Tour de l'Avenir

Stage 8

: Saint-Michel-de-Maurienne > Saint-Sorlin-d'Arves

Saturday 27th August (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Espoirs

Distance: 72km


Stage Result

1. us
POWLESS Neilson
Axeon Hagens Berman
02:25:00
2. au
HAMILTON Lucas
0:09
3. fr
GAUDU David
FDJ
0:16
4. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
0:19
5. it
RAVASI Edward
Lampre - Merida
-
6. au
STORER Michael
0:24
7. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
0:48
8. fr
VINCENT Léo
FDJ
1:19
9. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
1:22
10. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
11. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
1:25
12. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
1:58
13. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
2:10
14. es
RODRíGUEZ MARTIN Cristian
Wilier - Southeast
-
15. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
3:20
16. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
3:31
17. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
3:34
18. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
19. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
20. fr
PETERS Nans
4:39
21. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
5:14
22. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
5:20
23. nl
TOLHOEK Antwan
Roompot - Oranje Peloton
-
24. dk
EG Niklas
Virtu Pro Veloconcept
6:24
25. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
6:25
26. fr
MADOUAS Valentin
7:02
27. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
28. it
FABBRO Matteo
7:04
29. br
GODOY ORMENESE Caio
7:15
30. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
8:46
31. ma
ZAHIRI Abderrahim
9:10
32. es
ETXABE LETURIA Jokin
9:40
33. dk
RAHBEK Mads
Virtu Pro Veloconcept
-
34. ru
CHERKASOV Nicolay
9:58
35. fr
LE TURNIER Matthias
Cofidis, Solutions Crédits
10:06
36. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
10:31
37. za
DLAMINI Nickolas
Dimension Data for Qhubeka
10:38
38. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
10:44
39. za
DE BOD Stefan
Dimension Data for Qhubeka
10:47
40. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
10:52
41. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
11:38
42. no
SKAARSETH Anders
Team Joker - Byggtorget
11:43
43. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
11:50
44. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
-
45. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
12:15
46. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
13:13
47. it
ALBANESE Vincenzo
13:39
48. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
14:44
49. ru
ZOTOV Evgeny
15:17
50. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
15:22
51. ma
EL KOURAJI Mohcine
17:02
52. jp
ONODERA Rei
Utsunomiya Blitzen
17:15
53. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
17:16
54. ch
SCHäPPI Martin
BMC Development Team
17:18
55. ch
FRIESECKE Gian
-
56. ru
ROZIN Sergey
17:20
57. dk
GREGAARD WILSLY Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
58. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
59. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
60. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
19:43
61. be
DECLERCQ Benjamin
20:02
62. pl
KONWA Piotr
-
63. si
PER David
Adria Mobil
-
64. dk
CARBEL SVENDGAARD Michael
Stölting Service Group
-
65. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
66. es
LOPEZ COZAR Juan Antonio
-
67. ru
VLASOV Aleksandr
20:21
68. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
-
69. us
OWEN Logan
Axeon Hagens Berman
-
70. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
20:35
71. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
72. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
22:02
73. za
GIBBONS Ryan
Dimension Data for Qhubeka
-
74. us
KUSS Sepp
Rally Cycling
-
75. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
76. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
22:30
77. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
25:03
78. co
SOSA CUERUO Ivan Ramiro
-
79. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
80. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
81. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
82. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
83. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
84. gb
CULLAIGH Gabriel
-
85. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
86. si
PER Gorazd
Adria Mobil
-
87. es
SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo
-
88. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden 'Beef'
-
89. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
90. nl
DE LAAT Jasper
-
91. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
92. kz
TSOY Vladimir
Astana City
-
93. si
GROŠELJ Matic
-
94. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker - Byggtorget
-
95. it
GANNA Filippo
25:56
96. it
CONSONNI Simone
-
97. ch
REUTIMANN Mathias
-
98. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
26:05
99. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
26:59
100. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
27:08
101. ma
MAKHCHOUN Mounir
27:24
102. lu
WIRTGEN Tom
Leopard Pro Cycling
27:32
103. ma
CHOKRI El Mehdi
28:55
104. co
RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
105. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
106. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
DNF. ba
BARAć Antonio
-
DNF. cz
SEKANINA Adam
-