Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour Ethiopian Meles Zenawi

Stage 3

: Shire > Adwa

Tuesday 30th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 84km


Stage Result

1. za
BUTLER Reynard
02:06:20
2. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
3. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
4. dz
LAGAB Azzedine
-
5. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
-
6. et
REDAE Tedros
-
7. et
GRMAY ABEBE Alem
-
8. et
ATSBHA Getachew
-
9. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
10. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
11. et
HAFETAB Weldu
-
12. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
13. et
BIRU Goton Mebrahtu
0:09
14. za
MXENGE Thulesizwe
0:20
15. za
NEL Johannes Christoffel
2:45
16. et
SENDEKU Getachew
-
17. tz
LAIZER Richard
Stradalli - Bike Aid
-
18. za
VAN NIEKERK Aidan
2:48
19. ke
MWANGI Samwel
Kenyan Riders Downunder
-
20. dz
BELABESSI Mohamed Amine
-

General Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
08:50:56
2. et
ATSBHA Getachew
0:22
3. et
REDAE Tedros
0:23
4. et
HAFETAB Weldu
0:36
5. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
1:25
6. et
KEWETE Tesfay
3:23
7. et
BIRU Goton Mebrahtu
4:16
8. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
6:21
9. et
ASEFA Akilu Mesele
9:22
10. et
WUYU Weldemikale
9:39
11. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:41
12. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:42
13. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
17:26
14. dz
LAGAB Azzedine
17:32
15. et
SENDEKU Getachew
20:17
16. za
NEL Johannes Christoffel
-
17. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:22
18. za
BUTLER Reynard
22:26
19. za
MXENGE Thulesizwe
22:40
20. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
22:42

Mountains Classification

1. et
ASEFA Akilu Mesele
00:00:00
2. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-
3. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
4. et
ATSBHA Getachew
-
5. et
REDAE Tedros
-
6. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
7. et
HAFETAB Weldu
-
8. et
GRMAY ABEBE Alem
-
9. et
KEWETE Tesfay
-
10. za
MXENGE Thulesizwe
-

Points Classification

1. et
GRMAY ABEBE Alem
00:00:00
2. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
-
3. et
ATSBHA Getachew
-
4. et
REDAE Tedros
-
5. za
BUTLER Reynard
-
6. ke
KANGANGI Suleiman
Kenyan Riders Downunder
-
7. et
ASEFA Akilu Mesele
-
8. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
-
9. et
KEWETE Tesfay
-
10. et
HAFETAB Weldu
-
11. dz
LAGAB Azzedine
-
12. et
WUYU Weldemikale
-
13. dz
BELMOKHTAR Abdelkader
-
14. za
MXENGE Thulesizwe
-
15. ke
KIPROTICH LANGAT Geffory
Kenyan Riders Downunder
-
16. et
BIRU Goton Mebrahtu
-
17. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
-
18. et
TEMALEW Bereket Desalegn
-

Youth Classification

1. et
ATSBHA Getachew
08:51:18
2. et
HAFETAB Weldu
0:14
3. et
KEWETE Tesfay
3:01
4. et
ASEFA Akilu Mesele
9:00
5. et
WUYU Weldemikale
9:17
6. et
GEBREWAHD Tamrat Meresa
10:19
7. et
TEMALEW Bereket Desalegn
10:20
8. et
SENDEKU Getachew
19:55
9. et
HAYLEMARYAM Kibrom Teklebrhan
22:00
10. za
MXENGE Thulesizwe
22:18
11. za
VAN NIEKERK Aidan
25:10
12. dz
BELABESSI Mohamed Amine
39:06
13. dz
BOURICHA Ismail
1:13:10
14. za
OCKHUIS Graeme
1:19:33
15. za
ADAMS Bronwin
1:23:28
16. ci
BAMBA Karamoko
-
17. eg
AYMAN EL SAYAD Mohamed
1:35:35
18. gh
UMAR Abdulrazak
1:36:02
19. eg
AHMED RABEI Islam
1:54:38
20. eg
ELSAYED Mohamed
1:56:45

Teams Classification

1.
Ethiopia
26:34:06
2.
Ethiopia Regional
8:54
3.
Kenya
41:13
4.
Algeria
56:21
5.
South Africa
1:04:05
6.
Tanzania
3:41:16
7.
Nigeria
4:20:40
8.
Ivory Coast
4:22:16
9.
Egypt
4:22:48
10.
Ghana
5:06:53
11.
Sudan
6:06:42