Go to:  Stage 1  Stage 2 

Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Stage 2

: Penela > Oliveira de Azeméis

Friday 15th July (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 145km


Stage Result

1. pt
GOMES Luis
03:36:28
2. pt
CAMPOS Francisco
-
3. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
0:02
4. es
LOPEZ Juan
-
5. pt
GONCALVES Gaspar
0:03
6. pt
RIBEIRO David
-
7. es
IRISARRI RINCON Jon
0:06
8. es
ALONSO Mikel
-
9. pt
RAMALHO Andrè
-
10. pt
MANSILHAS Fabio
-
11. pt
NUNES Hugo
0:10
12. no
SOR REIME Erlend
-
13. pt
ANTUNES Tiago
-
14. mx
CRUZ Carlos
0:12
15. es
ERRAZKIN Xuban
-
16. pt
CARVALHO Goncalo
0:15
17. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
18. pt
VIDEIRA Patrick
-
19. pt
SILVA Paulo
-
20. pt
SALVADOR Marcelo
-

General Classification

1. pt
GOMES Luis
07:10:34
2. pt
CAMPOS Francisco
0:02
3. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
4. es
LOPEZ Juan
0:03
5. es
ALONSO Mikel
0:06
6. no
SOR REIME Erlend
-
7. es
IRISARRI RINCON Jon
-
8. pt
RAMALHO Andrè
-
9. es
ERRAZKIN Xuban
0:10
10. pt
NUNES Hugo
-
11. pt
ANTUNES Tiago
0:12
12. pt
GONCALVES Gaspar
-
13. mx
CRUZ Carlos
-
14. pt
RIBEIRO David
0:15
15. pt
BRITO Hugo
0:18
16. pt
AMORIM Miguel
-
17. pt
FERNANDES João
-
18. pt
MANSILHAS Fabio
0:19
19. pt
SILVA Jose
0:22
20. pt
SILVA Paulo
-

Mountains Classification

1. pt
GOMES Luis
00:00:00
2. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
3. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
4. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
5. pt
GONCALVES Gaspar
-
6. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
7. pt
ALMEIDA Natanael
-
8. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
-

Points Classification

1. pt
GOMES Luis
00:00:00
2. pt
CAMPOS Francisco
-
3. es
LOPEZ Juan
-
4. es
ERRAZKIN Xuban
-
5. no
SOR REIME Erlend
-
6. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
7. es
ALONSO Mikel
-
8. es
IRISARRI RINCON Jon
-
9. pt
GONCALVES Gaspar
-
10. pt
RIBEIRO David
-
11. pt
MARTINGIL Cesar
-
12. pt
BRITO Hugo
-
13. pt
DIAS Jose
-
14. pt
SCHEULEN Marvin
-
15. pt
BARBOSA João
-
16. pt
APOLINARIO Rafael
-
17. pt
RAMALHO Andrè
-
18. pt
MAGALHÃES Jorge
-
19. pt
CRISPIM André
-
20. pt
AMORIM Miguel
-

Youth Classification

1. pt
CAMPOS Francisco
07:10:36
2. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
3. es
ALONSO Mikel
0:04
4. pt
RAMALHO Andrè
-
5. es
ERRAZKIN Xuban
0:08
6. pt
NUNES Hugo
-
7. pt
ANTUNES Tiago
0:10
8. pt
SILVA Jose
0:20
9. pt
CARVALHO Goncalo
0:25
10. pt
CARVALHO Andre
0:27
11. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
0:28
12. pt
SALVADOR Marcelo
-
13. pt
LEAÇA Gonçalo
0:33
14. es
FERNANDEZ Raul
0:34
15. pt
FERNANDES Venceslau
0:35
16. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
0:43
17. pt
SANTOS Miguel
0:58
18. pt
RAMOS Sebastião
1:14
19. es
GONZALEZ CABERO Marcos
1:18
20. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
1:36

Teams Classification

1.
Liberty Seguros/carglass
21:32:00
2.
Boyacá Raza de Campeones
0:11
3.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
0:24
4.
Anicolor
0:33
5.
Maia
0:37
6.
Moreira Congelados/feira/bicicletas Andrade
0:39
7.
Café Basque Conserva Campos
1:03
8.
Sicasal/constantinos/udo
1:29
9.
Fundacion Euskadi - Edp
1:55
10.
Caja Rural - Seguros RGA
2:04
11.
SUPERMERCADOS FROIZ
3:53
12.
Racing Cycling Team
1:08:39