Go to:  Stage 1  Stage 2 

Vuelta Ciclista a Venezuela

Stage 2

: Peribeca > Santa Barbera de Barinas

Saturday 9th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 185km


Stage Result

1. ve
MONSALVE Yonathan
03:53:50
2. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
-
3. ve
GARCíA José
-
4. ve
HERNANDEZ Andris Jose
-
5. ve
ALARCON Jose
-
6. co
AVENDANO Fabio
0:03
7. ve
NAVAS Jhon
0:04
8. ve
FUENTES Yorman
0:05
9. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
2:47
10. co
JIMENEZ Manuel
-
11. ve
YAGUARO Isaac
-
12. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
-
13. mx
CORTE Eduardo
-
14. ve
PEREZ Jesus
2:50
15. ve
ALVARADO Jorge
-
16. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
17. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
-
18. ve
PINTO Oscar
-
19. ve
CHAVEZ Maiki
-
20. ve
MACHADO PEREZ Honorio
-

General Classification

1. ve
MONSALVE Yonathan
06:00:27
2. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
0:07
3. ve
GARCíA José
0:10
4. ve
FUENTES Yorman
0:11
5. ve
ALARCON Jose
0:15
6. ve
HERNANDEZ Andris Jose
-
7. co
AVENDANO Fabio
0:18
8. ve
NAVAS Jhon
0:19
9. co
SEPULVEDA Kevin
2:55
10. ve
AULAR Orluis
2:59
11. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
3:02
12. ve
YAGUARO Isaac
-
13. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
14. mx
CORTE Eduardo
-
15. co
JIMENEZ Manuel
-
16. ve
ABREU Jorge
-
17. ve
HERRERA Francisco
3:03
18. ve
VALERA Luis
-
19. ve
BRAVO Wilmer
-
20. co
ROJAS Alexander
3:04

Points Classification

1. ve
MONSALVE Yonathan
00:00:00
2. ve
FUENTES Yorman
-
3. co
SEPULVEDA Kevin
-
4. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
-
5. ve
AULAR Orluis
-
6. ve
HERNANDEZ Andris Jose
-
7. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
-
8. ve
ABREU Jorge
-
9. ve
GARCíA José
-
10. ve
ALARCON Jose
-
11. co
AVENDANO Fabio
-
12. ve
NAVAS Jhon
-
13. ve
CAMPOS Roniel
-
14. ve
GARCIA RINCON Arthur Alberto
-
15. co
ROJAS Alexander
-
16. ve
PAREDES Anderson Timoteo
-
17. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
18. ve
YAGUARO Isaac
-
19. co
JIMENEZ Manuel
-
20. ve
GUTIERREZ Pedro
-

Youth Classification

1. ve
AULAR Orluis
06:03:26
2. ve
HERRERA Francisco
0:04
3. ve
TREJO Pedro
0:05
4. ve
PINTO Oscar
0:06
5. ve
LOPEZ Jean
-
6. co
SIERRA Gean Carlos
-
7. mx
SARABIA Uriel
-
8. ve
VILLEGAS Jesus
-
9. ve
MENESES Henry
-
10. ve
OCHOA Gaudy
-
11. ve
QUINTERO Leonel
-
12. ve
PAREDES Anderson Timoteo
-
13. ve
ARAUJO Wilmer
-
14. ve
MARTINEZ Wladimir
-
15. co
BELANDRIA Pedro
-
16. ve
SANCHEZ Carlos
-
17. ve
MOLINA MENDEZ Carlos Eduardo
-
18. ve
MENDOZA José
-
19. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
20. ve
MORENO Omar
-

Teams Classification

1.
Mexico
18:07:40
2.
Lotería del Táchira
0:03
3.
Fedeindustria Gob Yaracuy Cavebici
0:06