Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Vuelta Ciclista a Venezuela

Stage 3

: Ciudad Bolivia > Guanare

Sunday 10th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 150km


Stage Result

1. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
03:36:39
2. ve
MONSALVE Yonathan
-
3. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
-
4. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
5. ve
YAGUARO Isaac
-
6. co
SEPULVEDA Kevin
-
7. ve
SMITH Daniel
-
8. ve
ALVARADO Jorge
-
9. ve
ABREU Jorge
-
10. ve
AULAR Orluis
-
11. ve
HERNANDEZ Juan
-
12. co
ROJAS Alexander
-
13. ve
GOMEZ Alexander
-
14. ve
MACHADO PEREZ Honorio
-
15. ve
CARMONA Neimanuel
-
16. ve
GONZALEZ Hector
-
17. ve
GARCIA RINCON Arthur Alberto
-
18. ve
GARNICA Dainson
-
19. ve
BRICENO Manuel
-
20. ve
HERRERA Francisco
-

General Classification

1. ve
MONSALVE Yonathan
09:37:00
2. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
0:13
3. ve
FUENTES Yorman
-
4. ve
GARCíA José
0:16
5. ve
ALARCON Jose
0:21
6. ve
HERNANDEZ Andris Jose
-
7. co
AVENDANO Fabio
0:24
8. ve
NAVAS Jhon
0:25
9. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
3:01
10. co
SEPULVEDA Kevin
-
11. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
3:04
12. ve
AULAR Orluis
3:05
13. ve
YAGUARO Isaac
3:08
14. ve
ABREU Jorge
-
15. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
16. mx
CORTE Eduardo
-
17. co
JIMENEZ Manuel
-
18. ve
HERRERA Francisco
3:09
19. ve
TREJO Pedro
-
20. ve
BRAVO Wilmer
-

Points Classification

1. ve
MONSALVE Yonathan
00:00:00
2. ve
FUENTES Yorman
-
3. co
SEPULVEDA Kevin
-
4. ve
UBETO APONTE Miguel Armando
-
5. ve
AULAR Orluis
-
6. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
-
7. ve
ABREU Jorge
-
8. mx
ÁLVAREZ Miguel Luis
-
9. ve
HERNANDEZ Andris Jose
-
10. ve
YAGUARO Isaac
-
11. ve
GARCíA José
-
12. co
ARGUELLO Sergio Carlos
-
13. ve
ALARCON Jose
-
14. co
ROJAS Alexander
-
15. ve
LINAREZ Leangel
-
16. co
AVENDANO Fabio
-
17. ve
NAVAS Jhon
-
18. ve
CAMPOS Roniel
-
19. ve
SMITH Daniel
-
20. ve
GARCIA RINCON Arthur Alberto
-

Youth Classification

1. ve
AULAR Orluis
09:40:05
2. ve
HERRERA Francisco
0:04
3. ve
TREJO Pedro
-
4. ve
PINTO Oscar
0:06
5. ve
LOPEZ Jean
-
6. ve
PAREDES Anderson Timoteo
-
7. ve
OCHOA Gaudy
-
8. co
BELANDRIA Pedro
-
9. ve
MENESES Henry
-
10. ve
VILLEGAS Jesus
-
11. ve
QUINTERO Leonel
-
12. co
SIERRA Gean Carlos
-
13. ve
SANCHEZ Carlos
-
14. ve
MOLINA MENDEZ Carlos Eduardo
-
15. mx
SARABIA Uriel
-
16. ve
MENDOZA José
-
17. ve
ARAUJO Wilmer
-
18. ve
MARTINEZ Wladimir
-
19. ve
MONTILLA Darwin
-
20. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-

Teams Classification

1.
Mexico
28:57:37
2.
Lotería del Táchira
0:03
3.
Fedeindustria Gob Yaracuy Cavebici
0:06