Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour du Poitou Charentes

Stage 2

: La Rochelle > Niort

Wednesday 24th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 179.8km


Stage Result

1. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
04:16:32
2. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
3. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
5. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
6. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
7. it
BUSATO Matteo
Wilier - Southeast
-
8. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
9. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
10. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
11. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
12. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
13. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
14. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
15. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
16. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
17. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
19. gb
SWIFT Ben
Team Sky
-
20. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-

General Classification

1. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
08:45:27
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:02
4. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
0:04
5. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
6. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
0:05
7. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
8. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:06
9. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
10. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
0:07
11. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
12. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:08
13. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
14. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
0:09
15. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
0:10
16. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
17. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
18. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
19. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. it
BUSATO Matteo
Wilier - Southeast
-

Mountains Classification

1. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
00:00:00
2. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
3. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
4. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
6. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
7. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
00:00:00
2. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
3. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
4. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
6. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
8. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
9. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
10. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
11. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
13. it
BUSATO Matteo
Wilier - Southeast
-
14. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
15. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
17. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
18. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
19. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
20. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-

Youth Classification

1. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
08:45:32
2. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:03
3. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
4. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
0:04
5. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:05
6. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
7. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
8. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
9. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
10. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
11. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
-
12. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
-
13. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
14. it
FEDI Andrea
Wilier - Southeast
-
15. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
16. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
17. es
AMEZQUETA MORENO Julen
Wilier - Southeast
-
18. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
19. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
20. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-

Teams Classification

1.
HP BTP - Auber93
26:16:51
2.
Wanty - Groupe Gobert
-
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4.
Movistar Team
-
5.
FDJ
-
6.
Team Sky
-
7.
Wilier - Southeast
-
8.
Team LottoNL - Jumbo
-
9.
Direct Energie
-
10.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11.
Cofidis, Solutions Crédits
-
12.
Fortuneo - Vital Concept
-
13.
AG2R La Mondiale
-
14.
Roubaix Lille Métropole
-
15.
Bardiani - CSF
-
16.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17.
Team Giant - Alpecin
0:44
18.
Delko Marseille Provence KTM
-