Go to:  Stage 1 

Tour de l'Avenir

Stage 1

: Le-Puy-en-Velay > Veauche

Saturday 20th August (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Espoirs

Distance: 137.7km


Stage Result

1. it
ALBANESE Vincenzo
03:01:09
2. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
3. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
4. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
0:04
6. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
0:50
7. no
HALVORSEN Kristoffer
Team Joker - Byggtorget
-
8. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
9. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
10. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
11. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
12. rs
RAJOVIC Dušan
-
13. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
14. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
15. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
16. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
17. fr
GAUDU David
FDJ
-
18. it
FABBRO Matteo
-
19. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
20. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-
21. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
22. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
23. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
24. au
HAMILTON Lucas
-
25. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
26. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
27. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
28. be
DECLERCQ Benjamin
-
29. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
30. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
31. lu
LEYDER Pit
Leopard Pro Cycling
-
32. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
33. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
34. ma
CHOKRI El Mehdi
-
35. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
36. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
-
37. fr
MADOUAS Valentin
-
38. nl
DE LAAT Jasper
-
39. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
40. ma
EL KOURAJI Mohcine
-
41. pl
GRABIS Mateusz
-
42. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
43. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
1:00
44. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
45. es
ARANURU DEBA Alex
-
46. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
47. pl
KONWA Piotr
-
48. lu
PETELIN Jan
Team Differdange - Losch
-
49. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
50. jp
KOBASHI Yuri
Shimano Racing Team
-
51. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
52. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
53. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
-
54. no
FOSS Tobias
Team Joker - Byggtorget
-
55. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
-
56. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
57. dk
WüRTZ SCHMIDT Mads
Virtu Pro Veloconcept
-
58. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
59. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
-
60. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
-
61. ch
FRIESECKE Gian
-
62. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
-
63. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
64. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
65. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
66. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
67. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
68. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
-
69. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
70. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
-
71. be
CRAS Steff
Lotto - Soudal U23
-
72. kz
SATLIKOV Maxim
Astana City
-
73. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
74. br
GODOY ORMENESE Caio
-
75. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
76. es
ETXABE LETURIA Jokin
-
77. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
78. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
79. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
-
80. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
-
81. cz
SEKANINA Adam
-
82. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
83. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
84. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
-
85. ru
CHERKASOV Nicolay
-
86. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
87. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
88. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Hagens Berman
-
89. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
90. si
PER David
Adria Mobil
-
91. lu
VALVASORI Larry
Team Differdange - Losch
-
92. au
STORER Michael
-
93. ch
REUTIMANN Mathias
-
94. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
95. jp
AKITA Takuma
Shimano Racing Team
-
96. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
97. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
98. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
99. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
100. ru
VLASOV Aleksandr
-
101. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
-
102. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
103. si
PER Gorazd
Adria Mobil
-
104. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
105. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
106. fr
PETERS Nans
-
107. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
-
108. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
109. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
110. au
JENNER Samuel
-
111. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
-
112. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
113. jp
AMEZAWA Takeaki
Utsunomiya Blitzen
-
114. it
GANNA Filippo
1:16
115. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
116. ru
ZOTOV Evgeny
1:18
117. au
FITTER Daniel
State of Matter MAAP Racing
1:22
118. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
1:23
119. gb
CULLAIGH Gabriel
1:24
120. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
-
121. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
1:29
122. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
1:51
123. ba
BARAć Antonio
1:52
124. si
GROŠELJ Matic
1:53
125. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
2:07
126. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
2:12
127. it
CONSONNI Simone
2:14
128. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
1:00
129. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
3:03
130. za
VAN NIEKERK Morne
3:42
131. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
132. jp
ISHIGAMI Masahiro
3:43
133. lu
DOSTERT Sandro
4:13
134. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
4:26
135. kz
TSOY Vladimir
Astana City
4:48
136. za
VENTER Ivan
-
137. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
6:39
138. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
6:46
139. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
25:05
140. ru
ROZIN Sergey
-
DNF. za
CARSTENS Nicol
-
DNF. gb
DRAPER Nathan
-
OTL. ma
RABIHI Ilyass
-

General Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
03:01:09
2. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
3. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
4. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
0:04
6. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
0:50
7. no
HALVORSEN Kristoffer
Team Joker - Byggtorget
-
8. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
9. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
10. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
11. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
12. rs
RAJOVIC Dušan
-
13. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
14. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
15. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
16. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
17. fr
GAUDU David
FDJ
-
18. it
FABBRO Matteo
-
19. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
20. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-
21. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
22. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
23. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
24. au
HAMILTON Lucas
-
25. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
26. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
27. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
28. be
DECLERCQ Benjamin
-
29. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
30. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
31. lu
LEYDER Pit
Leopard Pro Cycling
-
32. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
33. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
34. ma
CHOKRI El Mehdi
-
35. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
36. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
-
37. fr
MADOUAS Valentin
-
38. nl
DE LAAT Jasper
-
39. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
40. ma
EL KOURAJI Mohcine
-
41. pl
GRABIS Mateusz
-
42. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
43. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
1:00
44. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
45. es
ARANURU DEBA Alex
-
46. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
47. pl
KONWA Piotr
-
48. lu
PETELIN Jan
Team Differdange - Losch
-
49. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
50. jp
KOBASHI Yuri
Shimano Racing Team
-
51. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
52. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
53. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
-
54. no
FOSS Tobias
Team Joker - Byggtorget
-
55. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
-
56. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
57. dk
WüRTZ SCHMIDT Mads
Virtu Pro Veloconcept
-
58. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
59. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
-
60. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
-
61. ch
FRIESECKE Gian
-
62. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
-
63. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
64. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
65. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
66. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
67. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
68. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
-
69. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
70. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
-
71. be
CRAS Steff
Lotto - Soudal U23
-
72. kz
SATLIKOV Maxim
Astana City
-
73. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
74. br
GODOY ORMENESE Caio
-
75. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
76. es
ETXABE LETURIA Jokin
-
77. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
78. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
79. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
-
80. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
-
81. cz
SEKANINA Adam
-
82. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
83. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
84. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
-
85. ru
CHERKASOV Nicolay
-
86. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
87. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
88. us
CURRAN Geoffrey
Axeon Hagens Berman
-
89. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
90. si
PER David
Adria Mobil
-
91. lu
VALVASORI Larry
Team Differdange - Losch
-
92. au
STORER Michael
-
93. ch
REUTIMANN Mathias
-
94. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
95. jp
AKITA Takuma
Shimano Racing Team
-
96. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
97. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
98. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
99. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
100. ru
VLASOV Aleksandr
-
101. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
-
102. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
103. si
PER Gorazd
Adria Mobil
-
104. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
105. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
106. fr
PETERS Nans
-
107. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
-
108. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
109. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
110. au
JENNER Samuel
-
111. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
-
112. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
113. jp
AMEZAWA Takeaki
Utsunomiya Blitzen
-
114. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
-
115. it
GANNA Filippo
1:16
116. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
117. ru
ZOTOV Evgeny
1:18
118. au
FITTER Daniel
State of Matter MAAP Racing
1:22
119. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
1:23
120. gb
CULLAIGH Gabriel
1:24
121. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
-
122. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
1:29
123. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
1:51
124. ba
BARAć Antonio
1:52
125. si
GROŠELJ Matic
1:53
126. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
2:07
127. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
2:12
128. it
CONSONNI Simone
2:14
129. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
3:03
130. za
VAN NIEKERK Morne
3:42
131. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
132. jp
ISHIGAMI Masahiro
3:43
133. lu
DOSTERT Sandro
4:13
134. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
4:26
135. kz
TSOY Vladimir
Astana City
4:48
136. za
VENTER Ivan
-
137. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
6:39
138. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
6:46
139. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
25:05
140. ru
ROZIN Sergey
-

Mountains Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:00:00
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
3. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
4. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-

Points Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:00:00
2. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
3. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
4. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
6. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
7. no
HALVORSEN Kristoffer
Team Joker - Byggtorget
-
8. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
9. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
10. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
11. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
12. rs
RAJOVIC Dušan
-
13. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
14. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
15. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
16. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
17. fr
GAUDU David
FDJ
-
18. it
FABBRO Matteo
-
19. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
20. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-

Teams Classification

1.
Italy
09:05:07
2.
Norway
-
3.
Germany
0:04
4.
Belgium
0:10
5.
Great Britain
0:20
6.
Poland
0:50
7.
France
-
8.
Netherlands
-
9.
Colombia
-
10.
Centre Mondial du Cyclisme
1:00
11.
Morocco
-
12.
Spain
1:10
13.
Denmark
-
14.
Luxembourg
-
15.
Austria
-
16.
Kazakhstan
-
17.
United States
-
18.
Australia
-
19.
Slovenia
-
20.
Switzerland
1:20
21.
Russia
-
22.
Czech Republic
-
23.
Japan
-
24.
South Africa
2:22