Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour de Wallonie

Stage 4

: Aubel > Herstal

Tuesday 26th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 178.8km


Stage Result

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
04:18:08
2. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
6. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
7. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
8. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
10. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
11. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
12. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
13. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
14. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
15. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
16. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
17. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
18. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
19. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
20. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
-
21. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
22. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
23. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
24. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
25. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
26. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
27. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
28. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
29. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
30. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
31. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
32. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
33. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
34. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
35. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
36. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
37. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
38. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
39. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
40. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
41. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
42. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
43. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
44. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
45. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:20
46. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:53
47. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
1:05
48. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
49. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
50. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
51. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
2:00
52. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
-
53. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
54. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
55. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
56. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
57. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
58. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
-
59. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
60. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
61. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
62. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
63. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
64. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
65. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
3:38
66. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
67. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
68. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
69. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
70. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
71. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
72. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
73. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
74. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
-
75. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
76. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
-
77. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
78. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
79. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
80. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
81. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
82. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
83. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
84. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
85. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
86. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
87. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
88. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
89. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
90. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
91. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
92. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
93. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
94. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
95. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
96. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
97. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
6:04
98. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
7:59
99. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
100. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
101. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
102. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
103. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
104. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
-
105. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
106. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
107. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:23
108. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
109. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
110. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
111. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
10:47
112. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
113. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
114. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
115. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
116. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
11:24
117. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
14:10
118. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
119. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
120. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
121. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
122. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
123. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
124. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
125. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
DNF. be
LENNERTZ Sam
Veranclassic - AGO
-
DNF. be
PEETERS Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
DNF. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
-
DNF. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden 'Beef'
-
DNF. be
PALM Martin
Color Code - Arden 'Beef'
-
DNF. be
KAISE Julien
Color Code - Arden 'Beef'
-
DNF. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
DNF. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
DNF. fr
SIMON Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
DNF. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
DNF. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
DNS. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-

General Classification

1. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
17:28:49
2. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
0:06
3. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
0:09
4. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:11
5. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
6. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
0:12
7. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
8. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
9. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:13
10. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
11. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
0:14
12. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
0:15
13. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:16
15. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
16. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
17. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
18. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
20. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
22. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
23. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
24. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
25. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
26. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
27. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
28. be
VANENDERT Jelle
Lotto Soudal
-
29. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
30. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
31. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
1:03
32. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
1:09
33. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
1:11
34. ca
ANDERSON Ryan
Direct Energie
1:13
35. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
36. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
2:16
37. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
2:18
38. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
2:24
39. be
DOCKX Gert
Lotto Soudal
-
40. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
41. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
2:34
42. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:08
43. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
44. fr
MASSON Christophe
Veranclassic - AGO
3:13
45. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
46. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
47. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
48. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
3:23
49. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
3:29
50. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
3:54
51. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
52. fr
LE GAC Olivier
FDJ
4:24
53. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
4:51
54. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
55. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
56. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
5:44
57. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
58. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
5:45
59. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
5:49
60. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
6:02
61. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
62. fr
HUREL Tony
Direct Energie
6:46
63. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
64. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
65. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
7:06
66. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
7:22
67. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
68. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
69. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
70. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
71. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
Gazprom-RusVelo
7:54
72. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
8:46
73. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
9:12
74. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
9:32
75. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
10:13
76. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
10:24
77. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
78. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
10:41
79. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
10:47
80. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
11:47
81. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
11:49
82. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
12:00
83. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
13:07
84. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
13:35
85. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
13:40
86. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
87. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
14:31
88. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
14:37
89. fr
SARREAU Marc
FDJ
14:45
90. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
15:16
91. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
15:29
92. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
15:32
93. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
16:03
94. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
16:09
95. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
16:21
96. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
17:16
97. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
17:17
98. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
17:26
99. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
17:54
100. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
18:01
101. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
102. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
18:54
103. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
104. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
105. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
106. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
20:54
107. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
20:56
108. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
21:05
109. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
21:31
110. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
22:08
111. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
23:15
112. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
113. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
23:52
114. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
23:55
115. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
25:45
116. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
25:58
117. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
26:00
118. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
29:22
119. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
29:26
120. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
121. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
122. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
123. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
29:36
124. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
30:59
125. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
33:08

Mountains Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
3. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
4. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
5. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
6. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
-
7. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
9. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
11. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
12. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
13. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. ru
SILIN Egor
Team Katusha
-
17. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
18. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
19. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
20. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
21. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
22. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
23. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
24. be
DEGAND Thomas
Wanty - Groupe Gobert
-
25. ru
KOLOBNEV Alexandr
Gazprom-RusVelo
-
26. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
27. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
28. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
29. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
-
30. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
31. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
32. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
33. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
34. be
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
-
35. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
6. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
7. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
8. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
9. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
10. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
11. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
-
12. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
15. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
16. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
17. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
18. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
19. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
20. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
22. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
23. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
24. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
26. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
27. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
28. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-

Youth Classification

1. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
17:29:00
2. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
0:03
3. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:05
4. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
6. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
2:05
7. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
3:02
8. fr
LE GAC Olivier
FDJ
4:13
9. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
4:40
10. be
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
5:51
11. be
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
-
12. de
POLITT Nils
Team Katusha
7:11
13. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
9:01
14. be
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
10:02
15. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
10:30
16. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
11:38
17. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
12:56
18. be
DE ROOZE Niels
Veranclassic - AGO
13:29
19. fr
SARREAU Marc
FDJ
14:34
20. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
15:52
21. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
15:58
22. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
17:15
23. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
17:43
24. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
18:43
25. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
27. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
20:43
28. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
20:45
29. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
20:54
30. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:04
31. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
25:49
32. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
29:11
33. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
29:15
34. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
-
35. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
29:25

Teams Classification

1.
Wanty - Groupe Gobert
52:27:15
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3.
Roompot - Oranje Peloton
-
4.
Lotto Soudal
-
5.
Team Katusha
-
6.
Etixx - Quick Step
0:57
7.
Fortuneo - Vital Concept
-
8.
IAM Cycling
1:05
9.
Gazprom-RusVelo
1:54
10.
AG2R La Mondiale
1:55
11.
Crelan - Vastgoedservice
2:02
12.
Direct Energie
2:52
13.
FDJ
3:13
14.
Wallonie - Bruxelles
7:27
15.
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:02
16.
Veranclassic - AGO
13:16
17.
Color Code - Arden 'Beef'
14:16
18.
Cofidis, Solutions Crédits
22:59