Tour du Poitou Charentes

Final Classification

Friday 26th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
15:31:11
2. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
0:30
3. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
4. si
ROGLIč Primož
Team LottoNL - Jumbo
0:33
5. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:51
6. fr
ROUX Anthony
FDJ
0:55
7. gb
SWIFT Ben
Team Sky
0:56
8. fr
ROY Jérémy
FDJ
0:57
9. be
VANMARCKE Sep
Team LottoNL - Jumbo
1:12
10. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
1:20
11. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
1:24
12. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
1:36
13. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
14. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
1:44
15. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
1:46
16. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:51
17. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
2:04
18. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
2:05
19. it
NARDIN Alberto
Androni Giocattoli - Sidermec
2:12
20. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
2:31

Mountains Classification

1. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
00:00:00
2. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
3. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
5. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
6. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
8. gb
ROWE Luke
Team Sky
-
9. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
10. ve
GODOY Yonder
Wilier - Southeast
-
11. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
12. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
13. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
14. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
00:00:00
2. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
3. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
4. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
5. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
6. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
7. gb
SWIFT Ben
Team Sky
-
8. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
9. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
10. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
11. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
12. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
13. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
16. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
17. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
18. nl
VAN WINDEN Dennis
Team LottoNL - Jumbo
-
19. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
20. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
-

Youth Classification

1. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
15:31:41
2. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:21
3. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
0:50
4. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
0:54
5. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
1:06
6. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
2:05
7. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
2:13
8. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
2:22
9. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
2:33
10. it
VELASCO Simone
Bardiani - CSF
2:38
11. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:05
12. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
3:23
13. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
3:28
14. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
3:54
15. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
4:09
16. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
4:21
17. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
4:30
18. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
4:40
19. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
5:03
20. it
FEDI Andrea
Wilier - Southeast
6:24

Teams Classification

1.
Team LottoNL - Jumbo
46:35:48
2.
FDJ
1:10
3.
Movistar Team
2:33
4.
Direct Energie
4:03
5.
Wanty - Groupe Gobert
4:05
6.
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:34
7.
AG2R La Mondiale
5:03
8.
Wilier - Southeast
5:17
9.
Fortuneo - Vital Concept
5:39
10.
HP BTP - Auber93
6:36
11.
Team Sky
6:46
12.
Roubaix Lille Métropole
8:08
13.
Cofidis, Solutions Crédits
8:25
14.
Bardiani - CSF
8:41
15.
Team Giant - Alpecin
10:21
16.
Delko Marseille Provence KTM
12:02
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
12:13
18.
Androni Giocattoli - Sidermec
25:26