Go to:  Stage 1 

Tour of Szeklerland

Stage 1

: Miercurea Ciuc > Miercurea Ciuc

Thursday 11th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 184km


Stage Result

1. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
04:00:03
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
3. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
0:02
4. ro
NECHITA Andrei
-
5. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
7. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
8. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
0:06
9. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
0:24
10. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
11. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
12. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
0:27
13. ro
PETRACHE Marius
-
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
15. fr
AMADORI Julien
-
16. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
17. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
18. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
19. rs
DANILOVIC Marko
-
20. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-

General Classification

1. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
03:59:53
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:04
3. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
0:08
4. ro
NECHITA Andrei
0:12
5. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
7. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
8. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
0:16
9. ro
PETRACHE Marius
0:31
10. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
0:34
11. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
12. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
13. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
0:37
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
15. fr
AMADORI Julien
-
16. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
17. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
18. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
19. rs
DANILOVIC Marko
-
20. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-

Mountains Classification

1. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
00:00:00
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
3. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
4. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
5. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
6. ro
NECHITA Andrei
-
7. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
8. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-

Points Classification

1. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
00:00:00
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
3. ro
PETRACHE Marius
-
4. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
5. ro
NECHITA Andrei
-
6. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
7. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
8. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
9. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
10. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
11. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
12. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
13. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
15. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
16. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
-
17. fr
AMADORI Julien
-
18. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
19. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
20. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-

Youth Classification

1. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
04:00:05
2. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
0:22
3. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
0:25
4. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-
5. rs
ROMAN Aleksandar
Start - Vaxes Cycling Team
-
6. hu
MáRTON Dina
-
7. md
LUTENCO Ivan
0:32
8. kz
OVSYANNIKOV Alexandr
Vino 4ever SKO
0:41
9. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
1:19
10. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
4:40
11. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
12. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
-
13. hu
KOVÁCS Máté
-
14. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
15. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
16. ro
DOBRE Vlad-nicolae
Tusnad Cycling Team
-
17. bg
MIHAILOV Mihail
-
18. ua
SELIVERSOV Roman
ISD-Jorbi Continental Team
-
19. ro
BARBU NICOLA Andrei
Tusnad Cycling Team
-
20. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
-

Teams Classification

1.
Minsk Cycling Club
12:00:33
2.
Synergy Baku Cycling Project
0:21
3.
Tusnad Cycling Team
0:32
4.
WSA-Greenlife
0:54
5.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:57
6.
Romania
4:41
7.
Vino 4ever SKO
5:03
8.
Serbia
5:12
9.
Selection Regional Cote D Azur
-
10.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
9:06
11.
Cube - Csomor Cube - Csomor
9:27
12.
ISD-Jorbi Continental Team
-
13.
Szuper Beton
-
14.
Moldava
9:34
15.
Hemus - Troyan
13:04
16.
Lowestrates.com
13:33
17.
Dksi-kontent
13:42
18.
Epronex Special-bikes Team
-
19.
Team Bliz-Merida
16:39