Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour of Bulgaria

Stage 3

: Kardzhali > Ivaylovgrad

Tuesday 30th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 157km


Stage Result

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
03:50:36
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
3. tr
BALKAN Onur
1:08
4. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
1:10
5. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
1:19
6. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
1:31
7. gb
FOX Will
Pedal Heaven Race Team
2:29
8. ua
DEMENTYEV Yegor
ISD-Jorbi Continental Team
3:18
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
3:32
10. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
11. tr
KUCUKBAY Kemal
5:00
12. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
13. hu
FILUTÁS Viktor
5:01
14. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
15. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
5:02
16. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
5:04
17. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
18. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
5:06
19. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
-
20. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
5:07

General Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
10:32:58
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
1:41
4. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
5. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
2:52
6. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
3:42
7. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
8. ua
DEMENTYEV Yegor
ISD-Jorbi Continental Team
4:51
9. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
5:13
10. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
5:14
11. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
5:16
12. cl
TELLO Elias
5:21
13. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
14. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
5:43
15. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
6:33
16. hu
FILUTÁS Viktor
6:34
17. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
18. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
6:37
19. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
6:39
20. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:40

Mountains Classification

1. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
00:00:00
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
3. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
4. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
5. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
6. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
7. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
-
8. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
10. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-

Youth Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
10:32:58
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
4. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
3:42
5. cl
TELLO Elias
5:21
6. hu
FILUTÁS Viktor
6:34
7. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
8. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:40
9. rs
STEFANOVIC Stefan
6:44
10. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
11. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
6:49
12. tr
BALKAN Onur
11:39
13. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
13:05
14. it
FIORELLI Filippo
13:45
15. tr
BALKAN Serkan
14:30
16. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
19:50
17. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
22:38
18. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
22:43
19. it
TAGLIANI Filippo
24:29
20. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-

Teams Classification

1.
Unieuro Wilier
31:45:11
2.
Vino 4ever SKO
2:36
3.
Kolss BDC Team
6:05
4.
Pedal Heaven Race Team
6:44
5.
Brisaspor Cycling Team
9:36
6.
Kuota-construcciones Paul
11:13
7.
Minsk Cycling Club
18:51
8.
Torku Şekerspor
20:02
9.
Tusnad Cycling Team
29:46
10.
Szuper Beton
40:40
11.
ISD-Jorbi Continental Team
43:50
12.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
54:47
13.
Serbia
1:03:14
14.
Nessebar Shockblaze
1:24:41
15.
Hemus - Troyan
1:25:59
16.
Tzar Simeon-plovdiv
1:32:31