Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Bulgaria

Stage 2

: Plodviv > Kardzhali

Monday 29th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 95km


Stage Result

1. it
FIORELLI Filippo
02:05:30
2. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
3. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
-
4. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
5. cl
TELLO Elias
-
6. gb
GARDIAS Dexter
Pedal Heaven Race Team
-
7. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
8. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
10. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
11. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
12. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
13. rs
DANILOVIC Marko
-
14. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
15. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
0:31
16. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
17. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
18. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
1:23
19. it
TAGLIANI Filippo
-
20. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-

General Classification

1. it
FIORELLI Filippo
06:42:22
2. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
0:04
3. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
0:06
4. cl
TELLO Elias
-
5. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
6. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
7. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
8. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
9. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
10. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
11. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
12. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
13. rs
DANILOVIC Marko
-
14. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
0:41
15. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
-
16. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
17. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
1:23
18. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
1:27
19. si
OTONICAR Martin
1:29
20. it
TAGLIANI Filippo
1:33

Mountains Classification

1. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
4. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
5. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
6. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
7. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-

Youth Classification

1. it
FIORELLI Filippo
06:42:22
2. cl
TELLO Elias
0:10
3. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
4. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
5. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
1:23
6. si
OTONICAR Martin
1:29
7. it
TAGLIANI Filippo
1:33
8. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
9. hu
FILUTÁS Viktor
-
10. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
11. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-
12. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
13. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
14. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
-
15. hu
RóZSA Balázs
-
16. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
-
17. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
18. tr
BALKAN Serkan
-
19. rs
STEFANOVIC Stefan
-
20. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
-

Teams Classification

1.
Unieuro Wilier
20:08:07
2.
Kolss BDC Team
-
3.
Vino 4ever SKO
-
4.
Kuota-construcciones Paul
0:52
5.
Pedal Heaven Race Team
-
6.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
2:15
7.
Minsk Cycling Club
-
8.
Brisaspor Cycling Team
3:38
9.
Torku Şekerspor
-
10.
Tusnad Cycling Team
-
11.
ISD-Jorbi Continental Team
-
12.
Szuper Beton
-
13.
Serbia
24:28
14.
Hemus - Troyan
27:51
15.
Nessebar Shockblaze
37:23
16.
Tzar Simeon-plovdiv
50:33