Go to:  Stage 1 

Tour of Qinghai Lake

Stage 1

: Xining > Xining

Sunday 17th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 113km


Stage Result

1. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
02:20:26
2. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
3. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
5. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
6. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
7. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
8. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
9. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
10. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
11. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
12. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
13. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
14. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
16. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
17. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
18. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
19. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
20. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
21. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
22. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
23. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
24. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
25. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
26. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
27. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
28. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
29. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
30. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
31. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
32. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
33. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
34. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
35. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
36. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
37. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
38. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
39. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
40. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
41. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
42. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
43. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
44. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
45. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
46. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
47. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
48. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
49. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
50. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
52. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
53. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
54. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
55. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
56. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
57. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
58. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
59. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
60. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
61. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
62. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
63. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
64. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
65. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
66. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
67. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
68. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
69. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
70. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
71. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
72. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
73. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
74. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
75. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
76. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
77. my
MOHD SHAIFUL ANUAR Aziz
Terengganu Cycling Team
-
78. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
79. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
80. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
81. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
82. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
83. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
84. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
85. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
86. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
87. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
88. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
89. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
90. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
91. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
92. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
93. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
94. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
95. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
96. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
97. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
98. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
99. nz
RAY Alexander
Team Illuminate
-
100. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
101. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
-
102. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
103. au
TAYLOR Joshua
State of Matter MAAP Racing
-
104. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
105. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
106. my
MAT AMIN Mohd Shahrul
Terengganu Cycling Team
-
107. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
108. my
SALEH Mohd Hariff
Terengganu Cycling Team
-
109. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
110. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
111. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
112. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
113. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
114. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
115. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
116. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
117. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
118. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
119. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
120. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
121. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Team Roth
-
122. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
123. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
124. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
125. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
126. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
127. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
128. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
129. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
130. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
131. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
132. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
133. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
134. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
135. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
136. fr
VALADE Jayson
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
137. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
138. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
139. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
140. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
141. de
SCHAFER Timo
Stradalli - Bike Aid
-
142. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
143. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
144. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
145. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
146. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
147. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
148. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
149. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
150. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
151. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
152. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
153. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
154. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
155. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
156. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
DNF. nz
SMITH Morgan
Kenyan Riders Downunder
-

General Classification

1. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
02:20:16
2. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
0:04
3. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
0:05
4. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
0:06
5. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:07
6. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
7. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
0:09
8. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:10
9. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
10. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
11. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
12. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
13. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
14. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
15. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
16. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
17. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
18. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
19. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
20. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
21. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
22. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
23. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
24. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
25. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
26. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
27. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
28. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
29. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
30. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
31. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
32. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
33. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
34. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
35. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
36. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
37. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
38. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
39. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
40. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
41. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
42. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
43. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
44. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
45. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
46. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
47. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
48. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
49. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
50. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
51. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
52. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
53. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
54. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
55. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
56. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
57. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
58. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
59. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
60. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
61. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
62. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
63. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
64. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
65. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
66. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
67. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
68. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
69. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
70. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
71. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
72. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
73. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
74. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
75. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
76. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
77. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
78. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
79. my
MOHD SHAIFUL ANUAR Aziz
Terengganu Cycling Team
-
80. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
81. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
82. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
83. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
84. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
85. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
86. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
87. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
88. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
89. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
90. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
91. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
92. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
93. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
94. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
95. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
96. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
97. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
98. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
99. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
100. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
101. nz
RAY Alexander
Team Illuminate
-
102. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
103. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
-
104. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
105. au
TAYLOR Joshua
State of Matter MAAP Racing
-
106. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
107. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
108. my
MAT AMIN Mohd Shahrul
Terengganu Cycling Team
-
109. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
110. my
SALEH Mohd Hariff
Terengganu Cycling Team
-
111. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
112. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
113. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
114. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
115. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
116. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
117. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
118. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
119. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
120. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
121. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
122. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Team Roth
-
123. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
124. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
125. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
126. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
127. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
128. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
129. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
130. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
131. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
132. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
133. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
134. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
135. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
136. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
137. fr
VALADE Jayson
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
138. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
139. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
140. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
141. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
142. de
SCHAFER Timo
Stradalli - Bike Aid
-
143. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
144. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
145. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
146. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
147. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
148. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
149. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
150. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
151. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
152. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
153. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
154. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
155. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
156. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-

Points Classification

1. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
00:00:00
2. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
3. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
5. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
6. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
7. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
8. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
9. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
10. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
11. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
12. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
13. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
15. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
16. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
17. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
18. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
07:01:18
2.
China Continental Team of Gansu Bank
-
3.
Parkhotel Valkenburg CT
-
4.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
5.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6.
Pishgaman Giant Team
-
7.
Stradalli - Bike Aid
-
8.
Tabriz Shahrdari Team
-
9.
RTS-Santic Racing Team
-
10.
Synergy Baku Cycling Project
-
11.
Nippo - Vini Fantini
-
12.
State of Matter MAAP Racing
-
13.
Dukla Banska Bystrica
-
14.
Team Roth
-
15.
Torku Şekerspor
-
16.
Wilier - Southeast
-
17.
Vino 4ever SKO
-
18.
Meridiana Kamen Team
-
19.
Terengganu Cycling Team
-