Tour of Qinghai Lake

Stage 10

: Tianshui > Pingliang

Wednesday 27th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 240km


Stage Result

1. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
05:31:08
2. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
3. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
4. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
5. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
6. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
7. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
8. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
9. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
10. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
11. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
12. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
13. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
14. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
15. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
16. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
17. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
18. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
19. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
20. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
21. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
22. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
23. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
24. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
25. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
26. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
27. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
28. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
29. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
30. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
31. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
32. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
33. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
34. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
35. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
36. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
37. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
38. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
39. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
40. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
41. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
42. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
43. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
44. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
45. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
46. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
47. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
48. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
49. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
50. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
51. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
52. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
53. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
54. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
55. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
56. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
57. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
58. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
59. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
60. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
61. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
62. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
63. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
64. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
65. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
66. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
67. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
68. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
69. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
70. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
71. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
72. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
73. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
74. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
75. cn
XU Gang
Lampre - Merida
0:12
76. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
77. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
0:18
78. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
0:19
79. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
0:26
80. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
0:33
81. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
0:35
82. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
83. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
0:39
84. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
0:41
85. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
1:48
86. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
4:00
87. it
VACCHER Andrea
Team Roth
4:21
88. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
89. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
6:53
90. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
8:34
91. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
92. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
10:44
93. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
11:23
94. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
95. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
96. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
97. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
98. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
99. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
100. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
101. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
102. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
103. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
13:44
104. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
105. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
106. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
107. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
108. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
109. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
110. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
111. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
112. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
17:47
113. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
NQ. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-

General Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
38:36:09
2. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
0:04
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
0:25
4. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:53
5. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:36
6. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
3:00
7. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
3:26
8. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
6:41
9. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
7:00
10. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
7:08
11. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
12. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
13. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
7:12
14. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
7:17
15. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
7:24
16. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
9:45
17. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
9:55
18. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
9:56
19. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
9:58
20. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
21. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
22. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
10:15
23. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
10:46
24. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
14:26
25. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
14:29
26. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
17:13
27. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
19:22
28. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
21:18
29. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
30. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
21:42
31. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
25:19
32. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
25:47
33. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
26:09
34. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
26:24
35. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
26:36
36. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
28:21
37. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
28:35
38. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
28:39
39. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
29:55
40. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
31:54
41. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
32:22
42. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
32:27
43. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
33:21
44. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
33:42
45. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
35:31
46. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
35:41
47. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
36:11
48. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
36:35
49. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
36:41
50. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
38:25
51. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
39:16
52. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
40:19
53. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
42:07
54. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
44:06
55. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
44:59
56. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
46:39
57. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
50:14
58. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
52:23
59. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
52:36
60. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
54:23
61. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
54:25
62. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
54:59
63. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
56:02
64. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
56:41
65. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
66. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
56:52
67. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
58:20
68. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
58:55
69. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
59:59
70. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
1:01:29
71. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1:01:45
72. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
1:02:05
73. cn
XU Gang
Lampre - Merida
1:03:22
74. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
1:03:36
75. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
1:03:40
76. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:04:54
77. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:05:20
78. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
1:06:00
79. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
1:07:02
80. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
1:08:35
81. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
1:10:28
82. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
1:10:32
83. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
1:12:50
84. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:12:51
85. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
1:14:42
86. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:15:29
87. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
1:18:40
88. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
1:19:14
89. it
VACCHER Andrea
Team Roth
1:19:30
90. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
1:21:50
91. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
1:23:02
92. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
1:25:45
93. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
1:27:49
94. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
1:30:09
95. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
1:33:22
96. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
1:33:24
97. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:38:43
98. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:40:10
99. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
1:40:11
100. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
1:41:59
101. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
1:42:29
102. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
1:42:36
103. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:44:45
104. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:45:23
105. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
1:46:30
106. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:47:31
107. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
1:49:07
108. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
1:49:13
109. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
2:00:48
110. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
2:01:48
111. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
2:02:57
112. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
2:15:33
113. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
2:16:55

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
3. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
4. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
5. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
6. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
7. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
8. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
9. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
10. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
11. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
12. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
13. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
14. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
15. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
16. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
17. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-

Points Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
3. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
4. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
5. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
6. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
7. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
8. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
9. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
10. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
11. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
12. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
13. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
14. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
15. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
16. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
17. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
18. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
19. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
20. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
21. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
22. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
23. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
24. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
25. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
26. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
27. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
28. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
29. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
30. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
31. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
32. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
33. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
34. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
35. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
36. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
37. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
38. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
39. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
40. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
41. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
42. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
43. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
44. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
45. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
46. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
47. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
48. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
49. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
50. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
51. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
52. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
53. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
54. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
55. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
56. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
57. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
58. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
59. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
60. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
61. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
62. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
63. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
64. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
65. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
66. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
67. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
68. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
115:52:37
2.
Vino 4ever SKO
8:31
3.
Parkhotel Valkenburg CT
17:55
4.
Meridiana Kamen Team
19:34
5.
Pishgaman Giant Team
20:02
6.
Team Illuminate
26:18
7.
Tabriz Shahrdari Team
26:39
8.
RTS-Santic Racing Team
27:22
9.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
36:16
10.
China Continental Team of Gansu Bank
37:58
11.
Lampre - Merida
59:44
12.
Team Roth
1:20:00
13.
Kenyan Riders Downunder
1:34:03
14.
Nippo - Vini Fantini
1:39:50
15.
Androni Giocattoli - Sidermec
1:43:07
16.
Stradalli - Bike Aid
2:04:21
17.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
3:08:09
18.
Wilier - Southeast
3:17:34
19.
Terengganu Cycling Team
3:34:55
20.
State of Matter MAAP Racing
3:43:07
21.
Dukla Banska Bystrica
4:57:56