Tour du Poitou Charentes

Stage 4 (ITT)

: Saint-Sauveur > Châtellerault

Thursday 25th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 23km


Stage Result

1. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
00:26:51
2. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
0:30
3. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
4. si
ROGLIč Primož
Team LottoNL - Jumbo
0:33
5. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:51
6. fr
ROUX Anthony
FDJ
0:55
7. fr
ROY Jérémy
FDJ
0:57
8. gb
SWIFT Ben
Team Sky
1:02
9. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Giant - Alpecin
1:08
10. be
VANMARCKE Sep
Team LottoNL - Jumbo
1:12
11. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
1:16
12. es
MORENO Javier
Movistar Team
1:18
13. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
1:20
14. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
1:24
15. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
1:33
16. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
1:36
17. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
18. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
1:38
19. es
VENTOSO Francisco
Movistar Team
1:40
20. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
1:43

General Classification

1. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
11:27:29
2. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
0:30
3. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
4. si
ROGLIč Primož
Team LottoNL - Jumbo
0:33
5. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:51
6. fr
ROUX Anthony
FDJ
0:55
7. fr
ROY Jérémy
FDJ
0:57
8. gb
SWIFT Ben
Team Sky
1:02
9. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Giant - Alpecin
1:08
10. be
VANMARCKE Sep
Team LottoNL - Jumbo
1:12
11. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
1:16
12. es
MORENO Javier
Movistar Team
1:18
13. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
1:20
14. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
1:24
15. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
1:31
16. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
1:36
17. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
18. es
VENTOSO Francisco
Movistar Team
1:40
19. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
1:43
20. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
1:44

Mountains Classification

1. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
00:00:00
2. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
3. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
-
5. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
6. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
8. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
9. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
10. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
00:00:00
2. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
3. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
4. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
5. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
7. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
8. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
9. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
10. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
11. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
12. nl
VAN WINDEN Dennis
Team LottoNL - Jumbo
-
13. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
14. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
15. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
16. pt
OLIVEIRA Nelson
Movistar Team
-
17. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
-
19. it
BUSATO Matteo
Wilier - Southeast
-
20. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-

Youth Classification

1. nl
KELDERMAN Wilco
Team LottoNL - Jumbo
11:27:59
2. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:21
3. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Giant - Alpecin
0:38
4. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
0:50
5. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
0:54
6. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
1:01
7. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
1:06
8. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
1:18
9. es
AMEZQUETA MORENO Julen
Wilier - Southeast
1:22
10. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
1:51
11. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
2:13
12. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
13. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
2:14
14. fr
TOUZE Damien
HP BTP - Auber93
2:22
15. ec
CARAPAZ Richard
Movistar Team
2:23
16. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
2:26
17. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
2:28
18. it
VELASCO Simone
Bardiani - CSF
2:38
19. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
2:42
20. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
3:05

Teams Classification

1.
Team LottoNL - Jumbo
34:24:42
2.
Movistar Team
0:49
3.
FDJ
1:10
4.
Direct Energie
2:26
5.
Fortuneo - Vital Concept
2:47
6.
Team Sky
2:48
7.
Team Giant - Alpecin
2:51
8.
AG2R La Mondiale
3:48
9.
Wanty - Groupe Gobert
4:05
10.
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:34
11.
Wilier - Southeast
4:54
12.
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:02
13.
Cofidis, Solutions Crédits
6:18
14.
HP BTP - Auber93
6:36
15.
Roubaix Lille Métropole
6:56
16.
Bardiani - CSF
7:04
17.
Delko Marseille Provence KTM
7:42
18.
Androni Giocattoli - Sidermec
8:04