Go to:  Stage 1 

Tour of Bulgaria

Stage 1

: Sofia > Plodviv

Sunday 28th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 205km


Stage Result

1. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
04:37:02
2. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
3. si
OTONICAR Martin
-
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
5. cl
TELLO Elias
-
6. it
TAGLIANI Filippo
-
7. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
8. es
PéREZ GUTIERREZ Sergio
-
9. tr
KUCUKBAY Kemal
-
10. it
FIORELLI Filippo
-
11. bg
ALEXIEV Alexander
-
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
13. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
14. tr
KöKLü Mustafa
-
15. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
16. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
17. es
DELGADO David Francisco
-
18. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
19. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
20. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-

General Classification

1. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
04:36:52
2. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
0:04
3. si
OTONICAR Martin
0:06
4. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:10
5. cl
TELLO Elias
-
6. it
TAGLIANI Filippo
-
7. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
8. es
PéREZ GUTIERREZ Sergio
-
9. tr
KUCUKBAY Kemal
-
10. it
FIORELLI Filippo
-
11. bg
ALEXIEV Alexander
-
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
13. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
14. tr
KöKLü Mustafa
-
15. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
16. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
17. es
DELGADO David Francisco
-
18. tr
BAKIRCI Nazim
Torku Şekerspor
-
19. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
20. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-

Mountains Classification

1. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
4. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-

Youth Classification

1. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
04:36:52
2. si
OTONICAR Martin
0:06
3. cl
TELLO Elias
0:10
4. it
TAGLIANI Filippo
-
5. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
6. it
FIORELLI Filippo
-
7. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
8. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
9. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
10. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
-
11. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
12. tr
BALKAN Serkan
-
13. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
-
14. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
15. rs
STEFANOVIC Stefan
-
16. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
17. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-
18. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
19. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
-
20. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
-

Teams Classification

1.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
13:51:06
2.
Kuota-construcciones Paul
-
3.
Vino 4ever SKO
-
4.
Brisaspor Cycling Team
-
5.
Unieuro Wilier
-
6.
Kolss BDC Team
-
7.
Torku Şekerspor
-
8.
Tusnad Cycling Team
-
9.
Minsk Cycling Club
-
10.
Szuper Beton
-
11.
Pedal Heaven Race Team
-
12.
ISD-Jorbi Continental Team
-
13.
Serbia
22:13
14.
Hemus - Troyan
23:03
15.
Nessebar Shockblaze
24:04
16.
Tzar Simeon-plovdiv
46:55