Tour de l'Avenir

Stage 7

: Val d'Isère > Valmeinier

Friday 26th August (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Espoirs

Distance: 121.1km


Stage Result

1. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
03:33:58
2. fr
GAUDU David
FDJ
1:24
3. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
1:26
4. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
5. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
1:30
6. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:40
7. it
FABBRO Matteo
-
8. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
2:36
9. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
2:39
10. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
2:45
11. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
12. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
3:06
13. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
3:22
14. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
3:26
15. au
STORER Michael
-
16. ru
VLASOV Aleksandr
4:04
17. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
4:06
18. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
4:55
19. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
5:12
20. fr
PETERS Nans
6:07
21. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
6:47
22. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
7:07
23. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
7:12
24. nl
DE LAAT Jasper
7:48
25. es
ETXABE LETURIA Jokin
7:53
26. ru
CHERKASOV Nicolay
-
27. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
28. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
29. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
8:45
30. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
9:30
31. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
10:02
32. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
11:46
33. fr
VINCENT Léo
FDJ
11:53
34. ma
CHOKRI El Mehdi
13:13
35. ma
EL KOURAJI Mohcine
13:16
36. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
-
37. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
38. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
39. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
-
40. ru
ROZIN Sergey
-
41. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
42. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
43. br
GODOY ORMENESE Caio
-
44. gb
CULLAIGH Gabriel
-
45. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
14:07
46. kz
TSOY Vladimir
Astana City
14:28
47. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
48. ch
REUTIMANN Mathias
15:41
49. it
GANNA Filippo
-
50. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
51. au
HAMILTON Lucas
-
52. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
53. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
15:54
54. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
19:55
55. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
-
56. fr
MADOUAS Valentin
20:04
57. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
20:26
58. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
59. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
-
60. cz
SEKANINA Adam
-
61. pl
KONWA Piotr
-
62. be
DECLERCQ Benjamin
-
63. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
64. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
65. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
66. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
67. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
68. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
21:18
69. ch
FRIESECKE Gian
25:00
70. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
-
71. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
-
72. ba
BARAć Antonio
-
73. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
74. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
75. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
76. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
-
77. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
-
78. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
79. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
80. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
81. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
82. si
PER Gorazd
Adria Mobil
-
83. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
84. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
85. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
86. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
87. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
88. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
89. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
-
90. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
-
91. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
92. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
93. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
-
94. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
95. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
25:21
96. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
25:24
97. it
CONSONNI Simone
25:48
98. it
ALBANESE Vincenzo
-
99. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
25:55
100. ru
ZOTOV Evgeny
26:12
101. si
PER David
Adria Mobil
26:26
102. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
-
103. ma
MAKHCHOUN Mounir
28:35
104. si
GROŠELJ Matic
30:28
105. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
31:22
106. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
31:29
107. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
31:58
108. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
32:01
DNF. dk
WüRTZ SCHMIDT Mads
Virtu Pro Veloconcept
-
DNF. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
DNF. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
DNF. jp
AKITA Takuma
Shimano Racing Team
-
DNF. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
DNS. au
JENNER Samuel
-
DNS. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-

General Classification

1. fr
GAUDU David
FDJ
21:06:35
2. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
0:21
3. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:20
4. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
1:35
5. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
1:57
6. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
2:00
7. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
2:14
8. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
3:10
9. it
FABBRO Matteo
4:03
10. au
STORER Michael
4:42
11. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
5:39
12. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
6:33
13. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
6:40
14. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
6:59
15. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
8:25
16. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
8:42
17. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
10:00
18. ru
CHERKASOV Nicolay
13:53
19. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
14:12
20. fr
VINCENT Léo
FDJ
15:08
21. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
17:57
22. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
19:50
23. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
19:57
24. ru
VLASOV Aleksandr
20:34
25. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
21:20
26. fr
PETERS Nans
21:48
27. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
24:19
28. br
GODOY ORMENESE Caio
27:06
29. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
27:32
30. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
27:38
31. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
28:28
32. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
29:33
33. ma
ZAHIRI Abderrahim
30:21
34. fr
MADOUAS Valentin
30:52
35. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
31:44
36. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
32:27
37. ma
EL KOURAJI Mohcine
32:57
38. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
33:34
39. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
34:24
40. es
ETXABE LETURIA Jokin
34:25
41. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
35:30
42. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
36:39
43. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
37:06
44. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
38:05
45. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
38:47
46. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
40:19
47. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
40:27
48. nl
DE LAAT Jasper
41:00
49. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
41:47
50. ma
CHOKRI El Mehdi
41:55
51. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
42:20
52. gb
KNOX James
Team Wiggins
42:49
53. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
44:01
54. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
44:52
55. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
45:02
56. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
45:19
57. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
46:27
58. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
46:36
59. au
HAMILTON Lucas
46:50
60. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
47:10
61. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
47:15
62. kz
TSOY Vladimir
Astana City
48:33
63. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
50:17
64. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
50:21
65. ch
FRIESECKE Gian
50:31
66. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
50:35
67. pl
KONWA Piotr
51:12
68. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
54:57
69. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
55:08
70. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
56:23
71. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
56:34
72. ru
ZOTOV Evgeny
56:51
73. be
DECLERCQ Benjamin
56:56
74. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
57:21
75. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
57:32
76. cz
SEKANINA Adam
58:49
77. ba
BARAć Antonio
59:13
78. gb
CULLAIGH Gabriel
59:28
79. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
59:42
80. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
59:45
81. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
59:55
82. ru
ROZIN Sergey
1:00:27
83. ch
REUTIMANN Mathias
1:00:40
84. it
GANNA Filippo
1:00:45
85. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
1:01:20
86. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
87. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
1:01:51
88. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
1:01:58
89. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
1:01:59
90. it
ALBANESE Vincenzo
1:03:02
91. si
PER Gorazd
Adria Mobil
1:04:36
92. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
1:04:44
93. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
1:05:48
94. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
1:06:17
95. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
1:06:26
96. ma
MAKHCHOUN Mounir
1:06:46
97. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
1:08:39
98. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:08:56
99. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
1:09:46
100. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
1:12:03
101. si
PER David
Adria Mobil
1:14:12
102. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
1:14:13
103. si
GROŠELJ Matic
1:14:19
104. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
1:16:20
105. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
1:19:04
106. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:19:43
107. it
CONSONNI Simone
1:29:16
108. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
1:35:41

Mountains Classification

1. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
3. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
4. au
HAMILTON Lucas
-
5. fr
GAUDU David
FDJ
-
6. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
7. ru
VLASOV Aleksandr
-
8. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
9. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
10. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. gb
CULLAIGH Gabriel
-
12. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
13. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
14. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
15. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
16. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
17. fr
MADOUAS Valentin
-
18. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
19. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
20. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
21. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
22. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
23. si
PER David
Adria Mobil
-
24. au
STORER Michael
-
25. ru
CHERKASOV Nicolay
-
26. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
-
27. fr
PETERS Nans
-
28. it
ALBANESE Vincenzo
-
29. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
30. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
-
31. nl
DE LAAT Jasper
-
32. it
FABBRO Matteo
-
33. ch
REUTIMANN Mathias
-
34. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
35. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
36. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
37. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
38. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
39. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
40. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-

Points Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:00:00
2. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
3. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
4. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
5. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
6. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
7. fr
GAUDU David
FDJ
-
8. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
9. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
10. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
11. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
13. nl
DE LAAT Jasper
-
14. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
15. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
16. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
17. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
18. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
19. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
20. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
21. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
22. au
STORER Michael
-
23. si
PER David
Adria Mobil
-
24. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
25. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
26. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
27. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
28. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
29. ma
CHOKRI El Mehdi
-
30. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
31. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
32. be
DECLERCQ Benjamin
-
33. it
FABBRO Matteo
-
34. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
35. ru
VLASOV Aleksandr
-
36. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
37. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
38. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
39. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
40. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
41. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
42. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
-
43. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
44. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
45. au
HAMILTON Lucas
-
46. fr
VINCENT Léo
FDJ
-
47. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-
48. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
-

Teams Classification

1.
Australia
63:26:18
2.
Russia
18:35
3.
Colombia
20:13
4.
France
22:24
5.
Italy
42:18
6.
United States
44:00
7.
Spain
52:35
8.
Netherlands
1:03:01
9.
Belgium
1:06:47
10.
Germany
1:14:36
11.
Great Britain
1:22:12
12.
Denmark
1:25:15
13.
Switzerland
1:26:22
14.
Centre Mondial du Cyclisme
1:28:59
15.
Austria
1:33:55
16.
Morocco
1:36:22
17.
Czech Republic
1:41:57
18.
Norway
1:53:35
19.
South Africa
2:13:13
20.
Poland
2:19:48
21.
Kazakhstan
2:31:45
22.
Slovenia
3:02:55