Go to:  Stage 1 

Tour du Poitou Charentes

Stage 1

: Angoulême > Puilboreau

Tuesday 23rd August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 189.6km


Stage Result

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
04:29:05
2. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
3. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
4. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
5. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
6. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
7. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
8. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
10. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
11. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
13. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
14. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
16. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
17. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
18. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Giant - Alpecin
-
19. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
20. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-

General Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
04:28:55
2. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
0:04
3. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
0:05
4. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
5. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
0:06
6. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
7. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:08
8. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
0:09
9. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
0:10
10. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
11. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
12. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
13. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
15. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
16. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
18. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
19. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-

Mountains Classification

1. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
00:00:00
2. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
3. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
00:00:00
2. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
3. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
4. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
5. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
6. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
7. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
8. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
10. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
11. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
12. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
13. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
15. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
16. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
17. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
18. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
20. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-

Youth Classification

1. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
04:29:00
2. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:03
3. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
0:04
4. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
0:05
5. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
7. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
8. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
9. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Giant - Alpecin
-
10. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
-
11. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
12. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
13. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
15. es
AMEZQUETA MORENO Julen
Wilier - Southeast
-
16. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
17. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
18. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
19. it
FEDI Andrea
Wilier - Southeast
-
20. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-

Teams Classification

1.
Wanty - Groupe Gobert
13:27:15
2.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3.
Team Sky
-
4.
HP BTP - Auber93
-
5.
Team LottoNL - Jumbo
-
6.
Wilier - Southeast
-
7.
Movistar Team
-
8.
Cofidis, Solutions Crédits
-
9.
FDJ
-
10.
AG2R La Mondiale
-
11.
Fortuneo - Vital Concept
-
12.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
13.
Direct Energie
-
14.
Roubaix Lille Métropole
-
15.
Bardiani - CSF
-
16.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17.
Team Giant - Alpecin
0:44
18.
Delko Marseille Provence KTM
-