Go to:  Stage 1 

Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Stage 1

: Soure > Condeixa-a-Nova

Thursday 14th July (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 138.6km


Stage Result

1. es
ERRAZKIN Xuban
03:34:01
2. no
SOR REIME Erlend
0:01
3. pt
GOMES Luis
0:05
4. es
LOPEZ Juan
-
5. pt
CAMPOS Francisco
-
6. es
ALONSO Mikel
-
7. pt
BRITO Hugo
-
8. es
IRISARRI RINCON Jon
-
9. pt
SILVA Jose
-
10. pt
RAMALHO Andrè
-
11. es
ALONSO Pablo
-
12. pt
AMORIM Miguel
-
13. pt
SILVA Helder
-
14. pt
ANTUNES Tiago
-
15. pt
FERNANDES João
-
16. pt
LEAÇA Gonçalo
-
17. pt
FERNANDES Venceslau
-
18. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
19. pt
OLIVEIRA Fabio
-
20. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-

General Classification

1. es
ERRAZKIN Xuban
03:34:01
2. no
SOR REIME Erlend
0:01
3. pt
GOMES Luis
0:05
4. es
LOPEZ Juan
-
5. pt
CAMPOS Francisco
-
6. es
ALONSO Mikel
-
7. pt
BRITO Hugo
-
8. es
IRISARRI RINCON Jon
-
9. pt
SILVA Jose
-
10. pt
RAMALHO Andrè
-
11. es
ALONSO Pablo
-
12. pt
AMORIM Miguel
-
13. pt
SILVA Helder
-
14. pt
ANTUNES Tiago
-
15. pt
FERNANDES João
-
16. pt
LEAÇA Gonçalo
-
17. pt
FERNANDES Venceslau
-
18. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
19. pt
OLIVEIRA Fabio
-
20. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-

Mountains Classification

1. pt
GOMES Luis
00:00:00
2. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
3. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
4. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
5. pt
ALMEIDA Natanael
-
6. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
-

Points Classification

1. es
ERRAZKIN Xuban
00:00:00
2. no
SOR REIME Erlend
-
3. pt
GOMES Luis
-
4. es
LOPEZ Juan
-
5. pt
CAMPOS Francisco
-
6. es
ALONSO Mikel
-
7. pt
BRITO Hugo
-
8. es
IRISARRI RINCON Jon
-
9. pt
SILVA Jose
-
10. pt
RAMALHO Andrè
-

Youth Classification

1. es
ERRAZKIN Xuban
03:34:01
2. pt
CAMPOS Francisco
0:05
3. es
ALONSO Mikel
-
4. pt
SILVA Jose
-
5. pt
RAMALHO Andrè
-
6. es
ALONSO Pablo
-
7. pt
SILVA Helder
-
8. pt
ANTUNES Tiago
-
9. pt
LEAÇA Gonçalo
-
10. pt
FERNANDES Venceslau
-
11. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
12. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
13. pt
NUNES Hugo
-
14. pt
CARVALHO Andre
-
15. pt
SANTOS Miguel
0:14
16. es
REGUEIRO Alejandro
0:16
17. es
FERNANDEZ Raul
-
18. pt
CARVALHO Goncalo
0:17
19. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
20. pt
SALVADOR Marcelo
-

Teams Classification

1.
Café Basque Conserva Campos
10:42:13
2.
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
0:01
3.
Maia
0:05
4.
Moreira Congelados/feira/bicicletas Andrade
-
5.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
-
6.
Boyacá Raza de Campeones
-
7.
Liberty Seguros/carglass
0:14
8.
Sicasal/constantinos/udo
-
9.
Anicolor
0:21
10.
SUPERMERCADOS FROIZ
0:27
11.
Fundacion Euskadi - Edp
0:29
12.
Acdc Trofa
43:07
13.
Racing Cycling Team
52:41