Go to:  Stage 1 

Tour de l'Ain

Stage 1

: Montrevel-en-Bresse > Saint-Vulbas

Wednesday 10th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 149.6km


Stage Result

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
03:21:23
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
3. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
4. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
6. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
7. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
9. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
10. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
11. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
12. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
13. it
MARTINELLI Davide
Etixx - Quick Step
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
15. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
16. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
17. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
18. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
19. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
20. fr
BARBIER Pierre
Roubaix Lille Métropole
-

General Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
03:21:13
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:04
3. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
0:06
4. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
0:10
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
6. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
7. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
9. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
10. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
11. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
12. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
13. it
MARTINELLI Davide
Etixx - Quick Step
-
14. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
15. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
16. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
17. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
18. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
19. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
20. fr
BARBIER Pierre
Roubaix Lille Métropole
-

Mountains Classification

1. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
00:00:00
2. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
3. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
3. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
4. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
5. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
6. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
7. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
9. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
10. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
11. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
12. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
13. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
14. it
MARTINELLI Davide
Etixx - Quick Step
-
15. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
16. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
17. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
18. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-

Youth Classification

1. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
03:21:19
2. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
0:04
3. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
4. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
5. fr
BARBIER Pierre
Roubaix Lille Métropole
-
6. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
8. ch
MADER Gino
Switzerland
-
9. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
10. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
12. ch
SCHäPPI Martin
Switzerland
-
13. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
14. ch
MüLLER Patrick
Switzerland
-
15. ch
FRIESECKE Gian
Switzerland
-
16. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
17. ch
SPENGLER Lukas
Switzerland
-
18. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
19. fr
GAUDU David
France
-
20. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-

Teams Classification

1.
Etixx - Quick Step
10:04:09
2.
FDJ
-
3.
Movistar Team
-
4.
Roubaix Lille Métropole
-
5.
Fortuneo - Vital Concept
-
6.
Cofidis, Solutions Crédits
-
7.
Direct Energie
-
8.
Team LottoNL - Jumbo
-
9.
HP BTP - Auber93
-
10.
AG2R La Mondiale
-
11.
Bora-Argon 18
-
12.
IAM Cycling
-
13.
Rabobank Development Team
-
14.
Stölting Service Group
-
15.
Team Giant - Alpecin
-
16.
Lotto Soudal
-
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18.
Switzerland
-
19.
Delko Marseille Provence KTM
-
20.
France
-
21.
Wanty - Groupe Gobert
-