Go to:  Prologue 

La Route de France

Prologue

: Saint Quentin > Saint Quentin

Sunday 7th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Woman

Distance: 3.2km


Stage Result

1. nl
PIETERS Amy
Wiggle High5
00:04:18
2. au
ROY Sarah
Orica - AIS
0:10
3. nl
MACKAIJ Floortje
Team Liv-Plantur
-
4. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:11
5. fr
DELZENNE Elise
Lotto Soudal Ladies
0:12
6. gb
KING Danielle
Wiggle High5
-
7. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:13
8. us
WILES Tayler
Orica - AIS
0:14
9. hr
RADOTIC Mia
BTC City Ljubljana
0:15
10. nl
RIJFF Anouk
Lotto Soudal Ladies
-
11. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
0:16
12. us
RYAN Kendall
Team TIBCO -SVB
0:17
13. pl
BUJAK Eugenia
BTC City Ljubljana
-
14. nl
SLIK Rozanne
Team Liv-Plantur
0:18
15. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle High5
-
16. au
HOSKING Chloe
Wiggle High5
-
17. nl
SOEK Julia
Team Liv-Plantur
0:19
18. nl
ENSING Janneke
Parkhotel Valkenburg
-
19. au
TAYLOR Carlee
Team Liv-Plantur
0:20
20. ca
BRIEN Alizee
Team TIBCO -SVB
-
21. fr
SICOT Marion
-
22. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
23. gb
GARNER Lucy
Wiggle High5
-
24. au
MANLY Alexandra
Orica - AIS
0:21
25. ca
ALBRECHT Lex
Bepink
-
26. de
HAMMES Kathrin
Team TIBCO -SVB
-
27. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
-
28. de
LECHNER Corinna
BTC City Ljubljana
0:22
29. nl
HOEKSMA Ilona
Parkhotel Valkenburg
-
30. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
31. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
32. gb
ROBERTS Amy
Wiggle High5
0:23
33. us
NEBEN Amber
Bepink
-
34. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
35. us
HALL Lauren
Team TIBCO -SVB
-
36. be
BECKERS Isabelle
Lotto Soudal Ladies
0:24
37. fr
DREVILLE Anabelle
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
38. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
0:25
39. nl
BUURMAN Eva
Parkhotel Valkenburg
-
40. au
ALLEN Jessica
Orica - AIS
0:26
41. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Parkhotel Valkenburg
-
42. fr
SACHET Iris
France
-
43. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
-
44. au
CROOKS Jenelle
Orica - AIS
0:27
45. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
46. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
-
47. si
PINTAR Urša
BTC City Ljubljana
-
48. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
-
49. br
POLEGATCH Ana Paula
Servetto Footon
0:28
50. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
Lointek
-
51. it
SPEROTTO Maria Vittoria
Servetto Footon
-
52. nl
VAN DEN BOS Jip
Parkhotel Valkenburg
0:29
53. nl
TROMP Esra
Parkhotel Valkenburg
-
54. nl
STIJNS Kyara
Team Liv-Plantur
-
55. nl
KNOL Willeke
Lotto Soudal Ladies
0:30
56. ru
DOBRYNINA Kseniya
Astana Women's Team
0:31
57. fr
LAMBOLEY Soline
France
-
58. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
-
59. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
0:32
60. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
-
61. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
62. fr
STRAPPAZZON Marine
France
-
63. it
CRETTI Claudia
Inpa - Bianchi
0:33
64. fr
BAZIN Marjolaine
France
-
65. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
66. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
67. si
KERN Spela
BTC City Ljubljana
0:34
68. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
-
69. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
0:35
70. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
0:37
71. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
0:38
72. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Lointek
-
73. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
-
74. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
0:39
75. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
0:42
76. fr
ROCHEDY Emilie
France
0:46
77. ru
SHAMANOVA Tatiana
Bepink
0:47
78. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
0:48
79. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana Women's Team
-
80. gb
WEAVER Molly
Team Liv-Plantur
0:55

General Classification

1. nl
PIETERS Amy
Wiggle High5
00:04:18
2. au
ROY Sarah
Orica - AIS
0:10
3. nl
MACKAIJ Floortje
Team Liv-Plantur
-
4. fr
BIANNIC Aude
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:11
5. fr
DELZENNE Elise
Lotto Soudal Ladies
0:12
6. gb
KING Danielle
Wiggle High5
-
7. fr
RIVAT Amelie
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:13
8. us
WILES Tayler
Orica - AIS
0:14
9. hr
RADOTIC Mia
BTC City Ljubljana
0:15
10. nl
RIJFF Anouk
Lotto Soudal Ladies
-
11. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
0:16
12. us
RYAN Kendall
Team TIBCO -SVB
0:17
13. pl
BUJAK Eugenia
BTC City Ljubljana
-
14. nl
SLIK Rozanne
Team Liv-Plantur
0:18
15. jp
HAGIWARA Mayuko
Wiggle High5
-
16. au
HOSKING Chloe
Wiggle High5
-
17. nl
SOEK Julia
Team Liv-Plantur
0:19
18. nl
ENSING Janneke
Parkhotel Valkenburg
-
19. au
TAYLOR Carlee
Team Liv-Plantur
0:20
20. ca
BRIEN Alizee
Team TIBCO -SVB
-
21. fr
SICOT Marion
-
22. fr
FOURNIER Roxane
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
23. gb
GARNER Lucy
Wiggle High5
-
24. au
MANLY Alexandra
Orica - AIS
0:21
25. ca
ALBRECHT Lex
Bepink
-
26. de
HAMMES Kathrin
Team TIBCO -SVB
-
27. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
-
28. de
LECHNER Corinna
BTC City Ljubljana
0:22
29. nl
HOEKSMA Ilona
Parkhotel Valkenburg
-
30. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
31. fr
BRAVARD Charlotte
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
32. gb
ROBERTS Amy
Wiggle High5
0:23
33. us
NEBEN Amber
Bepink
-
34. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
35. us
HALL Lauren
Team TIBCO -SVB
-
36. be
BECKERS Isabelle
Lotto Soudal Ladies
0:24
37. fr
DREVILLE Anabelle
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
38. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
0:25
39. nl
BUURMAN Eva
Parkhotel Valkenburg
-
40. au
ALLEN Jessica
Orica - AIS
0:26
41. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Parkhotel Valkenburg
-
42. fr
SACHET Iris
France
-
43. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
-
44. au
CROOKS Jenelle
Orica - AIS
0:27
45. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
46. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
-
47. si
PINTAR Urša
BTC City Ljubljana
-
48. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
-
49. br
POLEGATCH Ana Paula
Servetto Footon
0:28
50. es
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
Lointek
-
51. it
SPEROTTO Maria Vittoria
Servetto Footon
-
52. nl
VAN DEN BOS Jip
Parkhotel Valkenburg
0:29
53. nl
TROMP Esra
Parkhotel Valkenburg
-
54. nl
STIJNS Kyara
Team Liv-Plantur
-
55. nl
KNOL Willeke
Lotto Soudal Ladies
0:30
56. ru
DOBRYNINA Kseniya
Astana Women's Team
0:31
57. fr
LAMBOLEY Soline
France
-
58. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
-
59. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
0:32
60. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
-
61. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
62. fr
STRAPPAZZON Marine
France
-
63. it
CRETTI Claudia
Inpa - Bianchi
0:33
64. fr
BAZIN Marjolaine
France
-
65. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
66. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
67. si
KERN Spela
BTC City Ljubljana
0:34
68. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
-
69. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
0:35
70. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
0:37
71. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
0:38
72. es
RAMíREZ BAUXEL Anna
Lointek
-
73. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
-
74. fr
RIBEROT Fanny
Astana Women's Team
0:39
75. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
0:42
76. fr
ROCHEDY Emilie
France
0:46
77. ru
SHAMANOVA Tatiana
Bepink
0:47
78. es
GONZáLEZ BLANCO Lucía
Lointek
0:48
79. kz
SAIFUTDINOVA Natalya
Astana Women's Team
-
80. gb
WEAVER Molly
Team Liv-Plantur
0:55

Youth Classification

1. nl
MACKAIJ Floortje
Team Liv-Plantur
00:04:28
2. nl
RIJFF Anouk
Lotto Soudal Ladies
0:05
3. gb
GARNER Lucy
Wiggle High5
0:10
4. au
MANLY Alexandra
Orica - AIS
0:11
5. it
SANGUINETI Ilaria
Bepink
-
6. de
LECHNER Corinna
BTC City Ljubljana
0:12
7. fr
ERAUD Séverine
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
-
8. gb
ROBERTS Amy
Wiggle High5
0:13
9. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
10. fr
DREVILLE Anabelle
Poitou-Charentes.Futuroscope.86
0:14
11. nl
BUURMAN Eva
Parkhotel Valkenburg
0:15
12. fr
SACHET Iris
France
0:16
13. au
CROOKS Jenelle
Orica - AIS
0:17
14. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
15. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
-
16. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
-
17. it
SPEROTTO Maria Vittoria
Servetto Footon
0:18
18. nl
VAN DEN BOS Jip
Parkhotel Valkenburg
0:19
19. nl
STIJNS Kyara
Team Liv-Plantur
-
20. ru
DOBRYNINA Kseniya
Astana Women's Team
0:21
21. fr
LAMBOLEY Soline
France
-
22. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
-
23. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
0:22
24. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
-
25. es
GONZáLEZ BLANCO Alicia
Lointek
-
26. fr
STRAPPAZZON Marine
France
-
27. it
CRETTI Claudia
Inpa - Bianchi
0:23
28. es
TERUEL RIBES Alba
Lointek
-
29. es
MERINO CORTAZAR Eider
Lointek
-
30. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
0:24
31. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
0:27
32. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
0:28
33. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
0:32
34. fr
ROCHEDY Emilie
France
0:36
35. gb
WEAVER Molly
Team Liv-Plantur
0:45