Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de l'Ain

Stage 2

: Saint-Didier-sur-Chalaronne > Montreal-la Cluse

Thursday 11th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 173.2km


Stage Result

1. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
04:16:01
2. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
3. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
5. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
6. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
7. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
8. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
9. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
10. be
CAMPENAERTS Victor
Team LottoNL - Jumbo
-
11. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
12. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
13. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
14. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
15. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
16. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
17. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
18. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
20. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-

General Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
07:37:14
2. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
3. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
0:04
4. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:06
5. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
0:10
6. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
7. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
8. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
9. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
10. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
11. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
13. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
14. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
15. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
16. be
CAMPENAERTS Victor
Team LottoNL - Jumbo
-
17. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
18. es
VENTOSO Francisco
Movistar Team
-
19. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
20. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-

Mountains Classification

1. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
00:00:00
2. ch
SPENGLER Lukas
Switzerland
-
3. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
4. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
5. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
6. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
7. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
-
8. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
3. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
4. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
5. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
6. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
7. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
9. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
10. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
11. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
12. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
13. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
14. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
16. be
CAMPENAERTS Victor
Team LottoNL - Jumbo
-
17. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
18. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
19. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
20. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-

Youth Classification

1. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
07:37:20
2. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:04
3. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
4. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
-
5. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
6. fr
GAUDU David
France
-
7. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
8. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
9. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
10. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
11. ch
MüLLER Patrick
Switzerland
-
12. ch
FRIESECKE Gian
Switzerland
-
13. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-
14. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
15. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16. fr
VINCENT Léo
France
-
17. us
VERMEULEN Alexey
Team LottoNL - Jumbo
-
18. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
19. ch
SPENGLER Lukas
Switzerland
-
20. fr
LE TURNIER Matthias
France
-

Teams Classification

1.
Bora-Argon 18
22:52:12
2.
Etixx - Quick Step
-
3.
FDJ
-
4.
Rabobank Development Team
-
5.
Movistar Team
-
6.
Team LottoNL - Jumbo
-
7.
Roubaix Lille Métropole
-
8.
Cofidis, Solutions Crédits
-
9.
Fortuneo - Vital Concept
-
10.
AG2R La Mondiale
-
11.
Direct Energie
-
12.
IAM Cycling
-
13.
HP BTP - Auber93
-
14.
Lotto Soudal
-
15.
France
-
16.
Wanty - Groupe Gobert
-
17.
Team Giant - Alpecin
-
18.
Delko Marseille Provence KTM
-
19.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20.
Switzerland
-
21.
Stölting Service Group
4:06