Tour of Qinghai Lake

Stage 8

: Ledu > Linxia

Sunday 24th July (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 235km


Stage Result

1. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
05:19:18
2. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
3. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
5. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
7. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
8. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
9. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
10. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
11. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
12. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
13. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
14. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
15. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
16. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
17. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
18. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
19. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
20. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
21. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
-
22. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
23. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
24. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
25. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
26. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
27. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
28. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
-
29. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
30. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
-
31. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
32. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
33. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
34. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
35. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
36. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
-
37. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
38. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
39. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
40. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
-
41. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
42. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
-
43. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
44. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
45. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
46. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
47. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
48. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
49. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
50. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
51. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
52. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
53. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
54. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
55. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
56. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
57. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
58. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
59. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
-
60. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
61. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
62. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
-
63. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
-
64. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
65. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
66. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
67. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
68. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
69. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
70. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
71. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
-
72. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
-
73. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-
74. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
-
75. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
76. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
-
77. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
78. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
79. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
80. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
81. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
-
82. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
83. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
84. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
-
85. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
86. it
VACCHER Andrea
Team Roth
-
87. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
88. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
-
89. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
-
90. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
91. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
92. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
93. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
-
94. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
95. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
-
96. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
-
97. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
98. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
99. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
-
100. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
101. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
102. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
0:14
103. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
0:39
104. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
0:55
105. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:28
106. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
2:18
107. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
7:12
108. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
109. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
-
110. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
111. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
8:57
112. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
113. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
10:04
114. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
115. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
-

General Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
31:04:51
2. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
0:01
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
0:23
4. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
0:46
5. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:50
6. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:43
7. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
3:01
8. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
3:24
9. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
6:38
10. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
6:57
11. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
7:05
12. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
13. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
14. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
7:14
15. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
16. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
7:21
17. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
9:42
18. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
9:52
19. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
9:53
20. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
9:55
21. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
-
22. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
23. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
10:12
24. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
10:43
25. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
14:23
26. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
14:26
27. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
14:43
28. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
15:10
29. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
17:10
30. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
19:07
31. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
19:38
32. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
21:15
33. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
34. de
HOLLER Nikodemus
Stradalli - Bike Aid
21:39
35. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
25:16
36. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
25:21
37. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
25:49
38. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
27:57
39. id
SURYADI Dadi
Terengganu Cycling Team
28:02
40. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
28:18
41. us
EASTER Cullen
Team Illuminate
29:52
42. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
31:51
43. co
NIñO CORREDOR Victor
RTS-Santic Racing Team
32:19
44. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
32:24
45. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
33:18
46. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
34:29
47. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
34:53
48. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
36:08
49. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
36:38
50. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
36:52
51. it
CONTI Samuele
Wilier - Southeast
37:25
52. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
38:22
53. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
40:16
54. co
WILCHES Norberto
China Continental Team of Gansu Bank
42:05
55. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
43:38
56. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
44:03
57. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
44:56
58. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
45:40
59. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
46:36
60. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
48:18
61. au
ELLIOTT Nathan
Kenyan Riders Downunder
48:44
62. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
50:11
63. cn
JIAO Pengda
China Continental Team of Gansu Bank
52:20
64. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
54:23
65. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
54:56
66. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
54:57
67. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
55:35
68. au
CAVANAGH Ryan
State of Matter MAAP Racing
56:38
69. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
56:49
70. ir
KHORSHID Khalil
RTS-Santic Racing Team
58:17
71. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
58:52
72. ir
POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad
Tabriz Shahrdari Team
59:56
73. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1:01:09
74. ua
SURUTKOVICH Alex
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:01:25
75. ir
BEIKKHORMIZI Hamid
Pishgaman Giant Team
1:01:28
76. nl
BECKERINGH Derk Abel
Parkhotel Valkenburg CT
1:02:26
77. cn
XU Gang
Lampre - Merida
1:02:53
78. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
1:03:39
79. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:04:51
80. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
1:04:59
81. es
FERNANDEZ Alberto
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:05:17
82. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
1:05:57
83. nz
CHRISTIE Jason
Kenyan Riders Downunder
1:06:59
84. ir
GHAFFARI Vahid
Tabriz Shahrdari Team
1:08:32
85. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
1:09:59
86. nz
MILLER Nick
Kenyan Riders Downunder
1:12:47
87. sk
HARING Martin
Dukla Banska Bystrica
1:13:30
88. de
BICHLMANN Daniel
Stradalli - Bike Aid
1:14:19
89. it
VACCHER Andrea
Team Roth
1:14:52
90. mn
ALTANSUKH Altanzul
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:15:26
91. it
TEDESCHI Mirko
Wilier - Southeast
1:15:46
92. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
1:18:47
93. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
1:19:11
94. nz
BULL Adam
State of Matter MAAP Racing
1:21:21
95. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
1:22:59
96. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
1:23:29
97. au
MORTAGH Conor
State of Matter MAAP Racing
1:23:45
98. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
1:24:47
99. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:26:01
100. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:26:23
101. it
PACIONI Luca
Androni Giocattoli - Sidermec
1:28:02
102. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
1:30:02
103. sg
GOH Choon Huat
Terengganu Cycling Team
1:30:06
104. mn
ERDENESUREN Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:30:58
105. cn
QIAO Feng
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:33:44
106. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:33:57
107. sk
MAHDAR Martin
Dukla Banska Bystrica
1:35:04
108. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
1:41:58
109. er
GHEBREINDRIAS Amanuel Mengis
Stradalli - Bike Aid
-
110. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
1:48:46
111. de
BECK Joschka
Stradalli - Bike Aid
1:49:10
112. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
1:49:22
113. cn
ZHANG Jinde
Qinghai Tianyoude Cycling Team
1:51:31
114. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
2:01:46
115. sk
PALCAK Jozef
Dukla Banska Bystrica
2:03:08

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
00:00:00
2. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
3. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
4. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
5. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
6. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
7. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
8. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
9. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
10. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
11. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
12. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
13. ir
EMAMI Rahim
Pishgaman Giant Team
-
14. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-

Points Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. co
RUBIANO Miguel Angel
China Continental Team of Gansu Bank
-
3. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
5. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
6. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
7. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
-
8. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
9. si
KUMP Marko
Lampre - Merida
-
10. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
11. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
12. it
MARECZKO Jakub
Wilier - Southeast
-
13. co
PEREZ Jahir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
14. ir
POURHASHEMI Hamid
Pishgaman Giant Team
-
15. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
16. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
18. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
20. it
MARINI Nicolas
Nippo - Vini Fantini
-
21. ir
KOLAHDOZHAGH Amir
Pishgaman Giant Team
-
22. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
RTS-Santic Racing Team
-
23. it
CONTI Valerio
Lampre - Merida
-
24. co
COLORADO HERNANDEZ Francisco Jarley
RTS-Santic Racing Team
-
25. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
26. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
27. gr
BOUGLAS Georgios
China Continental Team of Gansu Bank
-
28. nl
TE BRAKE Remco
Parkhotel Valkenburg CT
-
29. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
-
30. ir
SAFARZADEH Saeeid
Tabriz Shahrdari Team
-
31. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
32. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
33. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
34. co
TAMAYO MARTINEZ Juan Sebastian
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
35. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
-
36. al
ZHUPA Eugert
Wilier - Southeast
-
37. kz
VOROPAYEV Taras
Vino 4ever SKO
-
38. de
LECHNER Patrick
Stradalli - Bike Aid
-
39. co
WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo
China Continental Team of Gansu Bank
-
40. ir
MIZBANI IRANAGH Ghader
Tabriz Shahrdari Team
-
41. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
42. ir
ALIZADEH Hossein
RTS-Santic Racing Team
-
43. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
44. it
TOFFALI Nicola
Team Roth
-
45. sk
HARAG Tomáš
Dukla Banska Bystrica
-
46. cn
ZHANG Zhishan
Qinghai Tianyoude Cycling Team
-
47. co
LOPEZ Vladimir
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
48. ir
MOAZEMI GOUDARZI Arvin
Pishgaman Giant Team
-
49. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
50. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
51. er
TESHOME Meron
Stradalli - Bike Aid
-
52. ir
REZA Hossaini
Pishgaman Giant Team
-
53. co
QUINTERO Carlos
China Continental Team of Gansu Bank
-
54. co
HERRERA Pedro
RTS-Santic Racing Team
-
55. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
56. mx
DE LUNA Flavio
Team Illuminate
-
57. ir
SOHRABI Mehdi
Tabriz Shahrdari Team
-
58. nl
VAN LUIJK Sven
Parkhotel Valkenburg CT
-
59. us
MCCUTCHEON Connor
Team Illuminate
-
60. nl
NOLTEN Bram
Parkhotel Valkenburg CT
-
61. it
GRAZIATO Massimo
Parkhotel Valkenburg CT
-
62. mn
BOLOR-ERDENE Enkhtaivan
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
-
63. ir
SEYED REZAEI KHORMIZI Seyed Moezeddin
Pishgaman Giant Team
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
93:18:34
2.
Vino 4ever SKO
8:31
3.
Parkhotel Valkenburg CT
17:55
4.
Meridiana Kamen Team
19:34
5.
Pishgaman Giant Team
20:02
6.
Team Illuminate
26:18
7.
Tabriz Shahrdari Team
26:39
8.
RTS-Santic Racing Team
27:22
9.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
36:16
10.
China Continental Team of Gansu Bank
37:58
11.
Lampre - Merida
59:44
12.
Team Roth
1:15:11
13.
Androni Giocattoli - Sidermec
1:20:21
14.
Kenyan Riders Downunder
1:34:03
15.
Nippo - Vini Fantini
1:39:17
16.
Stradalli - Bike Aid
2:04:21
17.
Qinghai Tianyoude Cycling Team
2:46:02
18.
Wilier - Southeast
3:11:46
19.
State of Matter MAAP Racing
3:20:19
20.
Terengganu Cycling Team
3:34:18
21.
Dukla Banska Bystrica
4:32:49