Tour of Szeklerland

Stage 3a (ITT)

: Baile Harhita > Baile Harhita

Saturday 13th August (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 6.1km


Stage Result

1. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
00:13:05
2. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
1:20
3. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:36
4. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
1:44
5. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
6. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
1:47
7. fr
AMADORI Julien
-
8. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
1:49
9. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
1:51
10. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
2:12
11. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
2:14
12. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
13. za
GREENE Edward
2:16
14. it
FERRETTI Matteo
2:19
15. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
2:22
16. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:23
17. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Lupus Racing Team
2:24
18. at
POLL Stefan
WSA-Greenlife
-
19. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
2:25
20. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
2:26

General Classification

1. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
08:22:54
2. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
1:42
3. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
1:55
4. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:43
5. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
2:44
6. fr
AMADORI Julien
3:17
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
3:29
8. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
3:34
9. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
3:36
10. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
3:47
11. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
3:59
12. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
4:08
13. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
4:09
14. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
4:28
15. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
4:29
16. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
4:31
17. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
4:43
18. rs
DANILOVIC Marko
4:54
19. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
4:59
20. hu
MáRTON Dina
5:07

Mountains Classification

1. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
00:00:00
2. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
3. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
4. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
5. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
6. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
7. at
GAUGL Florian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
8. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
10. at
LEOPOLD Hans-Jörg
WSA-Greenlife
-
11. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
-
12. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
13. kz
VLASSENKO Sergey
Vino 4ever SKO
-
14. fr
AMADORI Julien
-
15. ro
SZABOLCS Sebestyen
Tusnad Cycling Team
-
16. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
17. de
MEIER Alexander
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
18. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
19. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
20. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-

Points Classification

1. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
00:00:00
2. kz
SHUSHEMOIN Alexandr
Vino 4ever SKO
-
3. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
4. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
5. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
6. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
7. ro
PETRACHE Marius
-
8. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
9. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
10. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
11. ro
NECHITA Andrei
-
12. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
13. fr
AMADORI Julien
-
14. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
15. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
-
16. lv
SMIRNOVS Andris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
17. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
18. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
19. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
20. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-

Youth Classification

1. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
08:26:28
2. ua
MALEEV Tymur
ISD-Jorbi Continental Team
0:55
3. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
1:09
4. hu
MáRTON Dina
1:33
5. rs
ROMAN Aleksandar
Start - Vaxes Cycling Team
2:25
6. md
LUTENCO Ivan
2:33
7. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
4:30
8. kz
OVSYANNIKOV Alexandr
Vino 4ever SKO
4:52
9. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
6:13
10. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
6:36
11. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
7:00
12. az
ASANOV Enver
Synergy Baku Cycling Project
7:10
13. rs
KALABA Dusan
Start - Vaxes Cycling Team
7:50
14. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
7:58
15. hu
KOVÁCS Máté
8:08
16. hu
KOVáCS Dávid
8:18
17. ro
DOBRE Vlad-nicolae
Tusnad Cycling Team
9:03
18. ua
SELIVERSOV Roman
ISD-Jorbi Continental Team
9:30
19. ua
TARADAI Valerii
ISD-Jorbi Continental Team
9:36
20. hu
LOKI Bence
Szuper Beton
9:49