Go to:  Stage 1  Stage 2 (TTT)  Stage 3 

Vuelta a Burgos

Stage 3

: Sedano > Villarcayo

Thursday 4th August (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 198km


Stage Result

1. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
04:35:47
2. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
6. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
7. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
8. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
-
9. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
10. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
12. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
13. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
15. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
16. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
17. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
18. es
ROSON Jaime
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. es
LOPEZ GARCIA David
Team Sky
-
20. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
21. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
22. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
23. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
-
24. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
25. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
26. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
-
27. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
28. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
29. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
30. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
31. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
32. de
KNEES Christian
Team Sky
-
33. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
-
34. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
35. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
36. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
37. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
38. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
39. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
40. es
ANTON Igor
Dimension Data
-
41. us
BOSWELL Ian
Team Sky
-
42. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
43. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
44. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
45. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
46. au
HOWSON Damien
ORICA-BikeExchange
-
47. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
48. es
VERONA Carlos
ORICA-BikeExchange
-
49. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
-
50. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
51. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
52. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
53. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
54. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
-
56. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
57. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
58. it
MOSER Moreno
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
59. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
60. it
VILLELLA Davide
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
61. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
62. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
-
63. es
HERRADA José
Movistar Team
-
64. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
-
65. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
66. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
67. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
69. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
70. ca
MEIER Christian
ORICA-BikeExchange
-
71. au
DOCKER Mitchell
ORICA-BikeExchange
0:25
72. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
0:55
73. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
1:22
74. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
75. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
76. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
77. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
78. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
79. au
HAAS Nathan
Dimension Data
-
80. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
81. no
SKJøSTAD LUNKE Sindre
Team Giant - Alpecin
-
82. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
83. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
84. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff
-
85. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
-
86. it
MARANGONI Alan
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
87. fr
LE BON Johan
FDJ
-
88. es
SOLA Manuel
Burgos-BH
-
89. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
90. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
3:49
91. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
92. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
-
93. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
94. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
95. ru
FIRSANOV Sergey
Gazprom-RusVelo
-
96. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
97. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
98. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
99. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
-
100. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
101. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
102. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
-
103. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
104. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
105. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
106. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
107. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
108. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
-
109. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
4:17
110. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
10:22
111. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
-
112. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
113. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
-
114. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
115. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
116. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
117. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
118. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
-
119. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
-
120. fr
FOURNIER Marc
FDJ
-
121. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
-
122. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
123. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
-
124. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
125. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
126. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
127. es
CUBERO Jorge
Burgos-BH
-
128. dk
LANDER Sebastian
One Pro Cycling
-
129. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
-
130. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
-
131. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
132. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
133. za
DOUGALL Nick
Dimension Data
-
134. za
VENTER Jaco
Dimension Data
-
135. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
136. dk
MORTENSEN Martin
One Pro Cycling
-
137. at
GOGL Michael
Tinkoff
-
138. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
-
139. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
140. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
141. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
-
142. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
143. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
144. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
145. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
146. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff
-
147. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
-
148. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
-
149. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
12:00
150. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
-
151. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
152. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
153. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
-
154. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
-
155. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
DNS. ru
RYBALKIN Aleksey
Gazprom-RusVelo
-

General Classification

1. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
08:21:01
2. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
3. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
4. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
0:03
5. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
6. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
7. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
8. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
9. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
10. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
11. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
12. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
13. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
14. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
15. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
0:07
16. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
17. es
LOPEZ GARCIA David
Team Sky
-
18. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
19. us
BOSWELL Ian
Team Sky
-
20. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
0:09
21. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
-
22. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
23. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
24. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
25. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
0:10
26. es
VERONA Carlos
ORICA-BikeExchange
-
27. au
HOWSON Damien
ORICA-BikeExchange
-
28. gb
YATES Simon
ORICA-BikeExchange
-
29. pt
MACHADO Tiago
Team Katusha
0:11
30. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
31. es
HERRADA José
Movistar Team
0:12
32. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
0:13
33. ru
TROFIMOV Yuri
Tinkoff
-
34. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
0:14
35. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
36. es
ROSON Jaime
Caja Rural - Seguros RGA
-
37. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
-
38. es
TXURRUKA Amets
ORICA-BikeExchange
-
39. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
40. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
41. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
42. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
43. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
44. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
0:16
45. ca
MEIER Christian
ORICA-BikeExchange
-
46. it
VILLELLA Davide
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
47. it
MOSER Moreno
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
48. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:20
49. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
50. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
51. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
52. ru
SHALUNOV Evgeny
Gazprom-RusVelo
0:21
53. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
0:23
54. de
KNEES Christian
Team Sky
0:27
55. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
0:34
56. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
57. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
58. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
0:35
59. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
60. es
ANTON Igor
Dimension Data
-
61. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
62. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
-
63. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
0:37
64. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:40
65. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
66. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
0:50
67. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
68. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
0:56
69. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
1:04
70. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:17
71. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:18
72. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
1:33
73. es
HERNáNDEZ Jesús
Tinkoff
1:35
74. fr
LE BON Johan
FDJ
1:36
75. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
1:38
76. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
77. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
1:43
78. sk
VELITS Martin
Etixx - Quick Step
1:46
79. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
1:56
80. au
HAAS Nathan
Dimension Data
1:57
81. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:02
82. es
SOLA Manuel
Burgos-BH
2:10
83. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
2:12
84. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
85. no
SKJøSTAD LUNKE Sindre
Team Giant - Alpecin
-
86. au
DOCKER Mitchell
ORICA-BikeExchange
2:35
87. it
MARANGONI Alan
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
2:39
88. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
2:48
89. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
2:49
90. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
4:00
91. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
92. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
93. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:09
94. ru
FIRSANOV Sergey
Gazprom-RusVelo
4:10
95. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
4:23
96. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
97. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
4:24
98. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
99. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
4:31
100. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
4:32
101. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
4:33
102. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
103. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
4:34
104. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
4:39
105. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
4:43
106. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
-
107. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
5:07
108. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
5:15
109. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
5:59
110. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
10:22
111. at
GOGL Michael
Tinkoff
10:35
112. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
-
113. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff
-
114. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
10:43
115. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
116. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
10:46
117. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:53
118. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
119. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
10:54
120. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
10:56
121. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
122. dk
LANDER Sebastian
One Pro Cycling
10:57
123. za
DOUGALL Nick
Dimension Data
-
124. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
10:58
125. fr
FOURNIER Marc
FDJ
11:01
126. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
11:02
127. za
VENTER Jaco
Dimension Data
11:03
128. dk
MORTENSEN Martin
One Pro Cycling
11:05
129. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
11:06
130. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
131. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
11:07
132. es
CUBERO Jorge
Burgos-BH
11:10
133. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
11:12
134. au
SUTHERLAND Rory
Movistar Team
11:14
135. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
11:40
136. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
11:41
137. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
11:42
138. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
11:48
139. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
-
140. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
141. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
142. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Team Sky
11:56
143. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
12:05
144. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
12:12
145. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
146. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff
12:19
147. jp
YAMAMOTO Genki
Nippo - Vini Fantini
12:34
148. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
12:35
149. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
12:50
150. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
12:54
151. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
152. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
13:14
153. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
13:50
154. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
14:36
155. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
15:12

Mountains Classification

1. nl
HOEKSTRA Jochem
Team Giant - Alpecin
00:00:00
2. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
-
3. nl
TUSVELD Martijn
Team Giant - Alpecin
-
4. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
5. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
6. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
7. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
8. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff
-
10. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
-
11. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
12. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
Dimension Data
-

Points Classification

1. nl
VAN POPPEL Danny
Team Sky
00:00:00
2. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
3. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
6. si
MEZGEC Luka
ORICA-BikeExchange
-
7. nl
WIPPERT Wouter
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
8. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
9. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
10. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
11. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
12. au
HAAS Nathan
Dimension Data
-
13. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
15. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
16. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
17. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
18. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. nz
BEVIN Patrick
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
-
21. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
22. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
23. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-

Youth Classification

1. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
08:21:12
2. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
3. er
KUDUS Merhawi
Dimension Data
-
4. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
1:51
5. co
RESTREPO Jhonatan
Team Katusha
3:49
6. jp
KOBAYASHI Marino
Nippo - Vini Fantini
4:32
7. au
SCHULTZ Nick
ORICA-BikeExchange
5:48
8. be
VAN GESTEL Dries
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:42
9. fr
FOURNIER Marc
FDJ
10:50
10. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
10:55
11. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
11:37
12. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
13. es
IRIZAR Julen
Euskadi Basque Country - Murias
12:01
14. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
14:25

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
25:03:03
2.
Etixx - Quick Step
0:09
3.
Movistar Team
-
4.
Team Sky
0:21
5.
BMC Racing Team
0:27
6.
ORICA-BikeExchange
0:30
7.
Caja Rural - Seguros RGA
0:42
8.
FDJ
-
9.
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
0:48
10.
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:00
11.
AG2R La Mondiale
1:42
12.
Dimension Data
1:45
13.
Team Katusha
1:55
14.
Tinkoff
2:01
15.
Euskadi Basque Country - Murias
3:22
16.
Team Giant - Alpecin
3:52
17.
Gazprom-RusVelo
6:14
18.
Burgos-BH
8:45
19.
One Pro Cycling
9:23
20.
Nippo - Vini Fantini
13:09
21.
Roompot - Oranje Peloton
19:51