Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de l'Ain

Stage 3

: Nantua > Lelex Monts-Jura

Friday 12th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 141.4km


Stage Result

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
03:43:49
2. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:01
3. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
-
4. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
5. fr
GAUDU David
France
-
6. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
0:33
7. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
8. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
9. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
0:35
10. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
11. fr
VINCENT Léo
France
-
12. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
13. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
14. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
15. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
16. es
PEDRERO Antonio
Movistar Team
0:38
17. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. ch
WYSS Marcel
IAM Cycling
0:40
19. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
2:03
20. be
MEURISSE Xandro
Wanty - Groupe Gobert
3:20

General Classification

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
11:21:03
2. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:05
3. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
0:07
4. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
0:11
5. fr
GAUDU David
France
-
6. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:43
7. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
8. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
9. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
0:45
10. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
11. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
12. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
13. fr
VINCENT Léo
France
-
14. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
15. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
16. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
0:48
17. es
PEDRERO Antonio
Movistar Team
-
18. ch
WYSS Marcel
IAM Cycling
0:50
19. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
2:13
20. lu
JUNGELS Bob
Etixx - Quick Step
3:30

Mountains Classification

1. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
00:00:00
2. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
3. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
-
4. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
5. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
6. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
7. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
8. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
9. ch
SPENGLER Lukas
Switzerland
-
10. es
PEDRERO Antonio
Movistar Team
-
11. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
12. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
13. be
MEURISSE Xandro
Wanty - Groupe Gobert
-
14. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
15. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
16. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
18. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
19. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
20. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-

Points Classification

1. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
00:00:00
2. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
3. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
4. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
5. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
6. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
7. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
8. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
9. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
-
10. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
12. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
13. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
14. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
15. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
16. fr
GAUDU David
France
-
17. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
18. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
19. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
20. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
11:21:03
2. fr
GAUDU David
France
0:11
3. fr
VINCENT Léo
France
0:45
4. ch
FRANKINY Kilian
Switzerland
-
5. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
France
5:37
6. ch
MüLLER Patrick
Switzerland
-
7. fr
LE TURNIER Matthias
France
-
8. fr
MADOUAS Valentin
France
-
9. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
10. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
10:23
11. us
VERMEULEN Alexey
Team LottoNL - Jumbo
-
12. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
13:37
13. ch
FRIESECKE Gian
Switzerland
-
14. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
15. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-
16. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
16:52
17. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
20:58
18. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
22:06
19. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
20. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-

Teams Classification

1.
Cofidis, Solutions Crédits
34:06:55
2.
France
2:47
3.
Wanty - Groupe Gobert
3:25
4.
IAM Cycling
3:26
5.
Lotto Soudal
7:33
6.
Movistar Team
7:47
7.
Team Giant - Alpecin
12:24
8.
HP BTP - Auber93
12:59
9.
Fortuneo - Vital Concept
16:13
10.
Switzerland
-
11.
Direct Energie
16:17
12.
Etixx - Quick Step
16:51
13.
Bora-Argon 18
20:57
14.
Rabobank Development Team
21:05
15.
AG2R La Mondiale
21:41
16.
Team LottoNL - Jumbo
23:44
17.
FDJ
27:26
18.
Delko Marseille Provence KTM
29:06
19.
Stölting Service Group
36:26
20.
Equipe Cycliste Armée de Terre
42:20
21.
Roubaix Lille Métropole
47:56