Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5 

Tour of Qinghai Lake

Stage 5

: Qinghai Lake > Gangcha

Thursday 21st July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 185km


Stage Result

1. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
04:02:24
2. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
4. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
5. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
6. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:02
7. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
8. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
9. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
10. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
0:05
12. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
13. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
0:09
14. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
15. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
0:25
16. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
0:53
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
1:09
18. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
4:53
19. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
20. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
6:13
21. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
6:40
22. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
23. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
24. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
25. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
26. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
27. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
28. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
29. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
30. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
-
31. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
32. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
33. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
34. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
35. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
36. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
37. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
38. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
39. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
40. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
41. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
42. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
43. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
44. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
45. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
46. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
47. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
48. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
49. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
50. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
-
51. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
52. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
14:05
53. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
14:09
54. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
55. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
56. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
57. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
58. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
59. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
60. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
61. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
62. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
63. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
64. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
65. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
66. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
-
67. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
68. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
69. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
70. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
71. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
72. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
73. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
74. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
75. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
76. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
77. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
78. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
79. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
80. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
81. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
82. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
83. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
84. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
85. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
86. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
-
87. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
88. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
89. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
90. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
91. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
92. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
93. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
22:06
94. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
95. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
96. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
97. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
98. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
99. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
100. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
101. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
102. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
103. ch
JAUN Lukas
Team Roth
-
104. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
105. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
106. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
107. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
108. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
109. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
110. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
111. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
112. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
113. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
114. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
115. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
116. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
117. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
118. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
25:03
119. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
120. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
121. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
122. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
123. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
124. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
125. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
126. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
-
127. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
128. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-
129. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
130. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
131. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
DNF. gb
CUMING Michael
State of Matter MAAP Racing
-
DNF. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
DNF. fr
GUEZET Bruno
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-

General Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
17:12:16
2. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
0:09
3. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:18
4. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
0:21
5. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
0:31
6. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
0:41
7. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
0:44
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:48
9. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
7:08
10. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
7:09
11. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
7:12
12. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
13. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
14. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
15. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
16. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
17. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
18. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
19. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
20. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
21. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
22. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
7:19
23. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
7:20
24. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
7:26
25. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
7:29
26. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
8:09
27. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
8:33
28. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
11:05
29. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
14:24
30. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
14:36
31. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
32. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
14:41
33. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
34. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
35. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
36. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
15:02
37. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
16:55
38. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
19:16
39. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
22:38
40. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
41. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
42. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
22:39
43. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
22:48
44. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
23:06
45. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
46. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
23:12
47. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
23:15
48. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
25:01
49. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
25:14
50. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
51. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
52. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
25:47
53. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
54. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
55. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
26:41
56. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
26:47
57. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
27:28
58. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
27:56
59. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
28:04
60. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
29:43
61. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
30:32
62. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
30:40
63. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
31:45
64. it
ZILIOLI Gianfranco
Nippo - Vini Fantini
33:16
65. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
66. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
67. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
68. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
33:45
69. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
34:03
70. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
35:15
71. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
35:59
72. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
36:32
73. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
37:12
74. ir
HAGHI Alireza
Tabriz Shahrdari Team
-
75. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
37:19
76. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
38:20
77. ch
JAUN Lukas
Team Roth
38:32
78. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
38:48
79. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
39:11
80. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
39:16
81. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
39:22
82. it
ZORDAN Andrea
Team Roth
-
83. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
40:20
84. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
40:49
85. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
41:05
86. cn
XU Gang
Lampre - Merida
41:13
87. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
41:29
88. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
41:49
89. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
42:07
90. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
43:37
91. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
44:10
92. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
45:08
93. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
45:09
94. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
45:29
95. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
45:49
96. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
97. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
46:32
98. tw
FENG Chun Kai
Lampre - Merida
46:36
99. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
100. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
101. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
47:08
102. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
47:33
103. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
48:06
104. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
105. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
106. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
50:10
107. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
53:55
108. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
54:03
109. si
REPSE Uros
Meridiana Kamen Team
54:05
110. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
111. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
112. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
113. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
114. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
115. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
-
116. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
54:56
117. it
VACCHER Andrea
Team Roth
55:04
118. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
55:23
119. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
55:49
120. gb
WHITEHOUSE Daniel
Terengganu Cycling Team
56:22
121. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
56:42
122. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:02:01
123. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
1:02:02
124. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
125. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
126. sk
LAJCHA Juraj
Dukla Banska Bystrica
1:02:22
127. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
1:03:40
128. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
1:04:59
129. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
130. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
-
131. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
3. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
4. ir
KAZEMI Ahad
Tabriz Shahrdari Team
-
5. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
6. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
7. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
8. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
9. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
10. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
11. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-

Points Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
3. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
4. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
5. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
6. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
7. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
8. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
9. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
10. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
11. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
12. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
13. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
14. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
15. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
16. au
KERRISON Jesse
State of Matter MAAP Racing
-
17. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
18. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
19. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
20. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
21. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
22. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
23. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
24. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
25. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
26. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
27. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
28. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
29. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
30. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
31. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
32. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
33. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
34. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
35. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
36. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
37. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
38. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
39. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
40. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
41. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
42. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
43. cn
YANG Zeng Tao
China Continental Team of Gansu Bank
-
44. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
45. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
46. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
47. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
48. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
49. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
50. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
52. cn
DONG Xiaoyong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
51:38:24
2.
Vino 4ever SKO
5:37
3.
Parkhotel Valkenburg CT
14:52
4.
Meridiana Kamen Team
19:30
5.
Pishgaman Giant Team
20:00
6.
Tabriz Shahrdari Team
-
7.
Team Illuminate
20:34
8.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
25:21
9.
RTS-Santic Racing Team
27:22
10.
China Continental Team of Gansu Bank
34:55
11.
Synergy Baku Cycling Project
39:46
12.
Team Roth
48:44
13.
Lampre - Merida
50:27
14.
Androni Giocattoli - Sidermec
50:51
15.
Kenyan Riders Downunder
1:13:33
16.
Stradalli - Bike Aid
1:24:22
17.
Nippo - Vini Fantini
1:25:18
18.
State of Matter MAAP Racing
1:36:19
19.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:37:27
20.
Terengganu Cycling Team
1:56:50
21.
Wilier - Southeast
2:13:08
22.
Torku Şekerspor
2:16:54
23.
Dukla Banska Bystrica
2:35:19