Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Szeklerland

Stage 2

: Odorheiu Secuiesc > Baile Harghita

Friday 12th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 163km


Stage Result

1. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
04:09:29
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:41
3. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
4. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
0:49
5. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
0:57
6. fr
AMADORI Julien
1:20
7. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
1:25
8. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
1:27
9. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
1:29
10. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
1:33
11. bg
CHOLAKOV Stanimir
1:39
12. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
1:47
13. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
14. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
15. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
1:50
16. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
1:52
17. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
1:53
18. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
1:58
19. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
20. hu
MáRTON Dina
2:02

General Classification

1. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
08:09:49
2. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
0:12
3. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
0:22
4. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
0:55
5. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:07
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
1:12
7. fr
AMADORI Julien
1:30
8. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
1:35
9. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
1:36
10. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
1:39
11. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
12. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
1:43
13. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
1:50
14. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
1:52
15. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
1:54
16. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
2:02
17. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
2:03
18. hu
MáRTON Dina
2:12
19. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
-
20. rs
DANILOVIC Marko
2:17

Mountains Classification

1. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
00:00:00
2. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
3. at
GAUGL Florian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
4. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
5. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
6. kz
VLASSENKO Sergey
Vino 4ever SKO
-
7. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
-
8. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
9. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
10. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
11. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
12. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
13. se
LUNDGREN Isac
Team Bliz-Merida
-
14. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
15. at
HAMMERSCHMID Marvin
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
16. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
17. it
FERRETTI Matteo
-
18. fi
KANERVA Hiski
Team Bliz-Merida
-
19. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
-

Points Classification

1. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
00:00:00
2. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
3. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
4. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
5. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
6. fr
AMADORI Julien
-
7. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
-
8. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
9. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
10. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
11. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
12. kz
VLASSENKO Sergey
Vino 4ever SKO
-
13. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
14. at
GAUGL Florian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
15. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
16. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
17. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
18. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
19. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
-
20. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
-

Youth Classification

1. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
08:11:01
2. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
0:42
3. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
0:50
4. hu
MáRTON Dina
1:00
5. rs
ROMAN Aleksandar
Start - Vaxes Cycling Team
1:38
6. md
LUTENCO Ivan
2:17
7. kz
OVSYANNIKOV Alexandr
Vino 4ever SKO
2:52
8. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
4:38
9. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
5:06
10. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
5:15
11. rs
KALABA Dusan
Start - Vaxes Cycling Team
6:06
12. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
6:22
13. hu
KOVÁCS Máté
6:43
14. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
6:51
15. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
7:19
16. ua
SELIVERSOV Roman
ISD-Jorbi Continental Team
7:22
17. hu
KOVáCS Dávid
7:36
18. ua
TARADAI Valerii
ISD-Jorbi Continental Team
8:04
19. ro
DOBRE Vlad-nicolae
Tusnad Cycling Team
8:09
20. hu
LOKI Bence
Szuper Beton
8:30

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
24:31:33
2.
Tusnad Cycling Team
2:28
3.
Minsk Cycling Club
3:00
4.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
7:20
5.
Serbia
10:19
6.
Vino 4ever SKO
12:20
7.
WSA-Greenlife
13:09
8.
Romania
14:09
9.
Selection Regional Cote D Azur
16:11
10.
Cube - Csomor Cube - Csomor
16:58
11.
ISD-Jorbi Continental Team
17:46
12.
Szuper Beton
20:53
13.
Dksi-kontent
22:11
14.
Epronex Special-bikes Team
22:39
15.
Lowestrates.com
25:18
16.
Team Bliz-Merida
27:15
17.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
32:27
18.
Hemus - Troyan
36:57
19.
Moldava
40:47