Volta a Portugal em Bicicleta / Liberty Seguros

Stage 9

: Alcacer do Sal > Setúbal

Saturday 6th August (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 187.5km


Stage Result

1. pt
MESTRE Daniel
Efapel
04:12:50
2. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
-
3. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
0:03
4. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
0:05
5. au
PHELAN Adam
Drapac Professional Cycling
-
6. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
8. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
9. pt
MENDONÇA Luis
Funvic Soul Cycles - Carrefour
-
10. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
-
12. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
13. pt
FONTE César
Rádio Popular Boavista
-
14. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
15. pt
VINHAS Rui
W52-FC Porto-Porto Canal
-
16. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular Boavista
-
17. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
18. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
19. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
-
20. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
-

General Classification

1. pt
VINHAS Rui
W52-FC Porto-Porto Canal
40:16:16
2. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
2:25
3. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular Boavista
2:53
4. pt
BRANDãO Joni
Efapel
3:11
5. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
3:37
6. es
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
3:43
7. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
3:55
8. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
4:17
9. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
4:56
10. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
5:35
11. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
6:13
12. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
7:40
13. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
11:16
14. pt
MESTRE Ricardo
W52-FC Porto-Porto Canal
11:46
15. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
11:54
16. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
16:04
17. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
16:45
18. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
17:44
19. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
22:01
20. pt
MESTRE Daniel
Efapel
22:30

Mountains Classification

1. co
RINCON DIAZ Wilson Ramiro
Funvic Soul Cycles - Carrefour
00:00:00
2. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
3. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
4. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
5. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
6. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
-
7. pt
FONTE César
Rádio Popular Boavista
-
8. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
9. co
BOTHIA Ivan Dario
Boyacá Raza de Campeones
-
10. pt
VINHAS Rui
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular Boavista
-
12. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
-
13. co
PARRA Carlos Andres
Boyacá Raza de Campeones
-
14. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
15. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
16. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
17. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
18. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
19. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
20. es
ZABALA Josu
Caja Rural - Seguros RGA
-

Points Classification

1. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
3. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. es
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
5. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
7. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8. pt
SILVA Daniel
Rádio Popular Boavista
-
9. au
CLARKE William
Drapac Professional Cycling
-
10. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
12. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
13. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
14. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
-
15. au
EARLE Nathan
Drapac Professional Cycling
-
16. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
17. pt
VINHAS Rui
W52-FC Porto-Porto Canal
-
18. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
-
19. au
PHELAN Adam
Drapac Professional Cycling
-
20. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
-

Youth Classification

1. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
40:53:56
2. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
11:55
3. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
16:39
4. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
24:18
5. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
38:21
6. ch
THALMANN Roland
Team Roth
1:06:46
7. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
1:20:33
8. es
ZABALA Josu
Caja Rural - Seguros RGA
1:23:07
9. es
RODRIGUEZ Oscar
Euskadi Basque Country - Murias
1:29:59
10. es
TRUEBA Alvaro
Efapel
1:32:47
11. ru
SAMOLENKOV Artem
Lokosphinx
1:36:22
12. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:36:56
13. pt
BARBIO António
Efapel
1:48:31
14. co
MANCIPE Diego German
Boyacá Raza de Campeones
1:56:03
15. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
1:58:25
16. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
1:58:30
17. de
LOEF Georg
Christina Jewelry Pro Cycling
2:05:27
18. es
UDONDO Gotzon
Euskadi Basque Country - Murias
2:05:34
19. es
OLABERRIA ARRUABARRENA Pello
Euskadi Basque Country - Murias
2:12:43
20. de
NOWAK Florian
Christina Jewelry Pro Cycling
2:14:23

Teams Classification

1.
W52-FC Porto-Porto Canal
120:50:25
2.
Rádio Popular Boavista
11:45
3.
Efapel
28:42
4.
Androni Giocattoli - Sidermec
32:43
5.
LA Aluminios - Antarte
34:28
6.
Caja Rural - Seguros RGA
49:58
7.
Louletano - Hospital de Loulé
1:07:48
8.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
2:04:17
9.
Team Roth
2:06:22
10.
Funvic Soul Cycles - Carrefour
2:14:41
11.
Drapac Professional Cycling
2:20:11
12.
Boyacá Raza de Campeones
2:35:54
13.
Euskadi Basque Country - Murias
3:16:49
14.
Lokosphinx
3:29:51
15.
Astana City
3:40:12
16.
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:00:41
17.
Christina Jewelry Pro Cycling
6:48:46