Tour de l'Avenir

Final Classification

Saturday 27th August (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Espoirs


General Classification

1. fr
GAUDU David
FDJ
23:31:51
2. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
0:24
3. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:23
4. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
2:46
5. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
3:09
6. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
4:16
7. au
STORER Michael
4:50
8. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
5:15
9. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
6:39
10. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
8:34
11. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
9:51
12. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
10:24
13. it
FABBRO Matteo
10:51
14. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
13:29
15. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
16:09
16. fr
VINCENT Léo
FDJ
16:11
17. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
17:35
18. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
19:34
19. ru
CHERKASOV Nicolay
23:35
20. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
25:39
21. fr
PETERS Nans
26:11
22. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
28:06
23. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
28:27
24. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
29:34
25. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
30:50
26. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
30:54
27. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
32:36
28. br
GODOY ORMENESE Caio
34:05
29. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
34:18
30. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
35:42
31. fr
MADOUAS Valentin
37:38
32. ma
ZAHIRI Abderrahim
39:15
33. ru
VLASOV Aleksandr
40:39
34. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
41:51
35. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
43:06
36. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
43:24
37. es
ETXABE LETURIA Jokin
43:49
38. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
46:30
39. au
HAMILTON Lucas
46:43
40. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
46:56
41. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
47:01
42. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
49:06
43. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
49:38
44. ma
EL KOURAJI Mohcine
49:43
45. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
49:58
46. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
50:09
47. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
50:42
48. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
51:24
49. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
52:18
50. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
55:09
51. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
57:04
52. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
1:01:51
53. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
1:01:55
54. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
1:01:56
55. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
1:02:25
56. gb
KNOX James
Team Wiggins
1:02:35
57. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
1:05:06
58. nl
DE LAAT Jasper
1:05:47
59. ch
FRIESECKE Gian
1:07:33
60. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
1:09:01
61. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
1:09:31
62. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
1:10:06
63. ma
CHOKRI El Mehdi
1:10:34
64. pl
KONWA Piotr
1:10:58
65. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
1:11:14
66. ru
ZOTOV Evgeny
1:11:52
67. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
1:11:57
68. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
1:12:10
69. kz
TSOY Vladimir
Astana City
1:13:20
70. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
1:14:48
71. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
1:15:22
72. it
ALBANESE Vincenzo
1:16:25
73. be
DECLERCQ Benjamin
1:16:42
74. ru
ROZIN Sergey
1:17:31
75. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
1:19:22
76. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
1:19:31
77. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
1:21:10
78. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
1:21:21
79. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
1:23:06
80. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
1:23:25
81. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
1:23:36
82. gb
CULLAIGH Gabriel
1:24:15
83. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
1:24:37
84. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
1:26:07
85. ch
REUTIMANN Mathias
1:26:20
86. it
GANNA Filippo
1:26:25
87. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
1:26:30
88. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
1:26:36
89. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
1:26:46
90. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
1:28:34
91. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:29:15
92. si
PER Gorazd
Adria Mobil
1:29:23
93. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
1:29:32
94. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
1:30:35
95. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
1:30:37
96. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
1:31:17
97. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
1:33:26
98. ma
MAKHCHOUN Mounir
1:33:54
99. si
PER David
Adria Mobil
1:33:58
100. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
1:38:34
101. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
1:38:55
102. si
GROŠELJ Matic
1:39:06
103. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
1:40:50
104. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:45:32
105. it
CONSONNI Simone
1:54:56
106. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
2:00:28

Mountains Classification

1. au
HAMILTON Lucas
00:00:00
2. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
4. fr
GAUDU David
FDJ
-
5. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
7. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
8. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
9. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
10. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
11. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
12. ru
VLASOV Aleksandr
-
13. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
14. au
STORER Michael
-
15. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
16. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
17. gb
CULLAIGH Gabriel
-
18. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
19. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
20. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
21. fr
MADOUAS Valentin
-
22. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
23. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
24. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
25. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
26. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
27. si
PER David
Adria Mobil
-
28. ru
CHERKASOV Nicolay
-
29. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
-
30. fr
PETERS Nans
-
31. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
32. it
ALBANESE Vincenzo
-
33. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
-
34. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
35. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
-
36. nl
DE LAAT Jasper
-
37. it
FABBRO Matteo
-
38. ch
REUTIMANN Mathias
-
39. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
40. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
41. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
42. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
43. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
44. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
45. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-

Points Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:00:00
2. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
3. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
4. fr
GAUDU David
FDJ
-
5. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
6. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
7. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
8. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
9. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
10. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
11. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
13. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
14. nl
DE LAAT Jasper
-
15. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
16. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
17. au
STORER Michael
-
18. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
19. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
20. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
21. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
22. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
23. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
24. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
25. au
HAMILTON Lucas
-
26. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
27. si
PER David
Adria Mobil
-
28. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
29. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
30. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
31. ma
CHOKRI El Mehdi
-
32. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
33. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
34. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
35. be
DECLERCQ Benjamin
-
36. it
FABBRO Matteo
-
37. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
38. ru
VLASOV Aleksandr
-
39. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
40. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
41. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
42. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
43. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
44. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
45. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
46. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
47. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-
48. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
-

Teams Classification

1.
Australia
70:43:16
2.
France
25:21
3.
Colombia
31:23
4.
Russia
32:07
5.
Italy
59:58
6.
United States
1:02:42
7.
Spain
1:03:49
8.
Netherlands
1:34:00
9.
Germany
1:38:39
10.
Belgium
1:41:49
11.
Switzerland
1:54:44
12.
Denmark
1:56:41
13.
Great Britain
2:06:41
14.
Centre Mondial du Cyclisme
2:11:09
15.
Austria
2:18:09
16.
Morocco
2:28:00
17.
Czech Republic
2:33:02
18.
Norway
2:38:54
19.
South Africa
2:54:42
20.
Poland
3:13:39
21.
Kazakhstan
3:28:42
22.
Slovenia
4:11:05