Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour of Qinghai Lake

Stage 3

: Duoba > Guide

Tuesday 19th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 133km


Stage Result

1. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
03:06:10
2. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
4. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
5. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
6. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
8. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
9. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
10. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
11. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
12. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
13. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
14. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
15. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
16. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
17. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
18. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
19. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
20. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
21. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
22. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
23. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
24. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
25. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
26. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
27. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
28. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
29. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
30. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
31. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
32. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
33. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
34. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
35. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
36. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
37. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
38. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
39. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
40. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
41. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
42. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
43. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
44. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
45. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
5:21
46. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
47. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
48. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
49. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
50. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
51. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
5:25
52. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
8:02
53. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
54. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
55. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
56. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
57. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
58. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
59. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
60. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
61. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
62. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
63. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
64. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
65. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
66. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
67. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
68. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
8:56
69. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
70. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
10:07
71. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
11:57
72. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
73. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
74. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
11:58
75. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
76. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
77. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
78. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
79. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
80. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
81. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
82. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
83. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
84. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
85. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
86. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
87. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
12:05
88. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
12:47
89. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
90. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
14:02
91. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
92. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
93. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
94. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
95. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
96. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
97. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
98. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
14:08
99. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
20:35
100. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
101. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
102. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
103. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
104. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
105. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
106. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
107. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
108. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
109. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
110. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
111. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
112. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
113. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
114. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
115. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
116. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
117. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
118. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
119. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
120. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
121. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
122. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
123. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
-
124. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
125. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
126. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
127. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
128. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
129. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
130. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
131. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
132. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
133. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
134. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
135. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
136. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
137. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
138. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
139. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
DNF. my
MAT AMIN Mohd Shahrul
Terengganu Cycling Team
-
OTL. au
TAYLOR Joshua
State of Matter MAAP Racing
-
OTL. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
OTL. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
OTL. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
OTL. tr
AKDILEK Ahmet
Torku Şekerspor
-
OTL. de
SCHAFER Timo
Stradalli - Bike Aid
-
OTL. de
THöMEL Tino
RTS-Santic Racing Team
-
OTL. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Team Roth
-
OTL. nz
RAY Alexander
Team Illuminate
-

General Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
09:08:16
2. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
0:04
3. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:08
4. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
0:09
5. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
6. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
0:10
7. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
8. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
0:14
9. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
10. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
11. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
12. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
13. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
14. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
16. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
17. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
18. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
19. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
20. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
21. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
22. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
23. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
24. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
25. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
26. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
27. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
28. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
29. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
30. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
31. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
32. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
33. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
34. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
35. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
36. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
37. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
38. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
39. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
40. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
41. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
0:21
42. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:34
43. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
44. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
45. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
5:32
46. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
5:35
47. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
48. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
49. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
50. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
5:39
51. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
5:55
52. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
8:16
53. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
54. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
55. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
56. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
57. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
58. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
59. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
60. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
61. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
62. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
63. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
64. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
65. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
66. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
67. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
9:10
68. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
69. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
10:21
70. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
12:11
71. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
12:12
72. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
73. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
74. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
75. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
76. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
77. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
78. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
79. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
80. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
81. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
82. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
12:19
83. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
12:24
84. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
12:31
85. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
86. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
12:32
87. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
13:01
88. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
89. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
14:10
90. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
14:11
91. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
14:12
92. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
14:16
93. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
94. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
95. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
96. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
14:22
97. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
14:36
98. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
20:39
99. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
20:45
100. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
20:48
101. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
20:49
102. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
103. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
104. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
105. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
106. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
107. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
108. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
109. it
D\' URBANO Marco
Team Roth
-
110. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
111. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
112. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
113. au
VAN DER PLOEG Paul
State of Matter MAAP Racing
-
114. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
115. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
116. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
117. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
118. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
119. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
120. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
121. au
SUNDERLAND Scott
Team Illuminate
-
122. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
123. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
124. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
125. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
126. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
127. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
128. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
129. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
130. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
131. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
132. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
21:09
133. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
21:11
134. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
21:40
135. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
22:07
136. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
137. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
138. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
24:55
139. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
30:47

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
3. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
4. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
5. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
6. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-

Points Classification

1. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
5. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
6. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
7. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
8. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
9. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
10. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
11. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
12. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
13. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
14. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
16. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
17. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
18. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
20. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
21. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
22. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
23. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
24. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
25. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
26. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
27. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
28. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
29. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
30. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
31. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
32. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
33. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
34. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
35. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
36. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
37. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
38. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
39. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
40. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
41. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
42. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-

Teams Classification

1.
Team Illuminate
27:25:30
2.
Kolss BDC Team
-
3.
China Continental Team of Gansu Bank
-
4.
Meridiana Kamen Team
-
5.
RTS-Santic Racing Team
-
6.
Vino 4ever SKO
-
7.
Pishgaman Giant Team
-
8.
Tabriz Shahrdari Team
-
9.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
5:21
10.
Kenyan Riders Downunder
8:56
11.
Androni Giocattoli - Sidermec
11:58
12.
Synergy Baku Cycling Project
-
13.
Team Roth
13:23
14.
Parkhotel Valkenburg CT
13:27
15.
Lampre - Merida
16:04
16.
Stradalli - Bike Aid
20:00
17.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
25:21
18.
Nippo - Vini Fantini
-
19.
Terengganu Cycling Team
26:00
20.
State of Matter MAAP Racing
32:47
21.
Dukla Banska Bystrica
37:53
22.
Torku Şekerspor
46:35
23.
Wilier - Southeast
49:12