Tour de l'Ain

Final Classification

Saturday 13th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
14:49:49
2. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
0:01
3. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
4. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
0:11
5. fr
GAUDU David
France
-
6. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
0:33
7. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
0:45
8. ch
WYSS Marcel
IAM Cycling
0:50
9. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
0:52
10. es
PEDRERO Antonio
Movistar Team
-
11. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
1:00
12. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
1:15
13. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
1:39
14. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
15. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
1:41
16. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
17. fr
VINCENT Léo
France
-
18. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
1:44
19. be
MEURISSE Xandro
Wanty - Groupe Gobert
4:26
20. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-

Mountains Classification

1. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
00:00:00
2. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
3. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
-
5. fr
GAUDU David
France
-
6. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
7. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
8. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
9. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-
10. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
11. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
12. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
13. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
14. ch
SPENGLER Lukas
Switzerland
-
15. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
16. es
PEDRERO Antonio
Movistar Team
-
17. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
18. be
MEURISSE Xandro
Wanty - Groupe Gobert
-
19. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
20. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
3. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
-
4. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
5. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
6. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
7. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
8. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
10. fr
GAUDU David
France
-
11. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
12. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
13. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
14. ch
WYSS Marcel
IAM Cycling
-
15. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
16. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
17. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
18. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
19. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
20. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
14:49:49
2. fr
GAUDU David
France
0:11
3. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
0:45
4. fr
VINCENT Léo
France
1:41
5. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
12:11
6. fr
MADOUAS Valentin
France
-
7. ch
MüLLER Patrick
Switzerland
17:19
8. fr
LE TURNIER Matthias
France
-
9. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
23:05
10. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
11. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
23:51
12. ch
FRIESECKE Gian
Switzerland
25:19
13. us
VERMEULEN Alexey
Team LottoNL - Jumbo
26:09
14. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
28:37
15. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
36:55
16. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
39:12
17. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
40:10
18. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
40:20
19. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
45:24
20. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-

Teams Classification

1.
Cofidis, Solutions Crédits
44:42:53
2.
France
0:37
3.
IAM Cycling
1:19
4.
Wanty - Groupe Gobert
4:09
5.
Lotto Soudal
4:36
6.
Movistar Team
22:59
7.
HP BTP - Auber93
25:25
8.
Team LottoNL - Jumbo
25:30
9.
AG2R La Mondiale
28:03
10.
Switzerland
29:57
11.
Team Giant - Alpecin
30:26
12.
Direct Energie
32:05
13.
Etixx - Quick Step
33:32
14.
Fortuneo - Vital Concept
37:25
15.
Bora-Argon 18
46:13
16.
Delko Marseille Provence KTM
50:04
17.
FDJ
50:32
18.
Rabobank Development Team
50:49
19.
Stölting Service Group
55:24
20.
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:23:40
21.
Roubaix Lille Métropole
1:38:02