Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de Wallonie

Stage 3

: Braine-l'Alleud > Vielsalm

Monday 25th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 200.6km


Stage Result

1. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
04:36:35
2. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
3. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
5. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
6. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
8. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
9. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
11. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
12. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
13. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
14. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
16. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
17. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
18. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
19. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
20. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
21. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
22. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
23. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
24. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
25. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
27. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
28. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
29. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
30. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
31. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
32. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
33. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
34. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
0:57
35. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
36. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
37. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
38. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
39. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
40. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
41. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
42. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
44. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
45. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
46. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
47. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
1:55
48. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
49. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
2:08
50. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
51. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
52. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
53. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
54. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
55. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
56. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
57. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
58. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
59. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
60. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
61. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
2:52
62. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
63. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
64. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
65. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
66. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
-
67. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
69. de
POLITT Nils
Team Katusha
3:28
70. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
71. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
72. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
73. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
74. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
75. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
76. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
77. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
78. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
79. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
5:03
80. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
5:38
81. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
82. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
5:46
83. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
6:10
84. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
6:28
85. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
86. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
6:30
87. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
88. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
89. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
90. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
91. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
92. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
93. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
94. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
95. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
96. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
8:31
97. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:46
98. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
99. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
100. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
101. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
102. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
103. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
104. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:35
105. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
11:38
106. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
15:00
107. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
108. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
109. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
110. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
111. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
112. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
113. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
114. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
115. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
116. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
117. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
118. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
119. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
120. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
121. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
122. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
123. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
124. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
125. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
126. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
127. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
128. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
129. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
130. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
131. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
132. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
133. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
134. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
135. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
136. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
137. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
15:56
138. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
DNS. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
DNS. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
-
DNS. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
DNS. be
VOSS Arnaud
Veranclassic - AGO
-
DNS. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-

General Classification

1. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
13:10:47
2. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
0:03
4. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:05
5. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
0:06
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
7. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
8. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
0:08
9. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:09
10. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
11. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
12. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
13. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
14. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
15. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
16. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
17. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
19. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
20. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
22. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
23. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
24. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
25. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
26. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
27. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
28. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
29. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
30. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
31. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
32. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
33. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
34. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
1:03
35. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
1:05
36. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
1:07
37. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
38. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
39. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
40. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
41. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
42. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
44. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
45. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
46. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
47. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
2:01
48. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
2:05
49. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
50. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
2:12
51. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
2:18
52. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
53. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
54. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
55. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
56. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
57. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
58. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
59. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
60. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
61. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
3:02
62. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
63. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
64. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
65. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
66. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
67. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
3:38
68. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
69. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
70. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
71. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
72. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
73. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
74. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
75. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
76. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
77. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
5:13
78. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
5:48
79. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
80. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
5:56
81. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
6:29
82. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
6:32
83. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
6:38
84. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:40
85. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
86. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
87. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
88. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
89. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
90. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
91. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
92. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
6:57
93. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
7:58
94. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
8:41
95. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
9:21
96. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:43
97. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:56
98. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
99. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
100. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
101. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
102. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
11:36
103. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:45
104. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
11:48
105. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
12:50
106. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
15:05
107. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
15:06
108. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:07
109. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
15:10
110. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
111. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
112. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
113. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
114. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
115. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
116. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
117. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
118. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
119. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
120. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
121. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
122. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
123. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
124. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
125. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
126. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
127. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
128. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
15:30
129. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
15:39
130. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
15:50
131. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
16:06
132. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
17:40
133. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
17:47
134. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
20:02
135. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
20:08
136. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
20:11
137. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
21:30
138. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
22:15

Mountains Classification

1. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
3. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
4. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
5. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
6. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
7. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
9. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
10. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
11. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
12. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
13. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
16. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
17. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
18. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
19. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
20. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
22. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-

Points Classification

1. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
3. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
4. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
5. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
6. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
7. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
8. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
9. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
10. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
11. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
12. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
14. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
15. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
16. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
17. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
19. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
20. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
21. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
22. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
23. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
24. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-

Youth Classification

1. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
13:10:52
2. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
0:03
3. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:05
4. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
5. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
7. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
1:02
8. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
2:13
10. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
11. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
12. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
2:57
13. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
3:33
14. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
15. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
16. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
5:51
17. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
6:24
18. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
6:33
19. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:35
20. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
21. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
22. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
6:52
23. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
7:53
24. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
9:16
25. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:38
26. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
9:51
27. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
28. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
11:31
29. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
15:01
30. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
15:02
31. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
15:05
32. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
33. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
34. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
35. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
36. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
37. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
38. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
39. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-

Teams Classification

1.
IAM Cycling
39:32:51
2.
Wanty - Groupe Gobert
-
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4.
Roompot - Oranje Peloton
-
5.
Lotto Soudal
-
6.
Team Katusha
-
7.
Etixx - Quick Step
0:57
8.
Crelan - Vastgoedservice
-
9.
Fortuneo - Vital Concept
-
10.
Gazprom-RusVelo
1:54
11.
AG2R La Mondiale
1:55
12.
FDJ
2:08
13.
Direct Energie
2:52
14.
Wallonie - Bruxelles
3:49
15.
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:02
16.
Color Code - Arden 'Beef'
5:00
17.
Veranclassic - AGO
6:33
18.
Cofidis, Solutions Crédits
18:28