Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Qinghai Lake

Stage 2

: Xining > Datong

Monday 18th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 165km


Stage Result

1. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
03:41:54
2. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
3. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
4. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
5. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
6. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
7. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
9. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
10. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
11. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
12. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
13. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
14. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
15. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
16. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
17. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
18. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
19. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
20. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
21. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
22. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
23. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
24. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
25. fr
VALADE Jayson
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
26. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
27. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
28. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
29. nz
RAY Alexander
Team Illuminate
-
30. my
MAT AMIN Mohd Shahrul
Terengganu Cycling Team
-
31. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
32. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
33. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
34. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
35. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
36. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
37. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
38. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
39. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
40. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
41. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
42. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
43. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
44. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
45. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
46. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
47. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
48. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
49. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
50. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
51. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
52. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
53. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
54. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
55. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
56. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
57. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
58. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
59. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
60. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
61. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
62. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
63. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
64. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
65. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
66. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
67. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
68. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
69. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
70. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
71. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
72. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
73. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
74. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
75. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
76. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
77. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
78. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
79. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
80. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
81. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
82. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
83. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
84. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
85. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
86. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
87. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
88. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
89. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
90. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
91. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
92. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
93. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
94. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
95. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
96. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
97. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
98. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
99. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
100. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
101. au
TAYLOR Joshua
State of Matter MAAP Racing
-
102. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
103. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
104. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
105. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
106. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
107. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
108. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
109. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
110. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
111. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
112. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
113. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
114. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
115. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
116. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
117. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
118. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
119. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
120. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
121. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
122. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
123. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
124. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
125. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
126. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
127. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
128. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
129. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
130. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
131. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
132. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
133. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
134. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
135. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
136. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
137. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
138. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
139. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
140. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
141. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
142. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:22
143. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Team Roth
0:24
144. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
0:51
145. it
VACCHER Andrea
Team Roth
1:18
146. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
147. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
148. de
SCHAFER Timo
Stradalli - Bike Aid
2:16
149. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
9:58
150. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
16:39
DNF. my
MOHD SHAIFUL ANUAR Aziz
Terengganu Cycling Team
-
DNF. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
DNF. my
SALEH Mohd Hariff
Terengganu Cycling Team
-
DNS. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
DNS. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNS. it
VIOLA Antonio
Nippo - Vini Fantini
-

General Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
06:02:08
2. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
0:02
3. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
4. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
0:06
5. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
6. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
0:07
7. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
8. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
0:08
9. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
10. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
11. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
0:09
12. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
0:11
13. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
0:12
14. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
15. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
16. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
17. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
18. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
19. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
20. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
21. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
22. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
23. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
24. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
25. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
26. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
27. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
28. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
29. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
30. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
31. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
32. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
33. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
34. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
35. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
36. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
37. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
38. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
39. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
40. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
41. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
42. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
43. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
44. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
45. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
46. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
47. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
48. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
49. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
50. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. nz
RAY Alexander
Team Illuminate
-
52. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
53. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
54. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
55. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
56. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
57. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
58. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
59. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
60. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
61. my
MAT AMIN Mohd Shahrul
Terengganu Cycling Team
-
62. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
63. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
64. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
65. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
66. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
67. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
68. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
69. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
70. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
71. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
72. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
73. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
74. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
75. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
76. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
77. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
78. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
79. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
80. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
81. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
82. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
83. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
84. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
85. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
86. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
87. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
88. fr
VALADE Jayson
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
89. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
90. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
91. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
92. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
93. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
94. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
95. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
96. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
97. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
98. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
99. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
100. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
101. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
102. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
103. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
104. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
105. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
106. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
107. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
108. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
109. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
110. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
111. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
112. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
113. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
114. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
115. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
116. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
117. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
118. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
119. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
120. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
121. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
122. au
TAYLOR Joshua
State of Matter MAAP Racing
-
123. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
124. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
125. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
126. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
127. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
128. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
129. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
130. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
131. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
132. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
133. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
134. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
135. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
136. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
137. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
138. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
139. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
140. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
141. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
142. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:34
143. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Team Roth
0:36
144. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
1:03
145. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:30
146. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
147. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
148. de
SCHAFER Timo
Stradalli - Bike Aid
2:28
149. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
10:10
150. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
16:51

Points Classification

1. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
00:00:00
2. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
4. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
5. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
6. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
7. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
8. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
9. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
10. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
11. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
12. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
13. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
14. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
16. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
17. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
18. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
19. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
20. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
21. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
22. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
23. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
24. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
25. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
26. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
27. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
28. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
29. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
30. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
31. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
32. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
33. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
18:07:00
2.
Team Illuminate
-
3.
China Continental Team of Gansu Bank
-
4.
Stradalli - Bike Aid
-
5.
Parkhotel Valkenburg CT
-
6.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
7.
Torku Şekerspor
-
8.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
9.
Lampre - Merida
-
10.
Meridiana Kamen Team
-
11.
Pishgaman Giant Team
-
12.
Team Roth
-
13.
Tabriz Shahrdari Team
-
14.
Synergy Baku Cycling Project
-
15.
RTS-Santic Racing Team
-
16.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
17.
Nippo - Vini Fantini
-
18.
State of Matter MAAP Racing
-
19.
Dukla Banska Bystrica
-
20.
Kenyan Riders Downunder
-
21.
Wilier - Southeast
-
22.
Vino 4ever SKO
-
23.
Terengganu Cycling Team
-