Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Final Classification

Sunday 17th July (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 24km


General Classification

1. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
14:36:08
2. pt
GONCALVES Gaspar
0:25
3. es
LOPEZ Juan
0:29
4. es
IRISARRI RINCON Jon
0:56
5. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
0:57
6. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
1:15
7. pt
CARVALHO Goncalo
1:32
8. pt
NUNES Hugo
1:41
9. pt
RIBEIRO David
2:14
10. pt
FERNANDES Venceslau
2:15
11. pt
FERNANDES João
2:41
12. no
SOR REIME Erlend
3:14
13. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
3:37
14. pt
ANTUNES Tiago
4:02
15. pt
GOMES Luis
4:42
16. pt
OLIVEIRA Fabio
5:20
17. pt
CARVALHO Andre
5:57
18. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
19. pt
MANSILHAS Fabio
8:17
20. pt
MAGALHÃES Jorge
8:21

Mountains Classification

1. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
00:00:00
2. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
3. pt
GOMES Luis
-
4. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
5. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
6. pt
GONCALVES Gaspar
-
7. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
-
8. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
9. es
LOPEZ Juan
-
10. pt
MAGALHÃES Jorge
-
11. pt
VIDEIRA Patrick
-
12. es
IRISARRI RINCON Jon
-
13. pt
MANSILHAS Fabio
-
14. pt
CARVALHO Goncalo
-
15. pt
NUNES Hugo
-
16. pt
MARTINGIL Cesar
-
17. pt
CARVALHO Andre
-
18. pt
FERNANDES Venceslau
-
19. pt
DIAS Jose
-
20. pt
RIBEIRO David
-

Points Classification

1. es
LOPEZ Juan
00:00:00
2. pt
GOMES Luis
-
3. pt
GONCALVES Gaspar
-
4. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
5. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
6. es
IRISARRI RINCON Jon
-
7. pt
CAMPOS Francisco
-
8. es
ERRAZKIN Xuban
-
9. no
SOR REIME Erlend
-
10. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. pt
MARTINGIL Cesar
-
12. pt
RIBEIRO David
-
13. pt
CARVALHO Goncalo
-
14. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
15. pt
ANTUNES Tiago
-
16. pt
CARVALHO Andre
-
17. pt
MAGALHÃES Jorge
-
18. pt
BRITO Hugo
-
19. pt
MANSILHAS Fabio
-
20. pt
VIDEIRA Patrick
-

Youth Classification

1. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
14:37:23
2. pt
CARVALHO Goncalo
0:17
3. pt
NUNES Hugo
0:26
4. pt
FERNANDES Venceslau
1:00
5. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
2:22
6. pt
ANTUNES Tiago
2:47
7. pt
CARVALHO Andre
4:42
8. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
9. pt
MAGALHÃES Jorge
7:06
10. pt
RAMALHO Andrè
9:00
11. pt
SILVA Jose
18:19
12. es
FERNANDEZ Raul
21:37
13. pt
CAMPOS Francisco
33:23
14. es
RODRIGUEZ Aitor
34:17
15. es
ORMAETXEA Paul
34:30
16. pt
SALVADOR Marcelo
37:42
17. pt
RAMOS Sebastião
40:28
18. es
ALONSO Pablo
40:51
19. es
GONZALEZ CABERO Marcos
43:09
20. br
WOITKE Vinicius
44:08

Teams Classification

1.
Boyacá Raza de Campeones
43:48:14
2.
Liberty Seguros/carglass
5:37
3.
Anicolor
8:04
4.
Goldwin/Team José Maranicolau
15:58
5.
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
35:54
6.
Fundacion Euskadi - Edp
41:59
7.
Maia
48:53
8.
Moreira Congelados/feira/bicicletas Andrade
57:57
9.
Café Basque Conserva Campos
1:23:28
10.
Sicasal/constantinos/udo
1:24:47