Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Volta a Portugal do Futuro / Liberty Seguros

Stage 3

: Lousada > Boticas

Saturday 16th July (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 134.1km


Stage Result

1. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
03:47:18
2. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
3. es
LOPEZ Juan
0:56
4. es
IRISARRI RINCON Jon
-
5. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
6. pt
GONCALVES Gaspar
-
7. pt
ANTUNES Tiago
-
8. pt
VIDEIRA Patrick
-
9. pt
CARVALHO Goncalo
-
10. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. pt
NUNES Hugo
-
12. pt
RIBEIRO David
1:24
13. pt
CAMPOS Francisco
-
14. pt
FERNANDES João
-
15. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
16. pt
OLIVEIRA Fabio
-
17. pt
FERNANDES Venceslau
-
18. no
SOR REIME Erlend
-
19. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
20. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
2:44

General Classification

1. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
10:57:54
2. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
0:30
3. es
LOPEZ Juan
0:57
4. es
IRISARRI RINCON Jon
1:00
5. pt
NUNES Hugo
1:04
6. pt
ANTUNES Tiago
1:06
7. pt
GONCALVES Gaspar
-
8. pt
CARVALHO Goncalo
1:21
9. pt
CAMPOS Francisco
1:24
10. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. no
SOR REIME Erlend
1:28
12. pt
RIBEIRO David
1:37
13. pt
FERNANDES João
1:40
14. pt
VIDEIRA Patrick
1:45
15. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
1:47
16. pt
FERNANDES Venceslau
1:59
17. pt
OLIVEIRA Fabio
2:08
18. pt
GOMES Luis
2:42
19. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
3:00
20. pt
LEAÇA Gonçalo
3:17

Mountains Classification

1. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
00:00:00
2. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
3. pt
TEIXEIRA Ricardo
-
4. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
5. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
-
6. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
7. pt
MAGALHÃES Jorge
-
8. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
9. pt
VIDEIRA Patrick
-
10. pt
GONCALVES Gaspar
-
11. pt
MANSILHAS Fabio
-
12. pt
GOMES Luis
-
13. es
ORTIZ Elias
-
14. pt
NUNES Hugo
-
15. es
JUANGO Odei
-
16. es
LOPEZ Juan
-
17. es
IRISARRI RINCON Jon
-
18. pt
DIAS Jose
-
19. pt
CARVALHO Goncalo
-
20. pt
SILVA Jose
-

Points Classification

1. es
LOPEZ Juan
00:00:00
2. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
3. pt
GOMES Luis
-
4. pt
CAMPOS Francisco
-
5. es
ERRAZKIN Xuban
-
6. es
IRISARRI RINCON Jon
-
7. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
8. no
SOR REIME Erlend
-
9. pt
GONCALVES Gaspar
-
10. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. pt
RIBEIRO David
-
12. pt
MARTINGIL Cesar
-
13. pt
ANTUNES Tiago
-
14. pt
MAGALHÃES Jorge
-
15. pt
BRITO Hugo
-
16. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
17. pt
MANSILHAS Fabio
-
18. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
19. pt
VIDEIRA Patrick
-
20. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
-

Youth Classification

1. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
10:57:54
2. pt
NUNES Hugo
1:04
3. pt
ANTUNES Tiago
1:06
4. pt
CARVALHO Goncalo
1:21
5. pt
CAMPOS Francisco
1:24
6. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
7. pt
FERNANDES Venceslau
1:59
8. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
3:00
9. pt
LEAÇA Gonçalo
3:17
10. es
FERNANDEZ Raul
3:18
11. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
3:27
12. pt
SILVA Jose
5:35
13. pt
CARVALHO Andre
5:42
14. pt
SALVADOR Marcelo
5:43
15. pt
RAMALHO Andrè
7:19
16. pt
MAGALHÃES Jorge
7:38
17. pt
RAMOS Sebastião
8:29
18. es
MARTIN SANZ Gotzon
10:53
19. es
GONZALEZ CABERO Marcos
11:10
20. pt
SCHEULEN Marvin
12:21

Teams Classification

1.
Boyacá Raza de Campeones
32:55:01
2.
Liberty Seguros/carglass
3:57
3.
Anicolor
5:04
4.
Goldwin/Team José Maranicolau
7:20
5.
Fundacion Euskadi - Edp
8:51
6.
Moreira Congelados/feira/bicicletas Andrade
9:35
7.
Caja Rural - Seguros RGA
13:09
8.
Sicasal/constantinos/udo
13:54
9.
Maia
15:33
10.
Café Basque Conserva Campos
15:59