Aubel - Thimister - La Gleize

Stage 1

: Aubel > Aubel

Friday 5th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 94.2km


Stage Result

1. dk
JOHANSEN Julius
02:08:55
2. dk
NICOLAJSEN Eigil
0:01
3. be
PHILIPSEN Jasper
-
4. nl
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan
-
5. nl
ZIJLAARD Maikel
-
6. be
DUPON Arthur
-
7. nl
DEKKER David
-
8. it
BALLABIO Giacomo
-
9. fr
TESSON Jason
-
10. be
FREHEN Jeremy
-
11. be
VERCAMST Wesley
-
12. dk
OLSEN Marcus
-
13. nl
GROOT Mitch
-
14. nl
VAN DER HORST Dennis
-
15. be
DEMOLDER Stijn
-
16. gb
SCOTT Robert
-
17. be
BLOUWE Louis
-
18. ee
VARIK Joan Markus
-
19. be
VAN MOER Brent
-
20. be
VAN POUCKE Aaron
-

General Classification

1. dk
JOHANSEN Julius
02:08:55
2. dk
NICOLAJSEN Eigil
0:01
3. be
PHILIPSEN Jasper
-
4. nl
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan
-
5. nl
ZIJLAARD Maikel
-
6. be
DUPON Arthur
-
7. nl
DEKKER David
-
8. it
BALLABIO Giacomo
-
9. fr
TESSON Jason
-
10. be
FREHEN Jeremy
-
11. be
VERCAMST Wesley
-
12. dk
OLSEN Marcus
-
13. nl
GROOT Mitch
-
14. nl
VAN DER HORST Dennis
-
15. be
DEMOLDER Stijn
-
16. gb
SCOTT Robert
-
17. be
BLOUWE Louis
-
18. ee
VARIK Joan Markus
-
19. be
VAN MOER Brent
-
20. be
VAN POUCKE Aaron
-

Mountains Classification

1. nl
GROOT Mitch
00:00:00
2. dk
BJERG Mikkel
-
3. dk
JOHANSEN Julius
-
4. dk
NICOLAJSEN Eigil
-

Points Classification

1. dk
JOHANSEN Julius
00:00:00
2. dk
NICOLAJSEN Eigil
-
3. be
PHILIPSEN Jasper
-
4. nl
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan
-
5. nl
ZIJLAARD Maikel
-
6. be
DUPON Arthur
-
7. nl
DEKKER David
-
8. it
BALLABIO Giacomo
-
9. fr
TESSON Jason
-
10. be
FREHEN Jeremy
-
11. be
VERCAMST Wesley
-
12. dk
OLSEN Marcus
-

Youth Classification

1. dk
JOHANSEN Julius
02:08:55
2. nl
ZIJLAARD Maikel
0:01
3. be
DUPON Arthur
-
4. be
FREHEN Jeremy
-
5. be
VERCAMST Wesley
-
6. be
BLOUWE Louis
-
7. be
VAN TRICHT Stan
-
8. it
CASARINI Marco
-
9. ca
CHRETIEN Charles-etienne
-
10. au
BERWICK Sebastian
-
11. fr
LE ROUX Axel
-
12. be
GOVAERTS Brent
-
13. be
COGHE Lennert
-
14. nl
VAN DER TUUK Danny
-
15. nl
DAEMEN Stijn
-
16. it
PASTORELLI Filippo
-
17. nl
HOPPEZAK Vincent
-
18. be
CASSAERT Lorran
-
19. be
DETHIER Bastien
-
20. be
RADOUX Robin
-

Teams Classification

1.
Team Borkop Roskilde
06:26:47
2.
Acrog - Balen Bc
0:01
3.
Netherlands
-