Tour of Qinghai Lake

Final Classification

Saturday 30th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
43:42:58
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:37
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
1:00
4. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
1:30
5. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
2:54
6. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
3:40
7. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
5:05
8. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
7:50
9. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
8:01
10. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
8:24
11. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
8:44
12. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
9:01
13. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
9:18
14. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
10:10
15. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
10:18
16. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
10:34
17. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
11:01
18. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
11:27
19. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
11:56
20. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
12:25
21. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
12:29
22. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
12:46
23. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
14:03
24. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
14:53
25. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
17:17
26. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
20:05
27. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
20:37
28. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
21:35
29. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
25:35
30. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
25:47
31. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
26:17
32. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
26:48
33. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
28:45
34. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
29:27
35. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
29:50
36. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
30:54
37. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
31:28
38. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
31:29
39. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
33:52
40. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
34:05
41. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
34:51
42. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
35:01
43. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
35:50
44. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
37:44
45. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
46. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
38:28
47. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
39:19
48. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
39:28
49. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
40:30
50. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
40:31
51. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
40:32
52. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
42:17
53. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
44:14
54. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
45:29
55. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
46:56
56. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
49:37
57. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
52:48
58. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
55:38
59. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
56:13
60. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
57:03
61. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
57:44
62. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
57:49
63. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
58:10
64. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
59:21
65. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
59:35
66. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
1:00:21
67. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
1:01:41
68. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
1:02:38
69. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1:03:27
70. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
1:03:47
71. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
1:04:45
72. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
1:05:06
73. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
1:07:14
74. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:08:47
75. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
1:08:52
76. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
1:08:59
77. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:09:23
78. cn
XU Gang
Lampre - Merida
1:10:42
79. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
1:12:50
80. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:14:38
81. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
1:15:45
82. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
1:16:33
83. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
1:17:41
84. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:18:27
85. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
1:18:43
86. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
1:23:15
87. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
1:23:16
88. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
1:23:46
89. it
VACCHER Andrea
Team Roth
1:24:06
90. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
1:27:25
91. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
1:28:55
92. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
1:33:42
93. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
1:33:53
94. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
1:35:04
95. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
1:35:48
96. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:43:01
97. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:44:57
98. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
1:45:10
99. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
1:47:00
100. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:48:03
101. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
1:49:22
102. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
1:50:09
103. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
1:51:24
104. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
1:51:27
105. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
1:51:48
106. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:52:49
107. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
2:06:38
108. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
109. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
2:13:13
110. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
2:19:05
111. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
2:20:17

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
3. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
4. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
5. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
6. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
7. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
8. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
9. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
10. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
11. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
12. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
13. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
14. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
15. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
16. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
17. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-

Points Classification

1. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
4. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
5. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
6. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
7. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
8. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
10. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
11. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
12. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
13. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
14. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
15. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
16. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
17. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
18. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
19. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
20. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
21. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
22. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
23. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
24. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
25. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
26. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
27. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
28. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
29. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
30. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
31. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
32. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
33. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
34. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
35. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
36. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
37. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
38. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
39. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
40. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
41. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
42. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
43. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
44. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
45. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
46. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
47. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
48. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
49. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
50. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
51. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
52. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
53. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
54. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
55. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
56. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
57. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
58. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
59. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
60. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
61. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
62. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
63. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
64. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
65. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
66. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
67. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
68. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
69. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
70. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
71. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
131:13:08
2.
Vino 4ever SKO
14:16
3.
Pishgaman Giant Team
23:15
4.
Parkhotel Valkenburg CT
23:36
5.
Meridiana Kamen Team
25:59
6.
Tabriz Shahrdari Team
30:23
7.
RTS-Santic Racing Team
31:43
8.
Team Illuminate
35:07
9.
China Continental Team of Gansu Bank
40:29
10.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
43:12
11.
Lampre - Merida
1:02:31
12.
Team Roth
1:26:53
13.
Kenyan Riders Downunder
1:38:29
14.
Nippo - Vini Fantini
1:46:49
15.
Androni Giocattoli - Sidermec
1:49:49
16.
Stradalli - Bike Aid
2:10:30
17.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
3:18:11
18.
Wilier - Southeast
3:19:52
19.
Terengganu Cycling Team
3:43:15
20.
State of Matter MAAP Racing
4:01:25
21.
Dukla Banska Bystrica
5:06:56