Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour Ethiopian Meles Zenawi

Stage 2

: Adigrat > Axum

Monday 29th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 125km


Stage Result

1. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
03:30:53
2. et
GRMAY ABEBE Alem
-
3. et
REDAE Tedros
-
4. et
HAFETAB Weldu
-
5. et
KEWETE Tesfay
-
6. et
ATSBHA Getachew
-
7. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
8. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
0:29
9. za
BUTLER Reynard
6:00
10. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
11. et
SENDEKU Getachew
-
12. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
13. za
MXENGE Thulesizwe
-
14. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
15. dz
LAGAB Azzedine
-
16. za
NEL Johannes Christoffel
-
17. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
18. et
ASEFA Akilu Mesele
6:09
19. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
6:12
20. et
WUYU Weldemikale
6:16

General Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
06:44:36
2. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
0:15
3. et
ATSBHA Getachew
0:22
4. et
REDAE Tedros
0:23
5. et
KEWETE Tesfay
0:29
6. et
HAFETAB Weldu
0:36
7. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
1:25
8. et
BIRU Goton Mebrahtu
4:07
9. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
6:25
10. et
ASEFA Akilu Mesele
6:31
11. et
WUYU Weldemikale
6:45
12. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:42
13. et
SENDEKU Getachew
17:32
14. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
15. za
NEL Johannes Christoffel
-
16. dz
LAGAB Azzedine
-
17. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:23
18. za
MXENGE Thulesizwe
-
19. za
BUTLER Reynard
22:38
20. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
22:42

Mountains Classification

1. et
ASEFA Akilu Mesele
00:00:00
2. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
3. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
4. et
REDAE Tedros
-
5. et
HAFETAB Weldu
-
6. et
GRMAY ABEBE Alem
-
7. et
ATSBHA Getachew
-
8. et
KEWETE Tesfay
-

Points Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
00:00:00
2. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
-
3. et
ATSBHA Getachew
-
4. et
REDAE Tedros
-
5. et
ASEFA Akilu Mesele
-
6. et
KEWETE Tesfay
-
7. et
HAFETAB Weldu
-
8. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
9. et
WUYU Weldemikale
-
10. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
11. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
12. za
BUTLER Reynard
-
13. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
14. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-

Youth Classification

1. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
06:44:51
2. et
ATSBHA Getachew
0:07
3. et
KEWETE Tesfay
0:14
4. et
HAFETAB Weldu
0:21
5. et
ASEFA Akilu Mesele
6:16
6. et
WUYU Weldemikale
6:30
7. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:27
8. et
SENDEKU Getachew
17:17
9. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:08
10. za
MXENGE Thulesizwe
-
11. za
VAN NIEKERK Aidan
22:29
12. dz
BELABESSI Mohamed Amine
36:25
13. dz
BOURICHA Ismail
1:02:51
14. za
OCKHUIS Graeme
1:08:56
15. za
ADAMS Bronwin
1:13:09
16. eg
AYMAN EL SAYAD Mohamed
1:24:26
17. ci
BAMBA Karamoko
1:24:52
18. gh
UMAR Abdulrazak
1:24:53
19. eg
AHMED RABEI Islam
1:43:34
20. eg
ELSAYED Mohamed
1:45:36

Teams Classification

1.
Ethiopia
20:15:06
2.
Ethiopia Regional
6:09
3.
Kenya
38:25
4.
Algeria
56:21
5.
South Africa
1:01:00
6.
Tanzania
3:05:48
7.
Nigeria
3:47:20
8.
Ivory Coast
3:49:24
9.
Egypt
3:49:45
10.
Ghana
4:26:38
11.
Sudan
5:06:59