Vuelta a Burgos

Final Classification

Saturday 6th August (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
15:50:50
2. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
0:01
3. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
4. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
0:04
5. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
0:11
6. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
0:16
7. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
0:36
8. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
0:57
9. es
ANTON Igor
Dimension Data
1:04
10. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
11. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
1:09
12. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
1:12
13. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
1:14
14. es
ROSON Jaime
Caja Rural - Seguros RGA
1:48
15. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
1:54
16. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
2:04
17. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
2:07
18. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
2:09
19. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:41
20. it
VILLELLA Davide
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
3:10
21. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
3:25
22. es
MORENO Javier
Movistar Team
3:32
23. es
HERRADA José
Movistar Team
3:41
24. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:46
25. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
3:55
26. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
4:28
27. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
4:39
28. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
4:43
29. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
4:49
30. us
BOSWELL Ian
Team Sky
4:55
31. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
5:07
32. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
5:26
33. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
5:31
34. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
5:42
35. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
5:55
36. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
5:58
37. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
8:48
38. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
9:25
39. au
HOWSON Damien
ORICA-BikeExchange
9:55
40. es
LOPEZ GARCIA David
Team Sky
10:27
41. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
11:00
42. fr
PINEAU Cédric
FDJ
12:25
43. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
13:39
44. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
45. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
13:48
46. es
VERONA Carlos
ORICA-BikeExchange
13:49
47. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
13:50
48. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
13:53
49. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
13:59
50. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
14:14
51. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
14:19
52. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
14:32
53. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
14:59
54. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
15:09
55. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
15:11
56. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
15:22
57. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
15:32
58. au
HAAS Nathan
Dimension Data
15:33
59. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
15:34
60. it
MOSER Moreno
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
15:57
61. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
16:03
62. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
16:08
63. es
SOLA Manuel
Burgos-BH
17:03
64. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
17:07
65. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
17:11
66. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
17:17
67. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
17:24
68. de
KNEES Christian
Team Sky
17:27
69. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
17:48
70. no
SKJøSTAD LUNKE Sindre
Team Giant - Alpecin
17:55
71. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
17:56
72. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
18:49
73. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
20:54
74. au
DOCKER Mitchell
ORICA-BikeExchange
21:05
75. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
21:30
76. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff
-
77. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
21:38
78. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
22:05
79. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
22:14
80. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
22:16
81. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
22:21
82. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
22:57
83. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
24:59
84. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
25:05
85. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
25:15
86. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
25:20
87. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
25:33
88. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
25:37
89. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
25:39
90. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
25:42
91. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
25:45
92. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
26:20
93. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
26:38
94. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
26:43
95. es
CUBERO Jorge
Burgos-BH
26:47
96. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
26:51
97. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
26:58
98. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
27:07
99. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
27:47
100. za
VENTER Jaco
Dimension Data
28:23
101. it
MARANGONI Alan
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
28:25
102. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
28:27
103. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
28:55
104. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
29:02
105. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
29:09
106. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
29:13
107. fr
LE BON Johan
FDJ
29:17
108. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
29:32
109. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
29:36
110. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
29:48
111. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
30:42
112. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
30:57
113. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
31:03
114. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
31:24
115. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
32:01
116. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
32:19
117. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
33:01
118. ru
FIRSANOV Sergey
Gazprom-RusVelo
35:08
119. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
35:51
120. dk
LANDER Sebastian
One Pro Cycling
35:52
121. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
35:58
122. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
36:01
123. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
37:24
124. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
37:36
125. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
37:41
126. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
38:06
127. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
39:05
128. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff
39:26
129. za
DOUGALL Nick
Dimension Data
39:35
130. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
40:19
131. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
40:43
132. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
42:49

Mountains Classification

1. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
00:00:00
2. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
4. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
5. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
6. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
7. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
-
8. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
9. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
10. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
11. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
-
12. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
13. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
14. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
15. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
-
16. es
ANTON Igor
Dimension Data
-
17. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
18. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
19. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
20. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
21. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
22. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
-
23. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
24. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
25. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
26. us
BOSWELL Ian
Team Sky
-
27. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
28. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
29. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
30. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
31. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
32. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
33. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
34. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
-
35. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
36. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
37. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
38. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
39. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
-

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
00:00:00
2. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. au
HAAS Nathan
Dimension Data
-
5. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
8. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
9. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
10. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
11. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
12. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
13. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
-
14. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
15. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
16. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
17. es
ANTON Igor
Dimension Data
-
18. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
19. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
20. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
21. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
22. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
23. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
24. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
25. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
26. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
27. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
28. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
29. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
30. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
31. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
32. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
33. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
34. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
35. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
37. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
38. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
-
39. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-

Youth Classification

1. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
15:51:47
2. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
0:57
3. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
4:34
4. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
14:35
5. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
16:59
6. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
20:33
7. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
21:08
8. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
22:00
9. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
27:58
10. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
30:06
11. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
35:04
12. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
36:27
13. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
36:44

Teams Classification

1.
Movistar Team
47:35:04
2.
Caja Rural - Seguros RGA
1:17
3.
Etixx - Quick Step
5:09
4.
ORICA-BikeExchange
12:13
5.
Team Sky
12:56
6.
BMC Racing Team
13:13
7.
Dimension Data
14:24
8.
Tinkoff
16:28
9.
AG2R La Mondiale
17:26
10.
Topsport Vlaanderen - Baloise
17:35
11.
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
17:56
12.
Astana Pro Team
18:14
13.
Euskadi Basque Country - Murias
19:23
14.
Team Katusha
27:22
15.
FDJ
30:44
16.
Team Giant - Alpecin
32:23
17.
Burgos-BH
38:41
18.
Nippo - Vini Fantini
55:15
19.
Roompot - Oranje Peloton
57:48
20.
Gazprom-RusVelo
1:00:24
21.
One Pro Cycling
1:01:53