Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5 

Tour of Bulgaria

Stage 4

: Ivaylovgrad > Elena

Wednesday 31st August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 231km


Stage Result

1. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
05:51:08
2. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
1:26
3. bg
ALEXIEV Alexander
1:27
4. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
1:32
5. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
6. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever SKO
-
7. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
2:12
8. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
-
9. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
10. it
FIORELLI Filippo
-
11. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
-
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
13. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
14. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
15. cl
TELLO Elias
-
16. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
17. tr
BALKAN Onur
-
18. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
19. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
-
20. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
2:15

General Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
16:26:18
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever SKO
-
4. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
5. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
2:52
6. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
7. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
8. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
9. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
10. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
11. es
PéREZ GUTIERREZ GUTIERREZ Sergio
-
12. cl
TELLO Elias
-
13. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
5:43
14. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
15. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
16. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
6:40
17. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:43
18. rs
STEFANOVIC Stefan
6:47
19. es
BURMANN LITIN Miguel
6:56
20. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
7:21

Mountains Classification

1. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
00:00:00
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
5. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
6. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
7. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
-
8. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
9. es
SENDROS Llibert
Kolss BDC Team
-
10. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
-
11. bg
ALEXIEV Alexander
-
12. tr
SAYAR Mustafa
Torku Şekerspor
-
13. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
14. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
15. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
16. it
FIORELLI Filippo
-
17. es
DELGADO David Francisco
-

Youth Classification

1. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
16:26:18
2. it
RAVANELLI Simone
Unieuro Wilier
1:27
3. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever SKO
2:33
4. gb
STEDMAN Max
Pedal Heaven Race Team
-
5. cl
TELLO Elias
-
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
7. gb
WEBBER Mitchell
Pedal Heaven Race Team
6:43
8. rs
STEFANOVIC Stefan
6:47
9. hu
FILUTÁS Viktor
-
10. tr
BALKAN Onur
11:39
11. it
FIORELLI Filippo
-
12. tr
BALKAN Serkan
15:23
13. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
18:17
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
22:43
15. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
24:34
16. kz
VOLOSHIN Alexey
Vino 4ever SKO
31:37
17. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
34:04
18. ua
UDOD Rinat
ISD-Jorbi Continental Team
34:11
19. tr
SAMLI Ferit
Torku Şekerspor
36:05
20. si
OTONICAR Martin
39:19

Teams Classification

1.
Vino 4ever SKO
49:27:07
2.
Kolss BDC Team
1:17
3.
Brisaspor Cycling Team
9:15
4.
Kuota-construcciones Paul
9:20
5.
Unieuro Wilier
14:19
6.
Torku Şekerspor
21:13
7.
Pedal Heaven Race Team
21:59
8.
Minsk Cycling Club
24:20
9.
Tusnad Cycling Team
33:37
10.
ISD-Jorbi Continental Team
50:04
11.
Szuper Beton
55:01
12.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
1:21:41
13.
Serbia
1:24:27
14.
Nessebar Shockblaze
1:42:27
15.
Hemus - Troyan
1:51:51
16.
Tzar Simeon-plovdiv
2:05:24