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
47. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
48. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
49. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
50. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
51. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
52. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
53. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
54. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
55. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
56. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
57. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
58. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
59. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
60. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
61. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
62. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
63. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
64. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
65. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
66. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
67. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
68. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
69. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
70. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
71. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
73. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
74. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
75. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
76. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
77. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
78. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
79. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
80. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
81. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
82. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
83. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
84. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
85. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
86. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
87. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
88. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
89. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
90. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
91. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
92. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
93. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
94. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
95. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
96. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
97. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
98. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
99. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
100. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
102. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
103. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
104. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
105. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
106. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
107. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
108. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
109. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
110. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
111. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
112. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
113. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
114. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
115. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
116. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
117. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
118. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
119. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
120. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
121. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
122. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
123. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
124. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
125. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
126. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
0:33
127. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
0:36
128. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:45
129. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
0:56
130. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
2:46
131. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
2:53
132. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
3:10
133. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
3:17
134. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
3:43
135. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:10
136. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
5:12
137. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
5:14
138. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
139. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
5:17
140. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
6:25
141. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
6:36
142. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
21:14
143. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-

Mountains Classification

1. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
3. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
4. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
6. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
7. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
8. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
9. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
10. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
11. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-

Mountains Classification

No results available.

Points Classification

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
3. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
4. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
5. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
7. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
8. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
9. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
10. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
12. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
13. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
14. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-

Youth Classification

1. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
08:34:12
2. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:05
3. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
0:06
4. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:07
5. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
0:08
6. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
7. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
8. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
9. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
10. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
11. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
15. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
16. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
19. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
21. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
22. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
23. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
24. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
25. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
26. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
27. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
28. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
29. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
30. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
31. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
32. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
33. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
34. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
35. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
36. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
37. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
0:27
38. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
3:11
39. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
3:37
40. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
5:06
41. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
5:08
42. no
EIKING Odd Christian
FDJ
21:08

Teams Classification

1.
Etixx - Quick Step
25:43:06
2.
IAM Cycling
-
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4.
Cofidis, Solutions Crédits
-
5.
Crelan - Vastgoedservice
-
6.
Direct Energie
-
7.
Gazprom-RusVelo
-
8.
Team Katusha
-
9.
Veranclassic - AGO
-
10.
Wanty - Groupe Gobert
-
11.
Roompot - Oranje Peloton
-
12.
AG2R La Mondiale
-
13.
Lotto Soudal
-
14.
Color Code - Arden 'Beef'
-
15.
Wallonie - Bruxelles
-
16.
FDJ
-
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18.
Fortuneo - Vital Concept
-